Existují doslova tisíce fiktivních superhrdinů a padouchů. Jen samotné komiksové vydavatelství Marvel jich má v seznamu sedm tisíc a konkurenční DC více než deset tisíc. Zatímco popularita některých hrdinů a zloduchů roste, jiní postupně upadají do zapomnění. Mezi těmi populárními je určitě nejzajímavější Batman alias Bruce Wayne. 

Batman je původně komiksová postava, kterou vytvořil umělec Bob Kane a spisovatel Bill Finger v roce 1939. Společně se Supermanem tvoří ikonickou postavu DC Comics a je jedním z nejslavnějších superhrdinů. Batmanovo alter ego je Bruce Wayne, americký miliardář, playboy a filantrop, který se po smrti svých rodičů rozhodl v masce netopýra bojovat se zločinem v městě Gotham City. Na rozdíl od mnoha podobných superhrdinů Batman nemá žádné superschopnosti, zato je fyzicky a kondičně velmi zdatný a disponuje vyspělou technologií.

O Batmanovi vzniklo velké množství hraných i animovaných televizních seriálů a filmů. Především díky úspěchu filmových zpracování z dílny režisérů Tima Burtona a Christophera Nolana je Batman nejvýnosnějším filmových superhrdinou všech dob. Je zřejmé, že se myšlenka a postava samotného Batmana líbí lidem z celého světa a věří jí.

Batman jako vzor

Každý z nás už někdy pocítil strach. Je to silná emoce, která dokáže vypnout nejzákladnější funkce lidského těla a mysli. Lidé se celý život snaží před strachem uniknout anebo ho překonat. Batman je pravý opak. Svůj strach přijímá a potom ho obrací proti těm, které chce dovést ke spravedlnosti.

Na myšlence přeměnit paralyzující strach v sílu je něco velmi přitažlivého. Tímto způsobem Batman přesahuje hranice. Všichni lidé mají strach a přejí si tento strach využít, aby se stali silnějšími.

Bojovník proti strachu

S Batmanem se dá ztotožnit i díky jeho boji proti archetypálnímu strachu z tmy. Slavný psycholog Carl Jung mluvil o archetypech a kolektivním nevědomí. Takto popsal, kolik lidí na celém světě má podobné obavy a intuitivní reakce. Mezi nejsilnější archetypy, které existují na celém světě patří strach z neznáma nebo z tmy. Je to vlastně strach z „bubáka“ – stvoření, které se krade temnotou, ale kterého se nevinní lidé nemusí bát. Právě naopak, bude je chránit. 

Co jste o Temném rytíři nevěděli

  • Jméno Batmanova tajného alter ega, Bruce Wayne, je inspirováno dvěma historickými postavami: prvním je skotský národní hrdina Robert Bruce a druhým Mad Anthony Wayne, hrdina americké revoluce.
  • Na Victoria University v Kanadě je možné zapsat se do kurzu s názvem „Batmanologie“. Popis kurzu zní: „Extrémní škála přizpůsobivosti lidského těla zkoumaná na příkladě života Maskovaného bojovníka.“
  • Ačkoliv je dnes všeobecně známý jeho postoj nezabíjet své protivníky, Batman byl původně ozbrojený mstitel, který v komiksových časech své nepřátele nejen střílel, ale házel je do kádí s kyselinou, lámal jim vazy pomocí kopů z karate a věšel je ze svého bat-letadla.
  • Úplně první film o Batmanovi režíroval v roce 1964 Andy Warhol. Měl název Batman Dracula. Byl však vyrobený bez souhlasu DC Comics a všechny kopie filmu, až na několik obrázků, se ztratily.
  • Spoluautor Batmana, spisovatel Bill Finger, řekl, že na název Gotham City přišel tak, že otevřel telefonní seznam a náhodně položil prst na „klenotnictví Gotham.“
  • Batmanovy uši jsou skryté projektily, které nepřítele zasáhnou jako ostré žiletky.
  • Ben Affleck je jediný herec, který byl Batmanem i Supermanem. Hrdiny si zahrál ve dvou různých filmech – Batman vs. Superman: Úsvit spravedlnosti a Hollywoodland.
  • Inspiracemi pro vytvoření postavy Batmana byli španělský mstitel Zorro, akční hrdina Shadow a Dracula.
  • Robina zabili fanoušci. Ano, byl to Joker, který ubil Jasona Todda alias Robina páčidlem a nechal ho zemřít při výbuchu, ale byli to fanoušci, kteří v anketě DC Comics hlasovali, aby zemřel. V telefonním průzkumu volilo Robinovu smrt 5 343 fanoušků, 5 271 hlasovali pro to, aby žil.
Batman a Catwoman, FOTO: PR konektor

Některé z jeho nejznámějších příběhů si můžete pustit v TV v nejbližších dnech. Batman se vrací v režii Tima Burtona z roku 1992 s Michaelem Keatonem v hlavní roli a s ikonickou Catwoman v podání Michelle Pfeiffer sledujte 18. 4. od 18:25 hod. na AMC. Batman bojuje proti zločinecké bandě cirkusových umělců pod vedením fyzicky deformovaného Oswalda Cobblepota přezdívaného Tučňák.

Batman navždy (1995) od Joela Schumachera se Val Kilmer jako Batman postaví gaunerům Dvě tváře a Hádankář. Dvě tváře byl původně prokurátor Harvey Dent, kterému půlku tváře postříkala kyselina. Hádankář, Edwand Nygma, pracoval dříve pro Bruce Waynea v jeho společnosti, ale ukáže se, že je spíš šílenec než vědec. Sledujete 21. 4. od 20:30 hod. na AMC.

Film Batman a Robin (1997) režíroval opět Joel Schumacher. Temného rytíře tentokrát ztvárnil George Clooney, který bojuje proti nejhoršímu nebezpečí. Ledový Mr. Freeze (Arnold Schwarzenegger) a jedovatá Poison Ivy (Uma Thurman) ohrožují město. Batman musí ochránit Gotham City před závojem večerního ledu. Pomáhají mu v tom přítel Robin (Chris O’Donnell) a krásná Batgirl (Alicia Silverstone). Sledujte 30.4. od 20:30 hod. na AMC.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz