Jeho celé jméno zní William James Murray, ale všichni jej znají jako Billa Murraye. Jeden z nejlepších improvizátorů se často objevuje v komediálních rolích, které jsou pro něj typické. Bravurně však umí ztvárnit i role vážnějšího rázu, kterých má na svém kontě hned několik. Tento vlivný a humorný herec právě slaví své 70. narozeniny. V rámci tohoto krásného jubilea se ohlédneme za jeho cestou na vrchol.

-reklama-


William James „Bill“ Murray se narodil 21. září 1950 ve městě Evanston ve státě Illinois. Hercův původ je velmi zajímavý, neboť pochází z početné rodiny, Bill je totiž pátý z devíti dětí. Dětství prožil na předměstí Chicaga v severní části zvané Wilmette. V mládí byl velkým milovníkem lidových hrdinů, jakými jsou např. Davy Crockett či James Butler Hickok zvaný Wild Bill Hickok.

Bill Murray jako doktor Peter Venkman ve filmu Krotitelé duchů, FOTO: flickr.com

Přesto, že Bill nepocházel z umělecky založené rodiny, probojoval se až k filmu a nebyl sám. Další tři sourozenci, bratři Brian Doyle-Murray, John Murray a Joel Murray jsou rovněž herci. Společně jsme je mohli vidět např. ve filmu Caddyshack (1980), což byla mimo jiné jedna z prvních filmových rolí Billa.

Úplně tou první se stala role Trippera ve snímku Ivana Reitmana Nemotorové (1979). Se zmíněným režisérem posléze ještě několikrát spolupracoval, a to např. na jednom z nejlepších filmů jeho kariéry – Krotitelé duchů (1984) a později také neméně úspěšné pokračování Krotitelé duchů II (1989).

Jelikož pocházel z katolicky založené rodiny, navštěvoval také školy tomu podobné, tedy alespoň zpočátku. Vzdělání získal nejprve nedaleko své domoviny na akademii Loyola v Chicagu. Během studia začal působit v divadle, a dokonce zpíval v rockové kapele. O několik let později si dal pauzu od herectví a začal studovat filozofii na Pařížské univerzitě.

Embed from Getty Images

Bill se přitom k filmu dostal poněkud zvláštní cestou. Nejprve začal působit se svým bratrem Brianem v komediální skupině The Second City ze Chicaga, která se zaměřovala především na improvizaci, ve které je Murray opravdovým mistrem. To potvrzuje i známá scéna ze snímku Tootsie (1982) s Dustinem Hoffmanem v hlavní roli.

Po komediální skupině přišla zkušenost s dabingem. Daboval animovanou pohádku Tarzoon: Shame of the Jungle (1975). V témže roce začal uvádět vystoupení v pořadu Saturday Night Live. Později přišla již zmíněná role ve filmu Ivana Reitmana. Mimo spolupráci těchto dvou umělců, nutno zmínit také Billovo přátelství s Haroldem Ramisem, kterého můžeme znát také z kultovních krotitelů, a to jako doktora Egona Spenglera.

Málokdo však ví, že Harold Ramis se podílel také na scénáři k tomuto filmu. Stejně tak Ramis pracoval s Murrayem na několika dalších filmech. Zmiňme např. vypečenou romantickou komedii Na Hromnice o den více (1993), kde byl velmi dobře a vtipně zpracován koncept časové smyčky.

Role doktora Petera Venkmana z Krotitelů duchů (1984), Phila z komedie Na Hromnice o den více (1993) a mnoho dalších, charakterizují Billa Murraye jako velkého komika. Ne vždy však tento herec ztvárnil postavu s úsměvem na rtech. Jeho herecký um sahá daleko a představitel známých rolí nemá problém ztvárnit i vážnější postavu.

První takovou byla role Larryho Darrella ve filmu Na ostří nože (1984). Nejvíce se však Murray vytáhl až o několik let později, a to ve filmu Ztraceno v překladu (2003), za který získal také řadu ocenění (Zlatý glóbus, cenu BAFTA, cenu newyorských kritiků, cenu losangeleských filmových kritiků a nominaci na Cenu Akademie). Za další takovou roli lze považovat Dona Johnstona ve snímku Zlomené květiny (2005).

Kromě herectví si Bill Murray zkusil také režii. Stalo se tak v roce 1990 a šlo i snímek Rychlá změna (1990) – jde o americký remake kanadsko-francouzské komedie Bezva finta (1985) s Jean-Paul Belmondem v hlavní roli. Americká verze se však příliš nezdařila a debutový režijní film Billa Murraye se tak stal zatím i jeho posledním režijním kouskem.

Embed from Getty Images

S nástupem 21. století vstoupil do hercova života režisér Wes Anderson, se kterým k dnešnímu dni natočil Murray již řadu osobitých a povedených snímků. Bill Murray se pravidelně objevuje v Andersonových filmech a vždy si v nich přijde na své. Jmenujme např. Jak jsem balil učitelku (1998), Taková zvláštní rodinka (2001), Život pod vodou (2004), Až vyjde měsíc (2012) nebo Grandhotel Budapešť (2014). Murray se objeví také v jeho novém filmu Francouzská depeše Liberty, Kansas Evening Sun (2020), který měl mít premiéru již letos v létě, avšak kvůli pandemii koronaviru byl odložen na příští rok.

View this post on Instagram

What’s your favourite Bill Murray movie?

A post shared by Bill Murray Pics (@billmurraypics) on

V posledních letech se Bill Murray objevuje spíše v komediích. Mnoho diváků jej zná např. z akční komedie Zombieland (2009) a následného pokračování Zombieland: Rána jistoty (2019). V loňském roce se objevil ve filmu se zombie tématikou hned dvakrát. Zahrál si také po boku Adama Drivera ve filmu Mrtví neumírají (2019).

Herec byl dvakrát ženatý. Poprvé s Margaret Kelleyovou, se kterou má dva syny a podruhé s Jennifer Butlerovou, se kterou má další čtyři syny. Navzdory svému manželství je znám pro své úlety a aférky s ženami. V budoucnu uvidíme Billa Murraye kromě v již zmíněném snímku Wese Andersona také ve filmu Krotitelé duchů: Odkaz (2021).

-reklama-