Sezóna oceňování a udílení různých filmových cen je v plném proudu, ale pro Bradleyho Coopera nebyla zatím moc úspěšná. Teď se konečně dočkal prvního ocenění za režii filmu Zrodila se hvězda, když ho ocenila organizace PETA. Ta další ceny udělila například i Winstonu Dukeovi z Black Panther nebo izraelsko-americké herečce Natalii Portman. 

I přesto, že si snímek A Star is Born v hlavní roli s Bradleym Cooperem a Lady Gaga vysloužil hned několik nominací na různých filmových oceněních, skoro žádná nebyla proměněna ve vítězství. Snímek získává ceny především díky skvělé hudbě a duetu „Shallow“, který si ve filmu zazpívaly dvě hlavní postavy. Cooper překvapivě nebyl nominován na Oscara v kategorii Nejlepší režie. Ale šance, že snímek získá cenu za Nejlepší film, je podle expertů vysoká.

Největší nezisková organizace bojující za práva zvířat PETA ocenila Bradleyho jako nejlepšího režiséra ve svých cenách „Oscat“. Hlavním důvodem, proč mu byla cena udělena, byl fakt, že Bradley do romantického dramatu obsadil svého vlastního psa Charlieho. Vyhnul se tak „psímu herci“ ze speciálních agentur, a to se organizaci líbilo. Cooperův kříženec labradorského retrívra a pudla roli získal díky tomu, že je podle Bradleyho „…výborný herec a hodný kluk.“

Warner Bros.

PETA ohodnotila kladně i práci herce Winstona Dukea, jenž ve filmu Black Panther z dílny Marvel hrál jednoho z nejsilnějších bojovníků fiktivního království Wakanda a vůdce kmenu Jabari. Jak Winston prozradil v rozhovoru, vůdce i celý kmen jsou ve filmu vegetariáni. Superhrdinský trhák, který byl možná trochu překvapivě nominován na Oscara za nejlepší film, získal cenu za to, že nosorožci a levharti ve filmu nejsou opravdoví, ale vytvoření přes CGI, neboli přes počítač.

vanityfair.com

Další ocenění si odnesla například i herečka Natalie Portman, kterou mnozí znají z prequelové trilogie Star Wars, thrilleru Leon z roku 1994 nebo psychologického hororu Černá labuť. Tentokrát ocenění přichází za muzikál Vox Lux. Po celou dobu natáčení trvala na tom, aby byli veškeré kostýmy veganské, tedy nesmí obsahovat živočišné složky. Natalie se minulý rok podílela i na dokumentu o velkochovech.

IFFR.com

Mezi další vyznamenané patří například film Tully v hlavní roli s africkou herečkou Charlize Theron, fantasy film Annihilation s již zmiňovanou Natalií Portman, dinosaury nadupané sci-fi Jurský svět: Zánik říše nebo komedie Já, Simon, jenž popisuje živtoní podmínky zvířat ve vodních světech jako „opravdu smutné“. Podle organizace PETA jsou počítačově generované efekty budoucností filmu, veganství se stává populárnějším a kožešina už není v módě.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz