Díky tomu, že Česká televize často vysílá vynikající britské filmy a seriály, mohou se její diváci pravidelně setkávat s novou zářící hereckou hvězdou Jamesem Nortonem. Během posledních let již dokázal sesadit z trůnu své slavnější kolegy, například Hugha Granta nebo Daniela Craiga a dokonce patří mezi horké favority na dalšího Jamese Bonda.

Jamese Nortona už diváci ČT viděli jako ušlechtilého knížete Bolkonského v nejnovější verzi slavného románu „Vojna a mír“ nebo v televizní adaptaci bestselleru Mishy Glennyho „Mc Mafie“, v níž společně s ním hraje také Karel Roden. Mimochodem, Česká televize tento napínavý thriller, věnovaný pozadí organizovaného zločinu v dnešním globalizovaném světě, právě reprízuje.

Z teologa hercem

Nejčastěji se však Jamesem Nortonem můžeme setkávat v televizní mysteriózní sérii „Grantchester“, v níž hraje pohledného a nekonvenčního reverenda anglikánské církve Sidneyho Chamberse, jenž se shodou několika náhod pustí do vyšetřování zločinů (Česká televize právě vysílá třetí řadu). Pokud by se snad někomu zdálo, že je pohledný herec pro tuto postavu až příliš atraktivní, není od věci připomenout, že se knězem ve skutečnosti málem stal. Od mládí totiž navštěvoval katolickou školu a poté vystudoval teologii na proslulé univerzitě v Cambridge. Nakonec ho ale více zlákala herecká kariéra, a tak ještě studoval na Královské akademii dramatického umění. Kvůli prvním rolím ve filmu a televizi ji však nedokončil. Právě televizním seriálům vděčí za to, že záhy prorazil, především díky mimořádně úspěšnému Grantchesteru. Je zajímavé, že příběh sympatického kněze, jemuž není nic lidského cizí, rád se napije, svádí krásky, je vtipný a dokonce se pustí do vyšetřování různých zločinů, se odehrává právě v blízkosti Cambridge, kde James studoval.

Zatraceně sexy

Nejen reverend Chambers, ale též samotný James Norton sbírá body, podle mnohých je i coby reverend v černém obleku zatraceně sexy. Fanoušci retro snímků navíc oceňují půvab anglického venkova či jedinečnou univerzitní atmosféru Cambridge, a v neposlední řadě elegantní kostýmy a masky, především dam z „lepší“ společnosti. Britské televizní společnosti ITV se zkrátka podařilo natočit podobný hit, jakým se před časem stalo „Panství Downton“ z produkce BBC. Norton považuje hlavní roli v tomto seriálu za důležitý mezník ve své herecké kariéře. Ostatně coby Sidney Chambers prožil nemálo času a tento hrdina je mu prý blízký, především proto, že to je muž víry a jeho samotného vždy náboženství fascinovalo. Zároveň ale razí zásadu, že v nejlepším se má přestat a rozhodl se Grantchester po natočení čtvrté řady opustit. „Je čas představit nového reverenda,“ nechal se slyšet na rozloučenou.

Grantchester
Grantchester, FOTO: Distribue Česká televize / ITV

Nový Bond?

Je přitom docela možné, že už myslí na Jamese Bonda. Na postavu legendárního agenta 007 je velmi dobře vybaven, je to vysoký, mimořádně přitažlivý fešák s modrýma očima, hodně sportuje, rád běhá a výtečně hraje tenis. I když zatím neprozradil, zda by tuto roli přijal, přiznává, že mu velice lichotí spekulace o tom, že by se měl stát dalším Bondem v pořadí. Nejraději by si prý ale v další „bondovce“ zkusil spíše nějakého padoucha. Nejnověji si ovšem zahrál nemocného otce malého syna v dojemném koprodukčním snímku režiséra Uberta Pasoliniho „Nowhere Special“.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz