Zvučná jména jako Steven Seagal, Bruce Lee, Daniel Wu, Chuck Norris a Jackie Chan jsou spojovaná s akčními hrdiny z filmových trháků. Všichni mají něco společného. Před svou hereckou kariérou poznali tajemství bojového umění z východní kultury, které následně přenesli na západ.

-reklama-


Bruce Lee (†32)

Jako první porušil pravidlo, že Kung-Fu se mohou učit pouze Číňané a odhalil poznání tohoto bojového umění „bílým“. Miláček čínského filmu svou první filmovou postavu ztvárnil již ve třech měsících. Stal se populárním dětským hercem v Hongkongu a výborným tanečníkem tance Ča-ča, který studoval jako jediný kluk na dívčí škole, za což se styděl. Své mužství si tak dokazoval na ulici, kde se z něj stal známý pouliční rváč, kterého nebylo záhodno rozzlobit. K překvapení všech začal tíhnout ke Kung-fu. Časté problémy a potyčky s policií dovedly Bruce k přestěhování do San Francisca v USA, kde začal Kung-fu vyučovat a založil několik škol karate. Jeho obratnost a odvahu ocenili hollywoodští filmaři, a i když ho zprvu obsadili do vedlejší role, strhl na sebe hned veškerou pozornost a stal se rychle miláčkem diváků. Zemřel předčasně ve svých 32 letech v roce 1973, když mu alergická reakce na prášek proti bolesti hlavy způsobila masivní otok mozku.

View this post on Instagram

The Dragon 🐉

A post shared by Bruce Lee (@brucelee) on

Jackie Chan (66)

Idol většiny malých kluků po celém světě se své akrobatické kousky naučil na Čínské dramatické akademii. Deset let tvrdě pracoval a vynikal hlavně v bojovém umění a akrobacii. Po studiu se začal živit jako kaskadér, což mu přineslo zlomeniny po celém těle. Jistou dobu ho doprovázel neúspěch, ale vytrvalost ve spojitosti s dávkou humoru a vtipu mu pomohla dostat se na výsluní a stát se vzorem nejen v Kung-fu, ale i v herectví.

Kung- fu je nesprávně označované jako bojové umění. Tento pojem nazývá jakékoliv umění, které je vykonáváno na mistrovské úrovni. Základní filozofie vychází z odhodlanosti a vytrvalosti. Nejdůležitější je propojení těla a mysli, které vede k posílení fyzické i duševní síly. Základem je sebe-disciplína. Kung-fu vychází ze Shaolinského klášterního cvičení, které se stalo nejrozšířenějším bojovým stylem v Číně. Bojové techniky vznikly na základě pozorování pěti zvířat: tygra, opice, medvěda, jelena a jeřába. Kung-fu má širokou škálu dalších škol například Thai-chi, Wushu apod.

Steven Seagal (68)

Hrdina akčních trháků je držitelem 7. danu v Aikidu. K tomuto bojovému sportu se dostal až v dospělém věku v Japonsku, kde působil jako instruktor školy Aikido. Po návratu do USA se objevil v hledáčku filmových producentů a od té doby je známý jako přední hvězda akčních filmů. Svých hereckých úspěchů využívá i k propagaci samotného Aikida. Mimo jiné je ekologický aktivista, aktivista v oblasti práv zvířat a byl uznán reinkarnovaným budhistickým mnichem (Terön Chungdrag Dorje).

Aikido vychází ze sebeobrany a je založeno na myšlence ne-agresivity. Stejně jako v Kung-fu, jde i zde o propojení těla a mysli a dosažení rovnováhy. V Aikidu je možné používat pomůcky například meč, nůž nebo tyč. Nejvyšší technický stupeň nese označení – úroveň 10 Dan stupňů. Vznik: 1931, Původ: Japonsko

Daniel Wu (45)

Sympatický bojovník se jako kluk zamiloval do filmu Klášter Shaolin, a proto se začal věnovat umění Wushu. Později na oregonské univerzitě založil klub, kde i sám trénoval. Danielovi se splnil dětský sen, když si zahrál vedlejší roli po boku svého idola Jackieho Chana. Herec ztvárnil také hlavní postavu Sunnyho v seriálu Into the Badlands od stanice AMC. V současnosti Daniel trénuje různá bojová umění, věnuje se modelingu a jeho herecká kariéra je na vrcholu.

Chuck Norris (80)

Legenda akčních karate filmů se k filmovému průmyslu doslova probojoval. Ve válce v Korei se poprvé potkal s bojovým uměním. Po návratu do USA se mu intenzívně věnoval a jako první muž ze západu dosáhl osmý stupeň černého pásu v Korejském umění TaeKwon-do. Stal se šestinásobným mistrem USA v karate a založil řadu karate škol napříč Spojenými státy. Jedním z jeho učenců byl také slavný Steve Mc Queen, který ho přivedl k herectví.

TaeKwon-do původně sloužilo jako bojový nástroj pro válečné účely, později bylo upravené i pro civilisty. Vychází ze starokorejského bojového umění taekkyonu a spojuje prvky dalších učení, například Karate. Taekwon obsahuje přesně popsaných 3200 kopů, úderů, bloků a dalších pohybů. Označuje se také jako „Cesta rukou a nohou“ Vznik: 1955 Původ: Kórea

-reklama-