Spousta příznivců fantasy žánru nepochybně zná seriál Buffy, přemožitelka upírů (1997), který poprvé spatřil světlo světa před neuvěřitelnými 22 lety. Pro mnoho představitelů hlavních rolí byl tento seriál začátkem slibné kariéry. Pojďte se podívat na to, jak se čas podepsal na našich oblíbených hrdinech.

11SETH GREEN (45 let) – DANIEL „OZ“ OSBOURNE

Celebs Net Worth Today, buffy.fandom.com

Pětačtyřicetiletý Seth Green si v seriálu zahrál mladého Daniela Osbourna, zvaného jako Oz. Seth je americký herec, scenárista, režisér, producent a také dabér. Herectví se věnuje již od svého dětství – jeho první role byla ve snímku Hotel New Hampshire (1984), kde se objevil po boku Jodie Foster. Do povědomí diváků se dostal díky své roli v seriálu Buffy, přemožitelka upírů (1997). Objevuje se především v humorných snímcích, jako je např. Nekecej a pádluj! (2004). Naposledy jsme jej mohli vidět ve filmu A Futile and Stupid Gesture (2018).

10AMBER BENSON (42 let) – TARA MACLAYOVÁ

pinterest.com, bustle.com

Čarodějka a přítelkyně Willow, Tara Maclay, byla ztvárněna americkou herečkou, scénáristkou, producentkou, režisérkou a spisovatelkou, Amber Benson. Poprvé vidíme Amber na scéně ve snímku Osudný omyl (1993). Amber je velmi talentovaná a tvůrčí osobnost. Jako malá se věnovala, mimo herectví, také tanci a zpěvu. V roce 2002 napsala scénář ke snímku Chance, který sama režírovala a zároveň si v něm i zahrála. Ve filmu se objevil také herec James Marsters, se kterým se setkala již při natáčení Buffy, přemožitelka upírů (1997). Amber je otevřená novým projektům, na kterých vždy usilovně pracuje. Naposledy jsme ji mohli vidět ve snímku The Crooked Man (2016).

9DAVID BOREANAZ (49 let) – ANGEL

Good Morning America, pinterest.com

Lamač ženských srdcí David Boreanaz si v seriálu zahrál Angela. Postava Angela byla natolik oblíbená, že později dostala stejnojmenný spin-off seriál. David Boreanaz nemá příliš obsáhlý filmový, ani seriálový rejstřík. Většinou se vyskytuje delší dobu u jednoho projektu. Dobrým příkladem tomu je např. již zmíněný Angel (1999) nebo velmi oblíbený seriál Sběratelé kostí (2005), kde se objevil v roli speciálního agenta Seeleyho Bootha. Od roku 2017 vystupuje v seriálu Tým SEAL (2017), kde ztvárňuje postavu Jasona Hayese. Co se filmu týče, tak jsme jej mohli vidět v hororu Duch spisovatele (2007) nebo v krimi snímku Policajt na odpis (2013). V roce 2001 se podruhé oženil, tentokrát s americkou herečkou a modelkou Jaime Bergman, se kterou má dvě děti.

8KRISTINE SUTHERLAND (63 let) – JOYCE SUMMERSOVÁ

Good Morning America, pinterest.com

Méně známá herečka Kristine Sutherland, rozená Young, ztvárnila v seriálu dobrosrdečnou matku mladé Buffy, Joyce Summersovou. Role Joyce v seriálu Buffy, přemožitelka upírů (1997) byla a je zatím její největší rolí. Kristine se herectví moc nevěnuje. Objevila se jen v několika málo filmech, z nichž stojí za zmínku např. Miláčku, zmenšil jsem děti (1989). Kristine Sutherland je provdaná za herce Johna Pankowa a mají spolu dceru Eleanor.

7MICHELLE TRACHTENBERG (33 let) – DAWN SUMMERSOVÁ

pinterest.com, thewealthrecord.com

Sympatická americká televizní a filmová herečka Michelle Trachtenberg se postarala o roli mladší, záhadně objevené sestry, Buffy – Dawn Summersové. Michelle se k herectví dostala již jako malá. Znát ji můžeme např. z filmu Špionka Harriet (1996). Mezi její nejznámější role patří bezpochyby již zmíněná Dawn Summersová v seriálu Buffy, přemožitelka upírů (1997), ale také Jenny v bláznivé komedii EuroTrip (2004) nebo Casey Carlyle v komedii Princezna ledu (2005). Za roli Dawn v seriálu Buffy, přemožitelka upírů (1997) vděčí z velké části herecké kolegyni a kamarádce Sarah Michelle Gellar, která ji na základě jejich dřívější spolupráce doporučila tvůrcům seriálu, kteří ji následně do role obsadili. Herectví ji moc baví a ráda by jednoho dne získala Cenu Akademie. Naposledy jsme ji mohli vidět v dramatickém snímku Sister Cities (2016).

6EMMA CAULFIELD (45 let) – ANYA

hawtcelebs.com, bustle.com

Pětačtyřicetiletá americká herečka Emma Caulfield se věnuje herectví od svého mládí. Emma působí spíše na televizních obrazovkách než na bílém plátně. Její první rolí byla Susan Keats v seriálu Beverly Hills 90210 (1990). Poté následovalo několik málo dalších rolí. Za výrazný mezník v její kariéře lze považovat roli v seriálu Buffy, přemožitelka upírů (1997), kde ztvárnila Anyu Jenkinsovou. V seriálu neměla být dlouho, její postava však sklidila nečekaný úspěch, a tak její charakter setrval až do samotného finále. Jak jsem již zmínil, tak Emma se věnuje převážně televizním rolím, těch filmových má na kontě jen pár. Za zmínku stojí např. snímek Propad do temnot (2003) nebo Stopky lásky (2009).

5JAMES MARSTERS (56 let) – SPIKE

www.imdb.com (natáčení seriálu Runaways), observer.com

Americký divadelní, televizní a filmový herec a hudebník, James Marsters, je představitelem prostořekého upíra Spikea. James začínal svou hereckou kariéru na jevištích nejrůznějších divadel. Často se objevoval v Shakespearových hrách. Před kamerou se poprvé objevuje v seriálu Zapadákov (1990). Zlom jeho kariéry nastává ve chvíli, kdy byl obsazen do role upíra Spikea. Ten se měl původně objevit jen v několika málo dílech, avšak se stal velmi oblíbeným u scénáristů a ti se rozhodli ho nakonec v seriálu ponechat. První film, ve kterém se James objevuje, je film, jeho herecké kolegyně Amber Benson, Chance (2002). Mezi další významnější role patří např. Brainiac v superhrdinském seriálu Smallville (2005) nebo Victor Stein v seriálu od Marvelu z roku 2017 – Runaways. Jeho velkým koníčkem je skládání a zpívání písní. Jednu dobu měl dokonce vlastní kapelu, kterou však po čase rozpustil a vydal se na sólovou dráhu. S první ženou, Liane Davidson, má syna Sullivana. Podruhé se James oženil až v roce 2011 a to s Patricií Rahman.

4ANTHONY HEAD (65 let) – RUPERT GILES

irishnews.com, dvdbash.com

Britský herec Anthony Head se postaral o roli chytrého Ruperta Gilese. Anthony svou kariéru rozjíždí v rodné Británii. Po zhruba jedné dekádě, přesouvá své pole působnosti do Ameriky, kde přichází jeho osudová role, a to již zmíněný Rupert Giles ve fantasy seriálu Buffy, přemožitelka upírů (1997). Anthony v seriálu působil řadu let, a to i navzdory tomu, že jeho rodina žila v Británii. Po Buffy se objevuje jako premiér v komediálním seriálu Malá Velká Británie (2003) nebo v epizodní roli ředitele ve sci-fi seriálu Pán času (2005). Za zmínku také stojí seriály Merlin (2008) a Skladiště 13 (2009). Je ženatý se Sarah Fisher, se kterou má dvě děti, přesněji dcery Emily a Daisy.

3NICHOLAS BRENDON (47 let) – XANDER HARRIS

radaronline.com, pinterest.com

Alexander Harris alias Xander byl nedílnou součástí seriálu Buffy, přemožitelka upírů (1997) od jeho začátku až do jeho konce. Jeho představitel Nicholas Brendon, se díky této roli prosadil a dostal se tak do širšího povědomí diváků. Po Xanderovi přichází Kyle v méně úspěšném snímku Ostrov zapomnění (2002) či Harrison v komedii Celesta ve městě (2004). Za zmínku také stojí filmy Rodinný chaos (2006), Zlaté Vánoce (2009) nebo Coherence (2013). Nicholas má identické dvojče, které působí jako kaskadér. Poprvé byl ženatý s herečkou Tressou DiFiglia, podruhé se oženil v roce 2014 s Moondou Tee, se kterou žije dodnes.

2ALYSON HANNIGAN (44 let) – WILLOW ROSENBERGOVÁ

www.animationmagazine.net, pinterest.com

Druhou členkou hlavní trojce hrdinů je sympatická Alyson Hannigan, jenž se zasloužila o roli mocné čarodějky Willow. Alyson hrála již od raného věku. Objevovala se v televizních reklamách a spotech. Kariérový zlom však nastává až v roce 1997 obsazením do role čarodějky Willow. Přesto, že se Alyson objevuje i v několika málo filmech, jedná se především o televizní herečku. Z filmových rolí stojí za zmínku Michelle Flahertyová v sérii komedií Prci, prci, prcičky (1999), ale také Julia Jones v šílené komedii Děsnej doják (2006). V současné době je Alyson Hannigan však nejvíce známa pro svoji roli Lily Aldrinové v dnes již kultovním komediálním seriálu Jak jsem poznal vaši matku (2005). Roku 2003 se provdala za herce Alexise Denisofa, kterého poznala při natáčení seriálu Buffy, přemožitelka upírů (1997) a se kterým má dvě dcery – Satyanu Marii a Keevu Jane.

1SARAH MICHELLE GELLAR (41 let) – BUFFY SUMMERSOVÁ 

www.tvguide.com, www.etonline.com

O hlavní roli Buffy Summers se postarala talentovaná americká herečka Sarah Michelle Gellar. Cesta ke slávě nebyla pro Sarah vůbec lehká. Dětství neměla jednoduché, ale odnesla si z něj mnoho zkušeností do života. Herecká cesta Sarah začíná u televizních reklam a spotů. V roce 1993 získává cenu Emmy za roli v nekončícím seriálu All My Children (1970). Divákům však přirůstá k srdci až po úspěšně ztvárněné Buffy Summersové ve fantasy seriálu Buffy, přemožitelka upírů (1997). Sarah bude pravděpodobně už navždy spojována s touto rolí, která odstartovala její úspěšnou kariéru. Mezi její další významné role patří bezpochyby Helen Shiversová v hororovém snímku Tajemství loňského léta (1997), Kathryn Merteuilová v romantickém dramatu Velmi nebezpečné známosti (1999), Daphne Blakeová v dobrodružné komedii Scooby Doo (2002) nebo Veronika Deklava v dramatu Veronika se rozhodla zemřít (2009). Sarah se dlouhá léta přátelí s herečkou Melissou Joan Hartovou, která si zahrála roli Sabriny v komediálním seriálu Sabrina – mladá čarodějnice (1996). Se svým manželem, Freddiem Prinzem, Jr., se kterým má dvě děti, se Sarah seznámila již na začátku své filmové kariéry.


Našli jste v článku chybu, nepravdivé nebo zavádějící informace? Kontaktujte nás prosím na redakce@tvguru.cz. Vašemu požadavku se budeme neprodleně věnovat.