Martina Šotolu celý národ zná jako malého, blonďatého, roztomilého a drzého Jirku Škopka ze série komedií Slunce, seno. V dětství měl nakročeno stát se populárním hercem, v patnácti letech se však rozhodl pověsit herectví na hřebík a jeho život nabral zcela jiný směr. Bývalý dětský herec právě slaví své třiačtyřicáté narozeniny.

Martin Šotola se narodil 3. května 1978 a ještě jako kojenec se objevil v seriálu Nemocnice na kraji města, kde si zahrál syna Arnošta Blažeje. O dva roky později si střihl malou roli v seriálu Arabela. V roce 1983 si jej do role pětiletého Jirky Škopka ve filmu Slunce, seno, jahody vybral Zdeněk Troška, který ho poté obsadil i do dvou pokračování úspěšných letních komedií – Slunce, seno a pár facek (1989) a Slunce, seno, erotika (1991).

Mezitím si jej však všimli i ostatní režiséři, objevil se v seriálech Pihulka a Kaňka (1984), Zlá krev (1986) nebo Chobotnice z II. patra (1986). Diváci si jej můžou pamatovat také například z filmů Jára Cimrman ležící, spící (1983), Hubertus (1984) či O zatoulané princezně (1987). Jeho poslední prací u filmu byl v roce 1993 dabing ve snímku Záhada hlavolamu na motivy komiksu J. Foglara Rychlé šípy. 

V patnácti letech se Šotola rozhodl, že se již herectví věnovat nechce a ukončil hereckou kariéru. Dnes se živí jako projektový manažer. Od roku 2017 je výkonným ředitelem spolku Auto*Mat, který prosazuje lepší prostředí pro kvalitní život ve městě a podporuje například cyklistickou dopravu prostřednictvím akce „Do práce na kole“. Martin Šotola (na fotce níže vlevo) také koordinuje sousedské slavnosti pod názvem „Zažít město jinak“, které si kladou za cíl oživování a posilování lokálních komunit, sbližování jednotlivců, organizací a živnostníků v dané lokalitě.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz

ZAKLADATEL & ŠÉFREDAKTOR