Koncem zimy dorazil do našich kin zahraniční snímek Captain Marvel. Jedná se o předvoj jednoho z nejočekávanějších filmů letošního roku, a to v pořadí již čtvrtého pokračování superhrdinské týmovky – Avengers: Endgame. Jak se film o první superhrdince od Marvelu povedl? Stojí za návštěvu kina? Na to se podíváme v několika málo řádcích níže.

7. PŘÍBĚH

The Daily Dot

Ze všeho nejdříve bych se rád podíval na tu asi nejdůležitější část filmu, kterou je příběh. Vzhledem k tomu, že je snímek v kinech teprve pár dní, vyvaruji se větším spoilerům. Bez toho, aniž bych vám vyzradil zápletku snímku, si příběh filmu rozebereme a zhodnotíme.

Příběh jako takový není vůbec špatný. Horší je to z jeho výpravou. Málokdy se totiž setkáme s filmem, jenž není vyprávěný chronologicky. Ojedinělejší je to ještě u Marvelu, kde je takových filmů pomálu.

Co tím přesně myslím? Výprava filmu je částečně retrospektivní a zpočátku je divák velmi zmatený. Později zjišťujeme, že tento druh výpravy není náhodný a složí pro větší napětí a zdůraznění zápletky. Jedná se o specifický druh výpravy, který u komiksových filmů není tak úplně běžný, ale u Captain Marvel poměrně dobře funguje.

Ještě lépe by to však fungovalo, kdyby první část filmu byla o něco více zajímavější. První zhruba půlhodina nám sice přinese několik podstatných informací, avšak se nejedná o nic převratného, a proto nejeden divák ztratí pozornost již v první půlhodince, která se z velké části skládá jen z chaotické a zbytečné akce.

6. AKCE

Syfy Wire

Jak zmiňuji na předchozí straně, tak první půlhodina filmu je velmi akční. To není žádné překvapení, vzhledem k tomu, že se jedná o tzv. marvelovku. Nicméně oproti jiným snímkům od Marvelu, zde je akce poněkud nudnější.

Flowers in Chania
giphy.com

Většina akce ve filmu je rychlá, zmatená a bez většího napětí. Kamera přeblikává mezi jednotlivými scénami tak rychle, že se v nich divák ztrácí. Kromě toho nejste při akčních sekvencích vůbec nervózní, jelikož je nová superhrdinka jednoduše „až moc dobrá“.

5. HERECKÉ OBSAZENÍ A VÝKONY

Rojak Daily

Film je velmi dobře obsazen, ostatně jak už to u marvelovek bývá. Jména jako Samuel L. Jackson (Nick Fury), Ben Mendelsohn (Talos/Keller), Jude Law (Yon-Rogg) a Annette Bening (Nejvyšší Inteligence/doktorka Wendy Lawson) dělají filmu pěkný obrázek. Samozřejmě nesmím opomenout ani hlavní protagonistku Brie Larson (Carol Danvers), která leč hraje dobře, mě osobně velmi neoslovila.

4. HUMOR

Flowers in Chania
giphy.com

Světlejší stránkou filmu je humor, který nechybí téměř v žádném filmu od Marvelu. Captain Marvel je oproti jiným marvelovkám z posledních letech poměrně klidnější, co se humoru týče. Přesto se u něj dobře pobavíte. Samuel L. Jackson v roli mladého Nicka Furyho je vtipný snad pokaždé, když se objeví na scéně.

Oproti tomu, hlavní protagonistka Brie Larson, která ztvárnila postavu Carol Danvers, je poněkud strohá. Přesto, že se občas stane součástí nějaké humorné situace, sama osobně vtipná až tak není, což není vůbec špatné. Marvel má již mnoho komických superhrdinů a antihrdinů. Za zmínku také rozhodně stojí Ben Mendelsohn, který se postaral o roli Talose a Furyho šéfa, Kellera.

3. HUDBA

YouTube

Snad žádné marvelovce nelze vytknout soundtrack. A ani Captain Marvel není výjimkou. Hudba jako jedna z mála funguje v průběhu celého filmu, a to jak v akčních, tak i v pomalejších sekvencích. Vzhledem k tomu, že se film odehrává v 90. letech minulého století, daleko se očekávat, že uslyšíme nějakou tu hitovku. V tomto případě udělá film radost fanouškům kapely Nirvana, a to jednou z jejich nejznámějších písniček – Come As You Are.

2. VIZUÁLNÍ STRÁNKA

IGN.com

Něco málo musím říct i k vizuální stránce filmu, která podobně jako hudba, funguje snad u všech marvelovek. Samozřejmě, že v odvážnějších akčních scénách, do kterých se poslední dobou tvůrci nových filmů pouštějí čím dál tím raději, jde CGI vidět o něco znatelněji, avšak celkový vizuál filmu je velmi dobrý. V tomto kontextu nutno zmínit především scénu, ve které Carol zničí jádro své loni. Zde je vizuál naprosto fenomenální.  

1. SHRNUTÍ A NÁVAZNOST NA MCU

FilmPost

Následující odstavec obsahuje vyzrazení zápletky.

A jak film vlastně zapadá do Marvel Cinematic Universe? Poměrně jednoduše. Carol Danvers je, troufám si říct, zatím nejmocnějším superhrdinou v celém MCU. Její příběh stojí rozhodně za zhlédnutí, ostatně proto nám jej tvůrci naservírovali těsně před Endgame, ve kterém, jak už napovídá první podtitulková scéna, bude mít velkou roli.

Konec části vyzrazující zápletku.

Stojí tedy Captain Marvel za návštěvu kina? Pokud jste věrným fanoušek Marvelu a chystáte se jít na blížící se snímek Avengers: Endgame, návštěvu kina vám doporučuji. Film vám vysvětlí nejen původ a příběh Carol Danvers, ale také několik dalších nesrovnalostí v MCU. Mezi plusy filmu patří rozhodně návrat postavy Phila Coulsona, kterého si opět zahrál Clark Gregg a vylepšené úvodní titulky, které vzdávají hold otci Marvelu.

Viděli jste již nejnovější marvelovku? Jak se vám Captain Marvel líbí? Napište nám váš názor dolů do komentářů! 

HODNOCENÍ
PŘÍBĚH
5
AKCE
4
HERECKÉ OBSAZENÍ A VÝKONY
8
HUDBA
8
VIZUÁLNÍ STRÁNKA
7
Vojtěch Balák (Walter)
Redaktor a admin TVGURU.CZ. Filmový a seriálový nadšenec. Pravidelný návštěvník NDB a jiných divadel. Zálibu nacházím i ve čtení knih a komiksů, jenž také mnohdy bývají předmětem mých článků.