Herečka Cate Blanchett bude po druhé za pouhé tři roky velet porotě oficiální soutěže na filmovém festivalu z „velké trojky“. Stane se tak teprve druhou ženou, která to dokázala. 

Australská herečka, producentka a divadelní režisérka Cate Blanchett je tváří novodobé kinematografie a v posledních dvaceti letech ji diváci mohli vidět v několika desítkách filmů. Na svém kontě má dva Oscary a několik dalších prestižních ocenění. K jejím úspěchům můžeme přičíst i zvolení předsedkyní poroty na dvou významných filmových festivalech – Cannes v roce 2018 a Benátky v roce 2020. Jedinou ženou, která se dočkala stejné pocty je novozélandská režisérka Jane Campion. V Benátkách se za 76 let v roli předsedkyně předvedlo pouze sedm žen.

Embed from Getty Images

V roce 2018 na filmovém festivalu v Cannes vybrali porotci v čele s Blanchett japonský snímek „Zloději“. Herečka patří k pravidelným účastníkům festivalů a bedlivě sleduje soutěžní programy. „Každý rok s očekáváním čekám na soutěžní výběr v Benátkách a každý rok je překvapující a odlišný. Na La Biennale je úžasná atmosféra. Je to oslava provokativního a inspirativního média – kinematografie v každé své formě. Být letošní předsedkyní poroty je pro mne velká pocta a radost,“ vyjádřila své pocity představitelka Galadriel z trilogie Pán Prstenů v oficiálním prohlášení.

Jasmin z „Jasmíniny slzy“ Woodyho Allena, Carol z „Carol“ Todda Haynese nebo Katharine z „Letec“ Martina Scorseseho, Blanchett se ale proslavila nejen svými hereckými výkony. „…její oddanost v uměleckých a humanitárních oblastech, ochrana životního prostředí nebo emancipace žen ve filmovém průmyslu inspirovala celou společnost,“ řekl ředitel benátského festivalu, který byl v minulosti kritizován za genderovou nerovnost, Alberto Barbera. Za Jeremy Ironsem na Berlinale a Spikem Lee v Cannes, tak známe jméno i poslední hlavy poroty tří nejvýznamnějších filmových festivalů. Desetidenní La Biennale di Venezia začíná 2. září 2020.

-reklama-