Nekonečné potíže, které nám způsobila koronavirová krize, velmi těžce zasáhly také sféru kultury. Jako by nestačilo, že divadla nesmí letos již podruhé hrát, byli divadelníci ochuzeni i o slavnostní ceremoniál předávání prestižních Cen Thálie. Zatímco je doposud vždy vysílala Česká televize, tentokrát se vše odehrálo pouze formou improvizovaného on-line přenosu na YouTube. A to přesto, že samotný ministr kultury Lubomír Zaorálek se nechal slyšet, že bychom u nás měli v tomto těžkém období udržet bohatost divadelního života.

Je to opravdu záhadné, proč Česká televize Ceny Thálie vzdala, neboť vše, co bylo přenášeno formou streamu, mohl nabídnout divákům kanál ČT art. Tím spíše, že tato výjimečná stanice v poslední době používá slogan „Když nemáte kulturu, máte art“. Divadelní fanoušci, jichž u nás naštěstí není málo, by se jistě spokojili s méně nablýskaným přenosem než jim tradičně poskytuje udílení cen z Národního divadla. A možná právě díky absenci Zlaté kapličky byly letošní Ceny Thálie mnohem zajímavější než obvykle. Všichni aktéři byli uvolnění, nikdo je časově nelimitoval a neomezoval v jejich projevu, jak tomu obvykle bývá pod diktátem přísně dodržovaného veřejnoprávního scénáře. Díky tomu se také letošní Thálie staly těmi nejdelšími v historii.

Autentická reality show

On-line přenos navíc nepostrádal kvůli různým technickým potížím ani určitou míru napětí. Těžko si lze vymyslet autentičtější „reality show“. Nikdo netušil, co se nakonec podaří odvysílat a co nikoliv. Moderátor (prezident Herecké asociace Ondřej Kepka), musel často improvizovat, což mělo nesporný půvab. A také samotní umělci se netajili tím, že jsou sami zvědavi, jak vše dopadne. „Zajímavá forma předávání cen“, pochvaloval si například Jiří Kniha, který byl nominován na Thálii v kategorii Alternativní divadlo. Mimochodem, mnoho diváků ho zná jako Mária z populárního seriálu televize Nova Ulice.

Také další oceňovali, že je pro ně tento večer zpestřením jejich života v době koronakrize. Ostatně, někteří z nich v průběhu večera již doma spontánně oslavovali buď svoji nominaci či konečné vítězství. Například Erika Stárková, která triumfovala v muzikálové kategorii, řádila před kamerou stejně jako v pěvecké soutěži Tvoje tvář má známý hlas.

Celoživotní mistři

Přes všechna letošní provizoria se se stalo jako vždy vyvrcholením večera předání zlaté Ceny Thálie umělcům za celoživotní mistrovství. Například v kategorii muzikál ji získala Hana Talpová, herečka, zpěvačka a také skvělá dabérka, která například propůjčila hlas slavné Jessice Fletcherové. Thálii si s dojetím a nelíčenou radostí v této „blbé době“ převzala od kolegy Ladislava Županiče. Ten dal k dobru, jak se rád při představení díval do jejího hlubokého výstřihu.

„Nejhorší na tom je, že se nemůžeme líbat,“ posteskla si v reakci na tento kompliment Hana Talpová s rouškou na obličeji. Thálii za celoživotní mistrovství v oboru činohry obdržela žijící legenda Jihočeského divadla v Českých Budějovicích Hana Bauerová. A coby vůbec poslední to byl Josef Abrhám, jehož skvělou divadelní kariéru časem zastínila ta televizní a filmová. „Každé slovo navíc je zbytečné“, uvedl na jeho počest Ondřej Kepka. Nezbývá než s ním souhlasit.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz