Snímek Černí baroni (1992) byl natočen jako jeden z posledních filmů režiséra Zdenka Sirového a jako jeden z prvních filmů, který již nespadal do znárodněné kinematografie. Vznikl na motivy stejnojmenného románu se silnými prvky satiry spisovatele a humoristy Miloslava Švandrlíka. Kniha sice vyšla v období pražského jara, nicméně v období normalizace byla zakázaná a pulty knihkupectví spatřila opět až po roce 1989. A necelé dva roky po jejím znovuuvedení do prodeje vznikl dnes již kultovní snímek, který vysílá Česká televize ve středu 30.12. ve 21:40.

Neortodoxní a satirický film Černí baroni (1992) pojednává o příslušnících tzv. PTP neboli Pomocných technických praporů. Hvězdně obsazený snímek sklidil u diváků pozitivní ohlasy a díky svým ikonickým hláškám je znám dodnes.

Nemilou zprávou pak zůstává, že několik představitelů hlavních rolí je dnes již po smrti. Jmenovitě jde např. o Pavla Landovského (major Haluška), Bronislava Poloczeka (kapitán Ořech), Borise Rösnera (vojín JUDr. Macháček) nebo Václava Postráneckého (generál). Připomeňme si proto alespoň ty, kteří jsou stále mezi námi.

VLADIMÍR JAVORSKÝ (58 let) – VOJÍN JASÁNEK

Intelektuálního vojína Jasánka, který jak sám říká, je tělesně slabý na prsa, ztvárnil Vladimír Javorský. Talentovaný herec, který svou kariéru započal již během studií na brněnské JAMU. V posledním ročníku vystupoval v Divadle na provázku, kde později získal angažmá. Pochlubit se může i svou znalostí cizích jazyků, která mu zajistila řadu rolí ve filmech zahraniční produkce. Přesto, že je Vladimír Javorský hercem převážně vedlejších rolí, jeho talent se mu upřít nedá. Zahrál si v desítce televizních seriálů, jmenovitě např. Vlak dětství a naděje (1985) nebo Bylo nás pět (1994). Co se filmů týče, nutno zmínit Báječná léta pod psa (1997), kde si zahrál Viktora Šperka – za tuto roli byl nominován na Českého lva. Tehdy nominaci neproměnil, tomu se tak stalo až o několik let později, a to za roli Jardy ve filmu Poupata (2011). Vladimír Javorský se herectví věnuje aktivně dodnes. Vídat jej můžeme jak na jevištích, televizních obrazovkách, tak na bílých plátnech. V loňském roce si střihl menší roli v dramatickém snímku Juliuse Ševčíka Skleněný pokoj (2019).

ONDŘEJ VETCHÝ (58 let) – VOJÍN KEFALÍN

Filmový, televizní, ale i divadelní herec a milovník bojových sportů, to je Ondřej Vetchý. Svou filmovou kariéru započal již v 70. letech, kdy však ztvárnil jen několik menších rolí. S každou další rolí jeho popularita rostla. Zprvu ztvárňoval především psance na okraji společnosti, později však ukázal, že dokáže zahrát téměř jakoukoli roli. V současné době je ženatý a má 3 děti. V roce 2018 se objevil v pohádce Čertí brko, kde ztvárnil Lucifera. Vetchý o filmu Čertí brko prohlásil, že se jedná o analogii k filmu S čerty nejsou žerty (1984). Dále můžeme tohoto talentovaného herce vídat v seriálu Spravedlnost (2017) nebo Případy 1. oddělení (2014). Výraznější roli si také střihl v loňském snímku Ženy v běhu (2019), který byl divácky velmi úspěšný. Jeho posledními snímky jsou Vysoká hra (2020), Bábovky (2020) a Anatomie zrady (2020).

JAN KRAUS (67 let) – VOJÍN VOŇAVKA

Sprostého vojína Voňavku, který téměř každou větu končí slovem „vole,“ ztvárnil dnes velmi známý a populární moderátor, filmový, televizní a divadelní herec a publicista Jan Kraus. Aktuálně je asi nejvíce známý díky svým talk show Uvolněte se, prosím (2004-2010) a Show Jana Krause (2010-nyní). Vidět jsme jej však mohli i ve filmech Dívka na koštěti (1971), Musím tě svést (2002) nebo Evžen mezi námi (1981) – kvůli cenzuře se film dostal do povědomí až po roce 1990. Jan Kraus je ženatý s Ivanou Chýlkovou, se kterou má syna Jáchyma. Z prvního manželství má Kraus další dva syny – Davida a Adama. Naposledy se objevil ve filmu Wilsonov (2015). Pravidelně se objevuje ve své talk show Show Jana Krause (2010-nyní).

MIROSLAV DONUTIL (69 let) – PORUČÍK TRONÍK

Úspěšný herec bezmála posledních tří dekád baví diváky na jevištích, televizních obrazovkách, bílých plátnech, ale také prostřednictvím radiového vysílání. Miroslava Donutila můžeme znát z dnes již kultovních filmů, jako jsou např. právě Černí baroni (1992), Hřebejkovy Pelíšky (1999), Želary (2003) či Pasti, pasti, pastičky (1998), za který získal cenu Českého lva v kategorii mužský herecký výkon ve vedlejší roli. Za zmínku stojí také nepochybně jeho televizní tvorba, kde jsme jej mohli vidět např. v komediálním seriálu 3 plus 1 s Miroslavem Donutilem (2004), Doktor Martin (2015), Labyrint (2015) nebo Dáma a Král (2017). Miroslav Donutil působí také v dabingu, kde svůj hlas propůjčil např. Kevinu Costnerovi. V současné době jej můžeme pravidelně vídat v českých seriálech a ne už tak hojně ve filmových rolích. Naposledy si např. střihl roli v celovečerním filmu, který navazoval na již zmíněný seriál Doktor Martin: Záhada v Beskydech (2018) a v thrilleru Vysoká hra (2020).

JIŘÍ SCHMITZER (71 let) – PORUČÍK HAMÁČEK

Syn slavného českého herce Jiřího Sováka, sám úspěšný divadelní, filmový a televizní herec a písničkář, přesně to je Jiří Schmitzer. U filmu debutoval sice již v 60. letech, avšak první výraznější role přišla až v letech 70. v psychologickém snímku Víta Olmera Takže ahoj (1970). V 70. letech se také objevil v několika rolích po boku svého otce. Jde např. o seriál Chalupáři (1975) nebo o populární komedii „Marečku, podejte mi pero!“ (1976). Naneštěstí z důsledku rodinných neshod a dopravní nehody, kterou Schmitzer v roce 1976 způsobil, jeho bližší vztah s otcem skončil. Navzdory tomuto těžkému období Schmitzer v herectví pokračoval a objevil se v desítkách televizních a filmových rolí. Za svůj herecký um byl celkem čtyřikrát odměněn cenou Český lev, vždy v kategorii mužský herecký výkon v hlavní roli. Cenu získal za snímky Bumerang (1997), Kráska v nesnázích (2006), Jako nikdy (2013) a za loňské road movie drama Staříci (2019). V roce 2020 si zahrál v thrilleru Daria.

DANIEL LANDA (52 let) – SVOBODNÍK HALÍK

Daniela Landu nejspíš netřeba dlouze představovat. Český zpěvák, skladatel a příležitostný herec je znám především díky svérázným textů, které obsahují jeho písně. Přesto, že během studií směřovala jeho kariéra spíše k filmu, dal přednost hudbě, které se aktivně věnuje dodnes. Od filmu však neodešel úplně. S manželkou Mirjam se podílel hned na několika snímcích, jmenovitě např. Kvaska (2007), ke které složil hudbu, nebo snímek TACHO (2010), ve kterém si dokonce i sám zahrál. V posledních letech se věnuje převážně hudební tvorbě, koncertování a občanskému aktivismu.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz

Vojtěch Balák (Walter)
Redaktor a admin TVGURU.CZ. Filmový a seriálový nadšenec. Návštěvník NdB a jiných divadel. Zálibu nacházím i ve čtení knih a komiksů, jenž také mnohdy bývají předmětem mých článků.