Jejich revírem je dálnice, jejich tempo je vražedné, jejich protivníky jsou překupníci kradených aut, vrahové a vyděrači. Muži z Kobry 11 pracují ve dne v noci. Jejich úkolem je chránit naši bezpečnost. Přesně takto začínal německý krimiseriál o dálniční policii Kobra 11, který byl letos v srpnu po dlouhých pětadvaceti letech ukončen.

Ústřední postavou byl policista Semir Gerkhan, kterého si zahrál Erdogan Atalay. Jeho policejní kolegové se postupně střídali jako ponožky, on však zůstal ve své roli od 3. epizody první série až do konce seriálu. Od premiéry kultovní německé kriminálky uběhlo dlouhých 25 let a Erdogan Atalay, který právě slaví pětapadesát, se chystá na kariéru po Kobře 11.

Německý herec, producent a scenárista Erdogan Atalay se narodil 22. září 1966 v Hannoveru. Role, která jej proslavila nejen v Německu, ale i u nás, je právě jeho vrchní komisař Semir Gerkhan. Má německou matku a tureckého otce. I přes původ svého otce turecky vůbec nemluví, zato ale hovoří plynně anglicky. Měří pouhých 160 cm.

Před kamerou stál poprvé v roce 1990 v seriálu Musik groschenweise. O pět let později přišla role ve filmu Doppelter Einsatz – Wechselgeld a již o rok později, tedy v roce 1996, se začal podílet na natáčení jeho osudové role v Kobře 11. U tohoto seriálu zůstal až do roku 2021, kdy padla poslední klapka. U filmu jsme jej mohli vidět například v Nová šance, nový život (2000), Kriminálka Istanbul – Němý svědek (2013) a pár dalších. V roce 2016 se dokonce stal producentem seriálu Kobra 11 a k jedné epizodě čtvrté série napsal scénář.

Jeho první partnerkou byla herečka Astrid Ann Marie Pollmann, která mu v listopadu 2002 porodila dceru. V roce 2004 se Erdogan s Ann Marie vzali. V březnu 2010 ale přišlo oznámení, že se pár v roce 2009 rozvedl. Poté se stala jeho partnerkou a od roku 2017 i manželkou herecká agentka Katja Ohneck. V červenci 2012 se jim narodil syn a v roce 2018 dcera.

Rád se věnuje potápění, jízdě na koni, šermu, kickboxu, bojovému umění a sebeobraně. Věnuje se také charitativní činnosti. Roku 2007 se stal Erdogan kmotrem projektu pomoci postiženým v Černobylské oblasti, poté také kmotrem projektu Archa (ten bojuje proti chudobě dětí). Angažuje se také v dalších projektech (například Celé Německo čte dětem a další).

V rozhovoru pro server RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND) prozradil: „Chci i nadále pracovat jako herec, jsem ale samozřejmě závislý na nabídkách rolí. V tuto chvíli píšu svou autobiografii, teď na to mám konečně čas.” Herec se také vyjádřil, co stojí za koncem seriálu a zda bude pokračování: „Může za to pandemie koronaviru. Dlouhé roky jsme byli velmi úspěšní, ale protože „Kobra 11“ byla nejdražší produkcí v Evropě a RTL přišla kvůli pandemii o velké příjmy z reklamy, musela se stanice rozloučit s několika pořady. Kobra rozhodně nebude dál pokračovat jako seriál, nanejvýš jako celovečerní filmový speciál, ale jednání stále pokračují.”

Zdroje informací: imdb.com a rnd.de

-reklama-

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz

ZAKLADATEL & ŠÉFREDAKTOR