Jednou z mediálně nejsledovanějších kauz se stal případ, jenž před čtrnácti lety šokoval celou českou společnost. V třebíčské nemocnici totiž došlo pochybením jedné z porodních sester k výměně novorozených holčiček Nikolky a Veroniky a jejich rodiče na to přišli až po čase. Mezitím ovšem obě miminka přirostla k srdci svým nevlastním matkám, které o ně nic netušíce, láskyplně pečovaly. Vrátit je zpět do biologické rodiny tak pro ně znamenalo bolestné trauma. Kromě toho způsobila nešťastná výměna řadu problémů i dalším aktérům, jak obětem, tak viníkům.

Nebýt škodolibých poznámek kamarádů jednoho z otců, že se mu jeho dcera vůbec nepodobá, možná by se na fatální záměnu dětí nikdy nepřišlo. Stoprocentní jistotu zajistily až testy DNA. Ty musely podstoupit i další děti, které se ve stejnou dobu a na stejném místě narodily. Teprve pak se již roční batolata dostala ke svým pravým rodičům. Jenže, do té doby viselo nad jednou z maminek nepříjemné podezření z nevěry. Celá záležitost ji natolik ovlivnila, že když později porodila chlapečka, odmítla ho v porodnici svěřit někomu jinému. Rodičům vyměněných dětí později alespoň pomohlo finanční odškodné ve výši tří milionů korun.

Televizní Kukačky

Celý případ inspiroval tvůrce nového třináctidílného seriálu České televize Kukačky, i když se tentokrát neodehrává kolem výměny holčiček, ale chlapců. Je ovšem ještě dramatičtější, vyměnění kluci se totiž dostanou ke svým skutečným rodičům, až když chodí do školy a vytvořili si tak již silné citové vazby ke svému okolí.

Herci, kteří v seriálu budou hrát hlavní dospělé role (Marek Adamczyk, Marta Dancingerová, Sabina Remundová a David Novotný) se shodují na tom, že je pro ně velmi těžké si něco podobného vůbec představit. Kromě nich se v jednotlivých epizodách objeví i Jiří Štrébl, Veronika Freimanová, Michal Isteník, Jitka Čadek Čvančarová, Štěpán Benoni nebo Petr Kostka. Ústřední dvojici zaměněných chlapců ztvárňují Viktor Sekanina a Theo Schaefer.

Marek Adamczyk a Marta Dancingerová hrají v seriálu Kukačky městský pár, který zjistí, že jejich vymodlené dítě vlastně není jejich, FOTO: Česká televize

Zkušený Arichtev

Kukačky natočil zkušený režisér Biser Arichtev, jenž má za sebou veleúspěšné seriály ČT Vyprávěj a První republika. Díky silnému a jedinečnému tématu, tedy záměně dětí, mohou tvůrci rozvinout dramatický příběh, založený na reálných vztazích postav, ukázaných v běžných každodenních situacích. Podle kreativního producenta České televize Jana Lekeše jde o typ seriálu, který v posledních letech z českých obrazovek téměř vymizel. Je proto potěšující, že se diváci na Kukačky mohou těšit už v lednu příštího roku. A dá se očekávat, že zájem o ně bude mimořádný.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz