Téměř každá nová epizoda televizního cyklu „Infiltrace“, kterou vysílá Česká televize, vyvolá značný divácký ohlas a v neposlední řadě i rozporuplné reakce. Stačí připomenout bouři, kterou vyprovokovaly šokující záběry z hojně navštěvovaného centra alternativní medicíny, v němž se používaly bizarní šarlatánské metody. Něco podobného lze očekávat i poté, co ČT uvede v pondělí 12. dubna večer díl nazvaný „Obchod s nadějí“. Bude totiž věnovaný dalším podivným praktikám, tentokrát v oblasti péče o autistické děti.

O lecčems vypovídající je fakt, že ČT měla epizodu, věnovanou právě péči o autistické děti, vysílat v letos v polovině března, avšak nakonec premiéru „Obchodu s nadějí“ téměř o měsíc odložila. Už jenom samotná upoutávka totiž vyvolala takovou nevoli a množství stížností od rodičů podobně postižených dětí, že musela pečlivě zvážit všechny okolnosti. Zajímavé přitom je, že na přinejmenším „nestandardní“ způsoby péče o děti, trpící poruchou autistického spektra, v jistém pražském zařízení upozornila autorky tohoto pořadu jedna maminka.

Pomoc nebo obchod?

A právě její „tip“ přiměl aktérku „Obchodu s nadějí“, že se infiltrovala do jedné pražské neziskové organizace a nechala se tam zaměstnat, aby se mohla na vlastní oči přesvědčit, zda se jedná opravdu o pomoc pacientům nebo spíše výdělečný obchod. Předtím dokonce absolvovala speciální kurz ABA, jenž může prostřednictvím metody tzv. aplikované behaviorální analýzy výrazně pomoci osobám, postiženým autismem. Poté, co se zde ale stačila rozkoukat, ke svému velkému překvapení zjistila, že v tomto zařízení pracují lidé bez potřebné odborné kvalifikace a dokonce školí ostatní zájemce. Někteří rodiče ho přitom sponzorují desetitisícovými částkami měsíčně.

Další žaloba

Vzhledem k závažnosti zjištěných faktů, ale i řadě nesouhlasných vyjádření, se Česká televize rozhodla konzultovat obsah již natočeného dokumentu s různými odborníky, především lékaři, psychology či psychiatry a v neposlední řádě i s právníky. Nakonec ho odvysílá s minimálními úpravami, ty se týkají především snahy co nejvíce anonymitou chránit děti, které se v něm objeví. Právě záběry na některé dětské klienty, pořízené skrytou kamerou bez vědomí jejich rodičů, byly hlavním předmětem stížností a kvůli nim již údajně čelí Česká televize žalobě.

Závažné téma

Kvůli k závažnosti obsahu dalšího dílu „Infiltrace“, se Česká televize rovněž rozhodla, že po jeho odvysílání (v pondělí 12. dubna), vzápětí zařadí debatu s odborníky na dané téma. Bude věnovaná otázkám, zda je v naší zemi péče o děti s poruchami autistického spektra realizována na dostatečné odborné úrovni a také, zda je dostupná všem.

OBCHOD S NADĚJÍ – ČT1 15. 3.2021 21:55

Některé dnešní reportáže, zdá se, mají stejný osud jako jedna osudová reportáž Klekánice https://www.ceskatelevize.cz/porady/1099654483-klekanice/404235100142004/243-ohlasy-na-reportaz-o-sazce/

Posted by Klekánice on Monday, March 15, 2021

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz