V našich končinách se stalo neblahým zvykem, že vánoční televizní program je spíše než nadílkou nových a kvalitních dárků, výprodejem staré, opotřebované veteše, kterou všechny televizní stanice reprízují stále dokola, a tak se zase dočkáme Angeliky či Švejka. Výjimkou bývá premiéra nové štědrovečerní pohádky v České televizi, pravidelně dosahující rekordní sledovanosti. Ta letošní se bude jmenovat O vánoční hvězdě a prozatím vypadá docela nadějně.

Nicméně, tradiční stereotypy tato novinka zachovává i nadále. Trefně to glosoval Ondřej Sokol, jenž v této pohádce, režírované Karlem Hanákem, hraje postavu Siria: “Už mám trochu podezření, že chytrého kladného prince v Karlových pohádkách nikdy hrát nebudu.“

Nakonec se ale smířil s rolí největšího hňupa, jak o své postavě sám prohlásil, v níž vypadá vskutku odpudivě. Zároveň se přiznává, že v pohádkách měl stejně vždy rád všechny ty postavy nadutých princů, rádců a ostatních narcisů. Tím (možná nechtěně), prozradil, jak české televizní pohádky dlouhá léta deformují vztah dětí k příslušníkům šlechty.

Jako by tohoto pokřiveného obrazu nebylo dost, další nová pohádka z dílny České televize, nazvaná „O léčivé vodě“, jej opět umocňuje. K protagonistům patří králův bratr Filip a jeho švagrová Henrietta, žena natolik toužící po bohatství a moci, že je kvůli tomu ochotná lhát a podvádět. Její intriky ovšem zhatí statečný dobrodruh Jakub, jenž se naopak „neštítí žádného dobrého skutku“.

Zažitá klišé

Zatímco zažitá pohádková klišé o zparchantělé hamižné šlechtě a chudých, leč poctivých poddaných, vysílá Česká televize v nejsledovanější době, vlídnější pohled na příslušníky modré krve zařazuje zásadně mimo „prime time“. Jedním z příkladů je právě skončená repríza velkolepého seriálu Panství Downton z produkce britské společnosti ITV. Strhující sága, sledující osudy několika aristokratických rodin, se odehrává na začátku minulého století a zachycuje nástup nové moderní éry, s níž se členové šlechtických rodů, pečující od odkaz svých předků, musí vyrovnávat.

Bohužel však závěrečnou šestou řadu Panství Downton ČT uvedla již před letošními Vánocemi a diváky tak ochudila o možnost, aby si tento seriálový skvost vychutnali v čase svátečním. Tím spíše, že definitivně poslední epizoda, natočená v kulisách ohromující vánoční atmosféry, nabídla vskutku mimořádný zážitek, ať už jde o nádherné interiéry, či slavnostní kostýmy, včetně svatebních. A v neposlední řadě i vynikající herecké výkony, z nichž byly některé (například Maggie Smithová), podobně jako celý seriál, ověnčeny Zlatými glóby, či cenami Emmy a BAFTA. V této souvislosti je ovšem nutné pochválit i výborný český dabing.

Nejkrásnější pohádka

Ale zdaleka nejde jen o atraktivní podívanou. Panství Downton ukazuje, jak šlechetně se příslušníci britské aristokracie vždy chovali vůči svým poddaným a že dodržování přísných, staletých pravidel a rituálů pro ně bylo stejnou samozřejmostí jako dobročinné aktivity, ať už jde o provozování nemocnic či válečných lazaretů. Nemluvě o tom, že děj závěrečné řady evokuje ty nejkrásnější pohádky, v níž vítězí dobro nad zlem a nešťastné princezny se dočkají konečně svých princů.

A poslední okamžiky, nabízející záběr na romanticky zasněžené vánoční Panství Downton, tuto pohádkovou atmosféru umocňují tak působivě, že se diváci neubrání dojetí. Ostatně, ne náhodou Panství Downton miluje i samotná královna Alžběta II.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz