Podívejte na fotky v galerii
Podívejte na fotky v galerii
Podívejte na fotky v galerii
Podívejte na fotky v galerii
Podívejte na fotky v galerii

Když začala Československá televize před padesáti lety vysílat komediální cyklus „Bakaláři“, stal se takovou senzací, že bylo nakonec natočeno téměř šest set příběhů, inspirovaných skutečnými zážitky diváků. Nejúspěšnější epizody Česká televize reprízuje dosud a stále se těší oblibě. Nejspíše právě proto se pokusila natočit několik podobných sérií, k nimž patřily například více či méně zdařilé „Trapasy“.

Nejnovější „bakalářské“ historky uvádí ČT na svém prvním programu v podobě čtyř nedělních komedií s vtipnými názvy: „Bezva zuby na zásnuby“, „Ruce v záruce“, „Ledviny bez viny“ a „S písní v tísni“. Bohužel však zůstal vtipný název v případě první z nich tím jediným, co stojí za pochvalu, byť je v dnešní deprimující době každá možnost zábavy na televizní obrazovce, která neuráží, zdraví prospěšná.

Osvědčený recept

Přestože jsou pod „nedělní chvilkou zábavy“ na ČT 1 podepsaní úspěšní tvůrci (ať už jde o scenáristu Marka Epsteina či režiséra Jiřího Vejdělka) a výborní herci (Miroslav Hanuš, Simona Stašová, Jiří Langmajer či Anna Fialová), výsledek není nijak oslňující. Ostatně, podobně tomu bylo i v případě „Bakalářů“, na nichž se podíleli zdatní scenáristé (především Jaroslav Dietl) a režiséři (například Jaroslav Dudek, Václav Hudeček nebo Jiří Vanýsek). Avšak hlavní roli sehráli nejlepší a nejpopulárnější herci své doby, jejichž výkony byly opravdu nezapomenutelné. Stačí připomenout třeba Vladimíra Menšíka. Právě jejich zásluhou se dopisy diváků, líčící, co se jim přihodilo, proměnily v několik, dnes již legendárních „mikrokomedií“.

Víc vycpávky než zábavy

Možná se to podaří některé ze čtyř nedělních novinek, ale ta první to nejspíše nebude. Z banální zápletky o ženichovi, který dostane před rodinnými zásnubami v zubní ordinaci silnou injekci a nemůže proto pořádně mluvit, se žádný zázrak natočit nedal. Přesto se podle očekávání většině diváků České televize (a bylo jich více než milion) „Bezva zuby“ líbily, ale ti náročnější, kteří se například nechali nalákat na jméno Marka Epsteina, dali najevo velké zklamání.

Své dojmy nad další podprůměrnou produkcí České televize ventilovali například na webu ČSFD.cz. V zásadě se shodli na tom, že jim patálie kolem zubů nápadně připomíná právě „Bakaláře“: „Neškodné a nenáročné nic, s předvídatelným dějem a sympatickými herci. Ti jediní zachraňují tuctovou zápletku, kterou jsme mohli vidět v lepších či horších obměnách už nejmíň tisíckrát, a téměř úplnou absenci humoru. V 70. letech by to byla ucházející bakalářská povídka,“ charakterizuje dost výstižně „Zuby na zásnuby“ jeden z nich. Zato další kritici jsou méně tolerantní: „Tahle historka by dala tak na půlhodinku, bohužel tu máme víc vycpávky než zábavy. Na komedii pramálo vtipné, na vztahové drama strašně řídké. Takový normální televizní podprůměr,“ bilancují.

Zdroje: Česká televize, ČSFD.cz

-reklama-

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz