Jen co před pár dny oslavila své devadesáté narozeniny Jiřina Bohdalová, tento týden si významné životní jubileum připomíná neméně populární herečka Iva Janžurová. Česká televize její osmdesáté narozeniny připomněla několika filmy, inscenacemi či dalšími pořady a v neposlední řadě i záznamem divadelní inscenace „Audience u královny“. Národní divadlo, kde se s obrovským úspěchem hraje od roku 2015, ji propaguje sloganem „Její veličenstvo Iva Janžurová ve své královské hlavní roli“.

Zatímco na jevišti se „Audience u královny“ (pokud se ještě mohla hrát), těšila obrovskému zájmu diváků, ti televizní projevili pravý opak. ČT art jim přitom nabídla jedinečnou šanci zhlédnout představení, které je nadlouho vyprodané a jinde než na scéně Stavovského divadla jej nelze zhlédnout. Důvodů může být hned několik, vynikající „artový“ kanál ČT bohužel patří k nejméně sledovaným u nás a obzvláště to  platí o přenosech divadelních inscenací.

Audience u královny, FOTO: Martin Špelda / Distribuce Česká televize

Divadelní hit, televizní propadák

Přesto vše je do jisté míry překvapením, že televizní záznam jednoho z největších divadelních hitů současnosti nepřilákal početnější publikum. Tím spíše, že díky vynikajícímu seriálu „The Crown“ (jehož autorem je stejně jako v případě Audience Peter Morgan), sleduje životní peripetie britské královny nemálo Čechů. Dokazuje to jak značný zájem o tento seriál, tak o publikace, které u nás o Alžbětě II. vycházejí. Nemluvě o značné popularitě Ivy Janžurové.

Pro divadelní fajnšmekry bylo navíc jistě lákavé porovnat, jak si bezesporu vynikající česká herečka s těžkou rolí poradila a jak se dařilo jejím kolegům, dalším výrazným tvářím Národního divadla, zahrát legendární britské premiéry, každý týden přicházející na audienci u královny. A srovnání je to bezesporu zajímavé. I když se Iva Janžurová snaží nejslavnější panovnici na světě co nejvíce přiblížit, a alespoň vizuálně se jí to někdy daří, křehkou osobnost královny, která nedává příliš najevo své emoce, „převálcovala“ svými typickými gesty a grimasami. Režisérka Alice Nellis podcenila, že její oblíbená herečka vskutku není typem rozené aristokratky. Místy, například v dlouhé róbě s korunou, dokonce působila spíše jako karikatura Alžběty II.

Audience u královny, FOTO: Martin Špelda / Distribuce Česká televize

Nejvěrohodnější Medvecká

Vůbec nejvěrohodnější kreaci předvedla Taťjana Medvecká jako Margaret Tchatcherová. Ve všech detailech se jí podařilo vystihnout „Želenou lady“ stejně výtečně jako strhující Gillian Andersonové v „Koruně“. Zato pro postavy britských premiérů neměla režisérka k dispozici adekvátní interprety. Zatímco většinu audiencí královny můžeme v „Koruně“ sledovat se zatajeným dechem, v tomto představení přináší, až na pár výjimek, zklamání. Snad nejvíce se jednomu z významných aktérů britské politické scény přiblížil Igor Bareš jako královnin oblíbenec Harold Wilson.

Nicméně, přes některé rozpačité momenty, není televizní záznam „Audience u královny“ rozhodně ztrátou času. Především díky zdařilé scéně, kostýmům a několika výborným nápadům, nabízí atraktivní podívanou. A je škoda, že si ji drtivá většina televizních diváků nechala ujít a dala přednost kriminálkám a podprůměrnému seriálu.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz