To, že ani nemoc si nevybírá, víme všichni. Rakovina se stala osudnou také dvěma českým herečkám, které zemřely v zahraničí. Jsou to Dana Vávrová (Leontýnka z Ať žijí duchové) a Monika Hálová (Blanka Turečková v Hop – a je tu lidoop). Pojďme si obě připomenout v našem článku. 

Monika Hálová (†51 let) 

FOTO: reprofoto YouTube

Monika Hálová začínala uváděním pořadu pro děti (Vlaštovka a Plamínek) a poté začala studovat herectví na Státní konzervatoři v Praze. Své první angažmá získala v divadle Petra Bezruče v Ostravě. Nejvíce ji proslavily filmy Aféry mé ženy (1972) a Hop – a je tu lidoop (1977). Mezi další filmy, ve kterých jsme ji mohli vidět, patří Pátek není svátek (1979), Pan Vok odchází (1979), Hra o královnu (1980) nebo Zelená vlna (1982). Svůj poslední film Mezek natočila v roce 1985. Ze seriálů stojí za zmínku epizodní role v Žena za pultem, Malý pitaval z velkého města nebo Velké sedlo (1986), kde si zahrála milenku Vítězslava Jandáka. Po roce 1986 pověsila herectví na hřebík a provdala se za báňského inženýra Ortwina Kolarczyka. Odjeli spolu do Kanady, kde herečka organizovala pro české emigranty divadla. Zemřela v Ontariu v Kanadě v červnu 2010 na rakovinu slinivky. Její herecký kolega z filmu Hop – a je tu lidoop Vladimír Dlouhý zemřel pouhých 15 dnů po ní na rakovinu žaludku.

Dana Vávrová (†41 let)

FOTO: Profimedia, Face to Face

Dana Vávrová byla česká herečka a občas i režisérka, která se poprvé objevila před kamerou jako devítiletá. Hlavní roli získala hned o rok později v Ať žijí duchové (1977). Po této roli přicházela další obsazení jako například ve filmech Kulový blesk (1978), Kluk za dvě pětky (1983), Pan Tau (1989) a později v německých filmech, ale také v seriálech jako Arabela (1980), My všichni školou povinní (1984), či Bambinot (1984). Režírovala čtyři filmy, z toho jeden dokumentární. Studovala pražskou konzervatoř, tu však ve čtvrtém ročníku přerušila. Měla 3 dcery. Zemřela v Mnichově v únoru 2009 ve věku 41 let na rakovinu.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz