Češi se vždy dokázali vyrovnat s nejrůznějšími krizemi díky mimořádnému smyslu pro humor. Tomu se v nynější éře „korony“ daří nebývale. Přispívají k tomu především naši politici, jejichž počínání je tak neuvěřitelné, že většinou nezbývá nic jiného, než se mu s chutí zasmát a zlepšit si tak náladu a imunitu. Jak různí komici, tak špičkoví karikaturisté, ale i četní vtipálci z lidu, se nemusí moc namáhat.

Prakticky každý den totiž někdo z vládních kruhů či dokonce samotná hlava státu nabídne dostatek inspirace. Jejich aktuální projevy baví miliony diváků a aktérům drahých zábavných show tak zůstávají jen oči pro pláč.

Skutečnou senzací se tento týden stal projev nového ministra zdravotnictví Romana Prymuly. Něco podobného jsme na televizních obrazovkách dlouho (či spíše vůbec) nezažili a nelze se vůbec divit, že ho napříč hlavními stanicemi zhlédly téměř tři miliony diváků. Možná i proto, že se toto celé pondělí anoncované vystoupení nakonec vůbec neuskutečnilo, odvysíláno bylo až den poté a vyvolalo tak značnou zvědavost.

Navzdory závažnému obsahu, v němž si ministr zdravotnictví sypal popel na hlavu a otevřeně přiznal, že nás čekají těžké časy, bylo jeho pohřební aranžmá natolik bizarní, že vyprovokovalo tisíce posměšných reakcí a vtípků.

Osm hrozných

Ani tentokrát neselhal skvělý výtvarník Tomáš Břínek alias TMBK, jenž na současné dění v naší zemi reaguje s mimořádnou mírou kreativity. Ministrovo pohřební aranžmá u řečnického pultu, se strnule postávajícími „Prymulany“ v pozadí, odehrávající se v ponuré aule ministerstva zdravotnictví, zakomponoval do další satirické koláže s využitím jedné ze scén kultovního Star Treku.

View this post on Instagram

🖖🏻#tmbk #reflex #casopisreflex

A post shared by TMBK (@tmbkofficial) on

Navíc ji dále trefně komentovali i jeho fanoušci. Jeden z nich se například přiznal, že jakmile v televizi spatřil plukovníka a jeho „osm hrozných“ v zádech, okamžitě mu bylo jasné, že z toho bude hit internetových vtipů.

View this post on Instagram

To bylo včera teda docela creepy😁 #tmbk

A post shared by TMBK (@tmbkofficial) on

Art brut

A na ten aspiruje i nedávné vystoupení premiéra Babiše. Také on dokáže k televizní obrazovce přilákat miliony diváků. Nejnověji národ pobavil svým monologem na pondělní tiskové konferenci. Jeho slovní ekvilibristika byla natolik kabaretní, že se ji několik vtipálků rozhodlo zhudebnit či ztvárnit jinak. Poetický holding SEIFERT chystá vydání ilustrované sbírky Babišových dadaistických textů, nazvané Andykódy ve stylu „art brut“. Její vydání zdůvodňuje slovy: „Až se jednou budete dívat zpět na tuhle podivnou dobu, budete chtít mít v ruce hmotný důkaz její existence. Až jí jednou budete listovat se svými dětmi či vnoučaty, nebudete věřit, že něco takového bylo vůbec možné. Jen nesplacený státní dluh a tato knížečka vám budou připomínat, že se to opravdu stalo.“ Na realizaci Andykódů už Češi během několika dní darovali téměř celou potřebnou částku 150 tisíc korun.

Stačilo části Babišova projevu doslovně přepsat a vznikl například tento básnický hit.

Matematický model

A v březnu někdo přišel

s tím matematickým modelem

A v srpnu někdo,

sice byl to ten stejný člověk,

ale už přišel v nějakém čase.

A ty, který měli přijít, nepřišli…

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz