Když jsme se minulý týden pozastavili nad tím, proč Česká televize přesunula po pár minutách přímý přenos zdařilého koncertu „Národ sobě – kultura tobě“ z ČT1 na ČT art, někteří diváci zareagovali, že je to jedno a že ti, kdo chtěli jedinečnou akci sledovat, mohli jednoduše přepnout. Podle nich mají být naopak kulturní programy vysílány pouze na artovém kanále. Jenže, další sobotní veřejnoprávní živý přenos, tentokrát z udílení Českých lvů, dokázal, že skutečně hraje rozhodující roli, na jaké stanici je uveden.

I když tato událost zdaleka nedosahovala sledovanosti oblíbených seriálů České televize a nepřekročila ani milionovou hranici, přesto poněkud překvapivě zvítězila v sobotním žebříčku. Zatímco Český lev přilákal 873 tisíc diváků, na druhé příčce se s pouhými 600 tisíci umístili Piráti z Karibiku a na té třetí televizní premiéra náročného snímku Václava Marhoula Nabarvené ptáče (366 tisíc).

Je jen škoda, že „peoplemetry“ nejsou schopny přesně změřit, jak dlouho se diváci na ten či onen pořad skutečně dívají a kolik z nich po pár minutách změní program. Z reakcí je totiž zřejmé, že mnozí z nich jak České lvy, tak Nabarvené ptáče, dříve či později vzdali, ať už z důvodu zdlouhavosti živého přenosu z Rudolfina či příliš drastických scén v Ptáčeti.

Bez diváků, bez atmosféry

Forma předávání 28. ročníku Cen České filmové a televizní akademie byla navíc rozpačitá a je velká škoda, že je pořadatelé buď neodsunuli na vhodnější dobu nebo nezvolili jiný způsob. Ostatně, sám režisér večera Michael Čech zastává názor, že se před pustým hledištěm dá natočit pouze televizní pořad, ale nikoliv velká událost. „Kde nejsou diváci, není atmosféra, potlesky, napětí, vášně, nelibosti, animozity,“ nechal se slyšet v rozhovoru pro portál Idnes.cz. A dokonce se kriticky vyjádřil i o výsledku sobotního ceremoniálu, na němž se sám podílel: „V obrovském sále bylo pouze 21 nominovaných v rozestupech, nikdo jiný. To už bylo jak z černé italské komedie, absurdní show pro vybrané bandity ve škraboškách a další banditi seděli v přenosovém voze.“ Nakonec se přiznal, že kdyby záleželo jenom na něm, počkal by na příhodnější dobu a naplnil ten krásný sál a udělal správnou událost.

Nejlepší okamžik

Bohužel však nakonec došlo na nejhorší možnou variantu, vysílat přenos z prázdného Rudolfina. To, že se vše mohlo vymyslet lépe, navíc skromněji a bez provokování veřejnosti, která těžce nese, že vyvolení mohou vše, zatímco lid už téměř nic, dokazuje jeden z mála působivých momentů, když byl Český lev za Mimořádný přínos české kinematografii doručen až domů režisérovi Hynku Bočanovi. Na rozdíl od křečovitého a ponurého panoptika v Rudolfinu to byl vtipný, a autentický zážitek. Ostatně, který z mnoha předchozích držitelů této nejvýznamnější české filmové sošky se může pochlubit tím, že mu nejen Českého lva, ale i červený koberec přivezli až před jeho dveře.

 

Vítězové v jednotlivých kategoriích

NEJLEPŠÍ FILM – Šarlatán

NEJLEPŠÍ REŽIE – Agnieszka Holland (Šarlatán)

NEJLEPŠÍ DOKUMENTÁRNÍ FILM – V síti

NEJLEPŠÍ HEREC V HLAVNÍ ROLI – Ivan Trojan (Šarlatán)

NEJLEPŠÍ HEREČKA V HLAVNÍ ROLI – Magdaléna Borová (Krajina ve stínu)

NEJLEPŠÍ HEREC VE VEDLEJŠÍ ROLI – Jiří Mádl (Modelář)

NEJLEPŠÍ HEREČKA VE VEDLEJŠÍ ROLI – Petra Špalková (Krajina ve stínu)

NEJLEPŠÍ SCÉNÁŘ – Ivan Arsenjev (Krajina ve stínu)

NEJLEPŠÍ KAMERA – Martin Štrba (Šarlatán)

NEJLEPŠÍ STŘIH – Krajina ve stínu

NEJLEPŠÍ HUDBA – Krajina ve stínu

NEJLEPŠÍ ZVUK – Šarlatán

NEJLEPŠÍ MASKY – Havel

NEJLEPŠÍ KOSTÝMY – Krajina ve stínu

NEJLEPŠÍ FILMOVÁ SCÉNOGRAFIE – Marie Terezie II

NEJLEPŠÍ ANIMOVANÝ FILM – Barevný sen

NEJLEPŠÍ TELEVIZNÍ FILM NEBO MINISÉRIE – Herec – minisérie

NEJLEPŠÍ TELEVIZNÍ SERIÁL – Zrádci 

NEJLEPŠÍ KRÁTKÝ FILM – Anatomie českého odpoledne

CENA MAGNESIA ZA NEJLEPŠÍ STUDENTSKÝ FILM – Anatomie českého odpoledne

NEJLEPŠÍ FILMOVÝ PLAKÁT – Krajina ve stínu

CENA FILMOVÝCH FANOUŠKŮ – V síti

MIMOŘÁDNÝ PŘÍNOS ČESKÉ KINEMATOGRAFII – Filmový režisér a scenárista Hynek Bočan

MIMOŘÁDNÝ POČIN V OBLASTI AUDIOVIZE – Seriál #martyisdead, televize Naživo a muzeum Na Film

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz