Začátkem března budou uděleny 28. výroční ceny Český lev. Jen stěží by někdo loni touto dobou předpokládal, že začínající pandemie u nás dosáhne mnohem fatálnějších rozměrů, než signalizovala počáteční čísla a že krutě bude postižena také sféra kultury, celé měsíce budou zavřená kina, rušena natáčení nových filmů a odkládány jejich premiéry i další slavnostní akce.

Týká se to i letošního „lvího“ ceremoniálu, který se bude sice opět konat v budově Rudolfina, avšak kvůli covidovým opatřením s největší pravděpodobností bez diváků Zúčastní se ho pouze hlavní aktéři, tedy všichni nominovaní umělci a ti co jim budou předávat krásné skleněné sošky. V současné době vznikají zajímavé medailonky nominovaných tvůrců a herců. Jejich natáčení mají za sebou například Ivan a Josef Trojanovi, nominovaní za svůj výkon ve filmu „Šarlatán“ nebo Aňa Geislerová za roli Olgy Havlové v životopisném snímku „Havel“.

Napínavý souboj

Velmi napínavý souboj se tak odehraje mezi těmito dvěma rekordmany, pokud získá dalšího, tedy již sedmého Českého lva v herecké kategorii Ivan Trojan, bude nejúspěšnějším držitelem této ceny v historii, pokud nikoliv a naopak uspěje Aňa Geislerová, bude mít ve své sbírce šest trofejí a tím se jejich vzájemná bilance vyrovná.

A také v ostatních kategoriích nebude o napětí nouze, což už signalizuje počet nominací. Celkem patnáct jich získaly filmy „Krajina ve stínu“ v režii Bohdana Slámy a po čtrnácti „Šarlatán“ Agniezsky Holland a „Havel“ Slávka Horáka.

Bez doprovodu a s testem

Na otázku, jak se vlastně bude večer, živě přenášený Českou televizí v sobotu 6.března, lišit od předchozích ročníků, odpověděla ČT24 výkonná ředitelka ČFA Tereza Rychnovská: „Především v tom, že se nebudeme moci potkat všichni, jak jsme zvyklí, nominovaní se budou muset obejít bez doprovodu.“ A prozradila také, že hosté se budou muset prokázat platným negativním testem a pro jejich komfort jsou připraveny testy „kloktací“. Zároveň oznámila několik změn v jednotlivých kategoriích: „Přidali jsme dvě úplně nové kategorie „krátký film“ a „animovaný film“ a televizní snímky se mohou ucházet o Českého lva také v dalších tvůrčích kategoriích, což se již projevilo v nominacích.“ Například v té herecké bude o Českého lva bojovat Jan Cina, nominovaný za minisérii „Herec“. A bez zajímavosti jistě není, že by se Českého lva mohly dočkat také další úspěšné televizní počiny, kromě minisérie „Herec“ například i kriminální seriál ČT „Místo zločinu Ostrava“ nebo „Specialisté“ televize Nova.

Smutnější než obvykle

Navzdory tomu, že se musí populární ceremoniál obejít bez publika v sále, budou se pořadatelé snažit, aby byl ochuzen co nejméně: „Jsme postaveni před velkou výzvu, jak ten večer udělat jinak, aby byl atraktivní pro diváka ČT v „prime time“ sobotního večera, aby byl zajímavý něčím jiným než obvykle. Ukážeme i jiné prostory v Rudolfinu, aby tam nebyl jen prázdný sál. Ale ta atmosféra bude určitě smutnější než obvykle, ale věřím, že se tam podaří zakomponovat jiné prvky, které budou zajímavé,“ uvedla v rozhovoru pro ČT 24 Tereza Rychnovská. Celý večer bude opět moderovat Václav Kopta.

FOTO: © Česká filmová a televizní akademie
-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz