Hostem úterního kulturního magazínu České televize „ArtZóna“ se stal nezkrotný muzikant mnoha tváří Xavier Baumaxa. Nemalý okruh fanoušků si získal především svými písňovými texty, v nichž se nikým a ničím neomezuje. Ba naopak, publikum baví a provokuje parodiemi různých hvězd či hudebních stylů a v poslední době též „hypernekorektními“ songy. Jeden z nich „Půjdu do Globusu“ zazpíval na veřejnoprávní stanici ČT art a jistě bude zajímavé sledovat, jaký to bude mít dopad.

Půjdu do Globusu

Jednu z písní nového, již desátého alba, „F!asko“ Xavier v rozhovoru s moderátorem ArtZóny Sašou Michailidisem charakterizoval takto: „Je to v podstatě zpověď bílého heteráka středního věku, který neví, co sám se sebou a připadá si jako ohrožený druh, jako menšina někde uprostřed Evropy, která je na vyhynutí.“

V odvážném „protestsongu“ si stěžuje, že má tři děti, vysokou školu a hypotéky, přítelkyni, pije pivo, žere maso a přitom se nechá uzurpovat transgenderovou osobou, která neví, čí je, týral jí otčím a než byla uznána, chtěla si házet laso.

V dalších rýmech je ještě ostřejší, hlavně v narážkách na vše podivné, co se nyní děje ve světě, třeba v Hollywoodu. Východisko z absurdní situace vidí v tom, že půjde do Globusu, „protože tam je svět ještě v pořádku“ nebo do drogerie DM, „kde nakupuje, protože zde je člověkem“. Mimochodem, k jeho pseudonymu ho inspirovala práce v hobbymarketu Baumax.

Velká cesta do pekel

Přiznává, že „Globus“ vznikl, protože mu začíná vadit, jak se lidí začínají bát mluvit, projevovat se, definovat svoje pocity a ventilovat je, aby náhodou neurazili někoho, koho by se to náhodou mohlo dotknout. „Ta hypernekorektnost říkat něco, aby se to jako líbilo všem je přece přizdisr….“ Podle něj má většina vždycky špatný vkus, a to ve všem, ať už v oblékání, v architektuře či ve vhození volebního lístku. „Pokud se i umělci začnou chovat hyperkorektně a začnou se podbízet většině, aby náhodou někoho neurazili, tak to si myslím, že je velká cesta do pekel.“ Umělec by měl na rozdíl od politiků otvírat zásadní otázky a upozorňovat na ně, tím spíše, že pokud bude z něčeho nařčen, může se bránit s tím, že jde o uměleckou formu. „Tahle doba mě nesmírně vytáčí a se… Ale až budu úplně v pr…, tak začnu zpívat o lásce,“ varuje Xavier Baumaxa.

Ale i on sám se často vidí kriticky: „Asi by mělo být úkolem každého, kdo tvoří, neustrnout a neustále o sobě přemýšlet.“ Když se v ArtZóně ohlížel za svojí dosavadní tvorbou, přiznal se, že mu dost často trhá uši. A netají se tím, že si jeho děti někdy z alb, které si vydává sám, staví bunkry.

Zdroj: Česká televize

-reklama-

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz