Cena Akademie, také označována jako Oscar, je nejprestižnějším ocenění ve filmovém světě. I Česká Republika, resp. Československo, má na seznamu držitelů a nominovaných pár zástupců. Pojďme si připomenout všechny, kteří za 100 let naší republiky zanechali stopu v Hollywoodu. 

es.ign.com

1Miloš Forman

Miloše Formana, legendu českého filmu, asi nemusím představovat. Filmy Lásky jedné plavovlásky Hoří, má panenko byly nominovány na Oscara za nejlepší film. Jeho dva nejznámější filmy, Amadeus a Přelet nad kukaččím hnízdem, cenu za nejlepší režii získali, k nim se ještě připojil film Lid versus Larry Flynt. Je považován za jednoho z nejvýznamnějších světových režisérů. Miloš Forman zemřel tento rok 13. dubna ve věku 86 let.

idnes.cz

2Jiří Menzel

Režisér a herec Jiří Menzel, absolvent FAMU, má na svém kontě jednu nominaci a jednu výhru. Se svým prvním celovečerním snímkem Ostře sledované vlaky, který byl natočen podle literární předlohy Bohumila Hrabala, získal Oscara za nejlepší film v roce 1968. Na úspěch navázal i s dalším filmem, Vesničko má středisková, který si v roce 1986 odnesl „jen“ nominaci.

magazin.aktualne.cz

3Jan Svěrák

Syn Zděnka Svěráka, Jan, je jedním z nejúspěšnějších českých režisérů. V roce 1988 získal tzv. studentského Oscara za fiktivní dokument Ropáci (1988). Historický snímek Obecná škola byl v roce 1992 neúspěšně nominován. V roce 1996 zaznamenal s filmem Kolja největší úspěch, kdy získal Oscara za nejlepší cizojazyčný film. Za zmínku stojí i jeho zatím poslední film Po strništi bos z roku 2017, který dějově předchází filmu Obecná škola.

blesk.cz

4Jan Hřebejk

Jan Hřebejk je jedním z nejplodnějších českých filmových, televizních a divadelních režisérů. První Hřebejkův celovečerní film Šakalí léta, který popisuje příchod rock ‚n‘ rollu do Čech, se pro něj stal zlomovým. Komediální dramata Pelíšky (1999) a Pupendo (2003) patří k divácky nejoblíbenějším filmům. Za filmové drama Musíme si pomáhat byl v roce 2000 nominován na Oscara za nejlepší cizojazyčný film.

idnes.cz

5Ondřej Trojan

Ondřej Trojan je filmový režisér a producent, který pochází z herecké rodiny – herectví se věnuje otec Ladislav i bratr Ivan. Na Pedagogické fakultě studoval matematiku a chemii, ze školy ale odešel, protože ho nebavila. S Janem Hřebejkem spolupracoval například na filmech Pelíšky, Pupendo, Musíme si pomáhat nebo U mě dobrý. Filmové drama Želary, které bylo natočeno podle knižní předlohy Květy Legátové, si vysloužilo nominaci na cenu Akademie za nejlepší cizojazyčný film.

g.cz

6Ján Kadár a Elmar Klos

Duo Kadár-Klos se poprvé potkalo ve studiu v Praze hned po druhé světové válce. V roce 1952 natočili první film, který se jmenoval Únos. Celkem natočili 8 filmů, největší úspěch ale zaznamenalo drama Obchod na korze natočeno na motivy novely Ladislava Grosmana, které získalo Oscara za nejlepší cizojazyčný film. Jejich spolupráce vypadala tak, že Kadár více jednal s herci a Klos se staral výtvarnou část filmu.

cestaumeni.cz

7Franz Planer

Franz Planer, pravým jménem František Plánička, byl výborný kameraman narozen v Karlových Varech v roce 1894. Od roku 1937 působil v Hollywoodu. Často spolupracoval s legendární Audrey Hepburn, se kterou natočil Prázdniny v Římě, Příběh jeptišky, Dětskou hodinku nebo Snídani u Tiffanyho. První tři zmíněné filmy byly nominovány na Oscara za nejlepší kameru. K nim se přidaly ještě filmy Champion a Death of a Salesman (Smrt obchodního cestujícího). Žádný z filmů si Oscara bohužel neodnesl. 

kviff.com

8Miroslav Ondříček

Miroslav Ondříček je jeden z nejvýznamnějších československých kameramanů. Je znám hlavně svou spoluprací s Milošem Formanem. Za zmínku určitě stojí filmy Homolka a tobolka, Hoří, má panenko, Drahé tety a já, Valmont, Vlasy, Amadeus nebo Lásky jedné plavovlásky. Za filmy Amadeus a Ragtime, oba režírovány Milošem Formanem, byl nominován na Oscara za nejlepší kameru.

geocaching.com

9Ivan Jandl

Ivan Jandl v dětství patřil mezi členy Dismanova rozhlasového dětského souboru, kde ho objevil americký režisér Fred Zinnemann, který ho obsadil do protiválečného filmu Poznamenaní, ve kterém si Ivan zahrál v hlavní dětské roli. Za jeho výjimečný výkon v tomto filmu získal Zlatý glóbus a jako první Čech také Oscara za nejlepší herecký výkon.

ihned.cz

10Jan Pinkava

Jan Pinkava je režisér animovaných filmů. V roce 1969 emigroval do Velké Británie. Poté se přestěhoval do USA a začal pracovat ve studiu Pixar. Roku 1997 získal jeho krátký animovaný film Geriho hra Oscara. V roce 2000 začal pracovat na animovaném filmu Ratatouille, který vyšel o 7 let později. Film je o krysákovi, který se chce stát kuchařem v Paříži. Pinkava zápletku filmu vymyslel a prosadil u vedení Pixaru. Známý animák získal Oscara za nejlepší animovaný film. Samotný Pinkava byl nominovaný za scénář a námět.

denik.cz

11Karel Černý

Karel Černý vystudoval architekturu, ale jeho životní vášní byl film. Spolupracoval na filmech o Homolkových, na seriálu 30 případu majora Zemana nebo na dramatu Král Šumavy. Do povědomí všech českých diváků se však zapsal v roce 1953, kdy vytvořil kulisy pro film Karla Zemana Cesta do pravěkuO deset let později začal spolupracovat s Milošem Formanem, se kterým natočil všechny jeho československé filmy. Když ho pozvali na předávání cen Akademie, myslel si, že to je jen ze zdvořilosti. Nakonec ale získal Oscara za architekturu ve filmu Amadeus.

ihned.cz

12Theodor Pištěk

Theodor Pištěk, známý český výtvarník, je světově proslulým autorem filmových kostýmů a dekorací. Byl oceněn mnoha cenami za přínos světové kinematografii. Díky spolupráci s Milošem Formanem vyhrál Oscara za film Amadeus. Na další cenu Akademie byl neúspěšně nominován za francouzsko-americký film Valmont.

idnes.cz

13Petr Forejt

Petr Forejt je jeden z nejlepších zvukařů v České republice. Podílel se na množství amerických velkofilmů jako například  na Letopisech Narnie, Kletbě bratří Grimmů nebo Vetřelci vs. Predátor. Nejvíce zaujal veřejnost v roce 2009, když byl nominován na Oscara za zvuk k americkému filmu Wanted s Angelinou Jolie v hlavní roli. (Česká televize)

magazin.aktualne.cz

14Markéta Irglová

Markéta Irglová je skladatelka, zpěvačka a herečka, která získala Oscara za nejlepší filmovou píseň k filmu Once, což je irský nízkorozpočtový hudební film z roku 2007. Pro zlatou soušku za píseň „Falling Slowly“ si přišla Markéta Irglová a Glen Hansard. Snímek se dostal do podvědomí publika poté, co získal cenu diváků na Sundance festivalu 2007.

en.wikipedia.org

15Michaela Pavlátová

Michaela Pavlátová je filmová režisérka, která natáčí převážně krátké animované filmy, ale natočila i dva celovečerní hrané filmy. Jeden z animovaných snímků, Řeči, řeči, řeči…, byl nominován na Oscara za nejlepší animovaný film. Nominaci bohužel neproměnil, ale stal se pro Michaelu Pavlátovou odrazovým můstkem.

slovackemuzeum.cz

16Alexander Hackenschmied

Alexander Hackenschmied, který působil pod pseudonymem Hammid, byl fotograf, kameraman a režisér. Je jedním z mála Čechů, kteří získali cenu Americké filmové akademie za film Žít! (To Be Alive!). Oscara obdržel v kategorii krátkometrážních filmů.