K nejzajímavějším televizním diskusním pořadům patří „Co Čech, to politik!“, vysílaný na stanici CNN Prima News. Na rozdíl od většiny politických debat, v níž hlavní aktéři dosti často papouškují to, co jim jiní nařídí nebo dokonce bezostyšně lžou, se v půlhodince plné zajímavých názorů střídají známé osobnosti, působící mimo politickou scénu. Díky tomu, že se na obrazovkách objevují jen zřídka, jsou jejich postřehy vítaným zpestřením televizní publicistiky.

Tak tomu bylo také, když se nedávno ve studiu CNN Prima News setkali kreslíř a autor úspěšných komiksů Štěpán Mareš, grafik, hudebník a především tvůrce odvážných satirických koláží Tomáš Břínek (známý jako TMBK) a do třetice všeho veselého zpěvačka, herečka a stand-up komička Adéla Elbel.

Král komiků

Když se moderátor Petr Suchoň všech tří zeptal, který politik je vyloženě baví, Adéla připomněla, že skutečně vynikajícím stand-up komikem je jihomoravský hejtman Honza Grolich (o jeho úspěšné kariéře v tomto oboru jsme na TV Guru loni informovali). Ale poté dodala: „Pak samozřejmě miluju Kalouska, to se o mně všeobecně ví.“ Není to poprvé, co se vyznala k obdivu vůči Kalouskovi, na mušku si ho brala i ve svých stand-up scénkách na stanici Prima Comedy Central. Podle ní také „táhnou“ politici, představující určitý bizár, jako je například „Flákanec“. Zato favoritem Štěpána Mareše byl ještě donedávna prezident Miloš Zeman, avšak jen do chvíle, „než ulehl“. Rovněž Tomáš Břínek má v oblibě prezidenta Zemana (včetně jeho mluvčího Jiřího Ovčáčka) a především Andreje Babiše: „To je geniální stand-up komik,“ pochvaloval si. Každopádně má pravdu, dosud žádný český politik českou veřejnost tolik nepobavil, jako současný premiér. I někdejší směšné výstupy komunistického papaláše Milouše Jakeše ve srovnání s Babišovými výroky a projevy blednou. „Sorry jako“.

Hitler jen na ČT2?

Petra Suchoně poté zajímalo, zda mají jeho hosté nějaké hranice, za které již nejdou. Ukázal přitom satirické koláže, které v souvislostí s nedávným pobytem hlavy státu v nemocnici zveřejnil na sociálních sítích TMBK (například tu, na níž zachytil na nemocničním lůžku Zemana s Klausem a k tomu přidal nápis: „Postradatelní“). Jak Mareš, tak Břínek, se shodli na tom, že žádné hranice pro ně neexistují a vůbec je neřeší, přičemž Břínek si akorát postěžoval, že když „udělá“ Hitlera, tak mu to na Facebooku smažou. „Ten může být jen na ČT2,“ vtipkovala pohotově Adéla Elbel.

Až do Štrasburku…

Zatímco dnes prý s politiky, z nichž si dělají legraci, potíže nemají, dříve to prý bylo horší. Například Štěpán Mareš měl v minulosti obrovské starosti, čelil mnoha výhrůžkám a žalobám, nejdéle to podle něj dotáhla Petra Paroubková, ta se kvůli údajné porno karikatuře svého manžela soudila až ve Štrasburku. Kultovní záležitostí se stala Štěpánova karikatura manželů Paroubkových, parafrázující Johna Lennona a jeho ženu Yoko Ono. Tehdy mu Paroubek vyhrožoval, že ho nechá vyhodit z časopisu, ale vzhledem k tomu, že tehdy Reflex patřil zahraničnímu vlastníkovi, k tomu naštěstí nedošlo. Nepříjemnosti měl ovšem i kvůli Václavu Havlovi, tehdy prý na popud Dagmar Havlové zasáhl šéfredaktor.

-reklama-

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz