O tom, jak je nebezpečný obchod s léky a jak kvůli chamtivosti hazarduje s životy lidí, podává svědectví francouzský dokument „Farmaceutické koncerny – nekalá hra se zdravím“, který uvedla Česká televize. Jeho autoři v něm na konkrétních kauzách dokazují, že byznys kolem léků je výhradně orientovaný na peníze. Díky nim jsou farmaceutické firmy nejen velmi bohaté, ale také velmi mocné. Jejich pozice je dnes již tak silná, že mnoha státům mohou diktovat zdravotní politiku a směrovat výdaje k těm nejdražším lékům.

Chamtivost zabíjí

Jedním z otřesných příkladů této nekalé hry se zdravím je počínání amerického podnikatele Martina Shkreliho, který koupil práva k důležitému léku proti malárii „Daraprim“. Poté, co je získal, zvedl jeho cenu z původních 13 dolarů na 750 dolarů, což je nárůst o pět tisíc procent! Když proti tomuto drastickému zdražení demonstrovala veřejnost, mávající transparenty s nápisy „Chamtivost farmafirem zabíjí“ a rozhořčeně se ptala, kolik lidí, co si nemohli dovolit tento lék, zemřelo, Shkreli svůj postoj v médiích cynicky obhajoval.

Na otázku, zda by s odstupem času něco udělal jinak, s úsměvem odpověděl: „Asi bych cenu ještě navýšil. Myslím si, že ceny v oblasti zdravotní péče jsou nepružné. Mohl jsem je ještě zvýšit a dosáhnout většího zisku pro naše akcionáře. To je moje prvořadá povinnost. Žijeme v kapitalistické společnosti s kapitalistickými pravidly a moji investoři ode mě očekávají maximalizaci zisku.“ Za svoje vystupování byl dokonce předvolán ke slyšení v Kongresu USA, kde ovšem využil svého práva nevypovídat. Kvůli tomu se záhy dočkal přezdívky „nejnenáviděnější muž Ameriky“ a ztělesním cynismu farmaceutického byznysu. Brzy nato sice skončil ve vězení, avšak „pouze“ za podvody s cennými papíry.

Silná pětka

Deprimující dokument rovněž zmapoval, jak obří nadnárodní farmaceutické koncerny stále častěji pohlcují desítky menších firem, aby ovládly co největší podíl na trhu. Patří k nim silná pětka: společnosti Pfizer, Johnson and Johnson, Novartis, Roche a Sanofi. V zájmu zachování svého monopolu navíc stále častěji čelí podezření, že zkreslují nebo tají výsledky klinických studií léků, na jejichž vývoji se podílejí. Některé z nich tak vyvolávají závažné vedlejší účinky, přesto trvá i několik desítek let, než pod velkým tlakem na rizika, spojená s užíváním, upozorní pacienty. Většinou argumentují tím, že přípravek byl řádně schválen. Farmaceutické firmy mají skutečnou moc, které lze jen těžko čelit a případné oběti vážných vedlejších účinků léků se snaží přesvědčit, že v boji proti nim nemají šanci.

Bijící střet zájmů

Šokující je i pasáž dokumentu Farmaceutické koncerny – nekalá hra se zdravím, dokazující, že zástupci významných farmaceutických firem osobně tlačí na lékaře, aby používali mnohonásobně dražší léky, než ty levnější, přestože mají zcela totožné účinky. Nebo závěrečná zmínka o tom, že americký „Úřad pro kontrolu potravin a léčiv“ je na výplatní listině některých farmaceutických firem a je tak k nim velmi přívětivý. „Je to do očí bijící střet zájmů,“ stěžuje si bývalá šéfredaktorka prestižního lékařského časopisu „The New England Journal of Medicine“ Marcia Angellová.

Dokument lze zhlédnout v archivu České televize, případně v repríze na ČT2 14.05.2022 v 00:30.

Zdroj: Česká televize – Farmaceutické koncerny – nekalá hra se zdravím

-reklama-

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz