Chlapci a chlapi po 30 letech: jak se změnili herečtí představitelé mladých vojáků?

FOTO: reprofoto YouTube

Od premiéry seriálu Chlapci a chlapi uběhlo již více než 30 let, avšak i dnes se těší velké oblibě u diváků. Děj pojednává o mladých vojácích od jejich nastoupení k jednotce až do ukončení prvního roku základní vojenské služby. Seriál vznikl na režimní objednávku jako propagandistické dílo za jediným účelem, a to zlepšit obraz Československé lidové armády v očích lidí a hlavně mladých branců.

Scénář byl zpracován také do knižní podoby, ilustrován fotografiemi z natáčení a vydán v roce 1989 nakladatelstvím Naše vojsko. Pojďme se společně podívat na to, jak vypadají a co dělají „vojáci“ nyní. 

Tomáš Soukup – Martin Zounar (52 let)

Martin Zounar, FOTO: Show Jana Krause, FTV Prima

Tomáš Soukup během trvání vojenské služby prožívá strasti ohledně svého vztahu s maturantkou Hankou Voseckou (Eva Vejmělková). Hanka s Tomášem otěhotní, což velmi špatně nese její matka (Milena Dvorská). Ta chce, aby šla Hanka na potrat a mohla následně nastoupit na vysokou školu. Milenecká dvojice to ale odmítne a rozhodne se vzít. Tomáš vystupuje jako kladný hrdina, až tak nějak „dušínovsky“. Má velký smysl pro čest, spravedlnost a obětavost pro ostatní. Nakonec se rozhodne, že bude vojákem z povolání.

Představitel Tomáše, Martin Zounar, je českému divákovi znám převážně ze svých seriálových rolí, ale natáčí také filmy. Kromě již zmíněné postavy jsme jej mohli vidět například v seriálech Rodinná pouta (2004), Velmi křehké vztahy (2007), Vyprávěj (2010-2013), nebo nyní jako doktora v Ordinaci v růžové zahradě (2014-2019). Je také velmi aktivní v dabingu, často daboval různé postavy v To je vražda, napsala nebo ve filmu Stážisti (2013) propůjčil svůj hlas Vinci Vaughnovi (Billy).

Michal Hlaváček – Mário Kubec (54 let)

Mário Kubec, FOTO: Profimedia, Tomáš Zezulka – ČEF

Hlaváček je bývalý kriminálník a vyhazovač z nočního klubu, kde byl vydíráním přinucen číšníkem Klabanem (Jiří Krampol) a kuchařem Krausem (František Švihlík) ke krádeži samopalu, který využijí k přechodu přes státní hranici do Německa. Michal si celou věc rozmyslí a zbraň odmítne ukrást. Poté je ale svojí milenkou Editou (Kateřina Lojdová) vylákán do lesa a tam jej Klaban s Krausem nechají zmlátit. Michal vyniká silou, střelbou a jako dobrý kumpán, který má trochu zvláštní smysl pro humor.

Poté, co Mário Kubec absolvoval divadelní fakultu, nastoupil do angažmá Národního divadla v Praze. Působil ale také v dalších divadlech. Vidět jsme jej mohli nejen ve filmech a seriálech, ale i v pohádkách. Je také dabér, například Bažanti (2006) a Bažanti jedou do Španělska (2010) – Gérard Filipelli (Phil), nebo v Útěk z vězení – Dominic Purcell (Lincoln Burrows). Nějakou dobu účinkoval ve westernovém divadle v koňských show, kde měl roli Vinnetoua.

Ctibor Voříšek – Vladimír Javorský (57 let)

Vladimír Javorský, FOTO: Show Jana Krause, FTV Prima

Ctibor je plachý mladík, který pro svou špatnou fyzickou kondici získá přezdívku „Kyslík“. Na vojně to fyzicky ani psychicky nezvládá a jeho přehnaně ochranářská matka (Zdena Hadrbolcová) mu slibuje předčasné ukončení vojny díky svým konexím na jistých postech, avšak marně. Ctibora brzy začne šikanovat služebně starší „mazák“, svobodník Hasman (Roman Hájek). To nakonec odhalí poručík Bílek a svobodník Hasman je odsouzen k trestu vězení. Ctibor se seznámí a následně sblíží s knihovnicí Annou (Michaela Dolinová). Tu se nakonec rozhodne si vzít, i když je svobodná matka.

Svoji hereckou kariéru začal Vladimír Javorský seriálem Černá země (1985) a Vlak dětství a naděje (1985). Poté následovaly další role ve filmech – Černí baroni (1992), Báječná léta pod psa (1997), Panic je nanic (2006), i seriálech – Bylo nás 5 (1994), Náměstíčko (2014) a spousty dalších. Kromě hraní také zpívá a hraje na saxofon. V mládí dělal atletiku, dokonce zkoušel i balet. Ovládá pět světových jazyků, domluví se anglicky, německy, polsky, francouzsky a rusky. Je držitelem Českého lva.

Nadporučík Jiří Ráž – František Kreuzmann (56 let)

František Kreuzmann, FOTO: reprofoto TV Nova seriál Specialisté

Jiří Ráž je spravedlivý a důrazný velitel roty. Jeho otec byl také důstojníkem armády, takže on sám je vojákem tělem i duší. Je ženatý s překladatelkou Martou (Ivana Andrlová), se kterou má syna Martina (Bohumil Švarc mladší). Jejich manželství je však v neustálé krizi kvůli Jiřího oddanosti práci. To se odráží i na Rážově jednání směrem ke svým podřízeným.

Tento český filmový a divadelní herec se poprvé objevil před kamerou jako dvacetiletý v pohádce O spící princezně, šípkových růžích a uražené víle (1983), kde si zahrál syna jeho vlastní matky Aleny Kreuzmannové. Dále získal role v méně známých filmech, ale také seriálech, například si zahrál v jedné epizodě v Četnických humoresek (2007), Vyprávěj (2009) nebo Specialistů (2019), více epizod natáčel pro seriál Atentát (2015-2016).

Poručík Milan Bílek – Kamil Halbich (52 let)

Kamil Halbich, FOTO: Profimedia, MFDNES + LN

Poručík Bílek je čerstvým absolventem důstojnické školy, když nastupuje k rotě jako politický pracovník a také zástupce nadporučíka Ráže. Je to idealista, ale poctivý a odmítá krýt všechny prohřešky i za cenu toho, že získá horší hodnocení pro celou rotu. Postrádá ale velitelské vystupování.

V Praze Kamil Halbich vystudoval DAMU a již během studií získával obsazení v divadlech. Do povědomí diváků se dostal díky Bílkovi v Chlapci a chlapi a poté následovaly role ve filmech, ale hlavně v seriálech Ulice (2005), Gympl s ručením omezeným (2012-2013), Modrý kód (2018) a mnoho dalších. Také se věnuje dabingu, na kontě má několik postav v seriálu M*A*S*H, v Červeném trpaslíkovi nezapomenutelně namluvil Arnolda J. Rimmera a v Kultu hákového kříže exceloval jako Edward Norton (Derek Vinyard).

-reklama-