Československý seriál Chlapci a chlapi z roku 1988 vznikl na objednávku tehdejšího socialistického režimu jako propagandistické dílo, dodnes se však těší velké oblibě u diváků všech věkových skupin. Během jedenácti epizod nám jeho tvůrci odvyprávěli příběhy mladých vojáků od jejich nástupu k jednotce až do ukončení prvního roku základní vojenské služby. Pojďme se společně podívat, jak vypadají a co dělají představitelé mladých vojáků dnes.  

Michal Hlaváček – Mário Kubec

Hlaváček je bývalý kriminálník a vyhazovač z nočního klubu, kde byl vydíráním přinucen číšníkem Klabanem (Jiří Krampol) a kuchařem Krausem (František Švihlík) ke krádeži samopalu, který využijí k přechodu přes státní hranici do Německa. Michal si celou věc rozmyslí a zbraň odmítne ukrást. Poté je ale svojí milenkou Editou (Kateřina Lojdová) vylákán do lesa a tam jej Klaban s Krausem nechají zmlátit. Michal vyniká silou, střelbou a jako dobrý kumpán, který má trochu zvláštní smysl pro humor.

Mário Kubec se narodil 9. srpna 1964. Poté, co absolvoval divadelní fakultu, nastoupil do angažmá Národního divadla v Praze. Působil ale také v dalších divadlech. Vidět jsme jej mohli nejen ve filmech a seriálech, ale i v pohádkách. Je také dabérem a účinkoval i ve westernovém divadle v koňských show, kde měl roli Vinnetoua. Naposledy jsme jej mohli vidět v seriálech Sever (2019) a Hlava Medúzy (2021).

Ctibor Voříšek – Vladimír Javorský

Ctibor je plachý mladík, který pro svou špatnou fyzickou kondici získá přezdívku „Kyslík“. Na vojně to fyzicky ani psychicky nezvládá a jeho přehnaně ochranářská matka (Zdena Hadrbolcová) mu slibuje předčasné ukončení vojny díky svým konexím na jistých postech, avšak marně. Ctibora brzy začne šikanovat služebně starší „mazák“, svobodník Hasman (Roman Hájek). To nakonec odhalí poručík Bílek a svobodník Hasman je odsouzen k trestu vězení. Ctibor se seznámí a následně sblíží s knihovnicí Annou (Michaela Dolinová). Tu se nakonec rozhodne si vzít, i když je svobodná matka.

Vladimír Javorský se narodil 2. května 1962 v Ostravě. Svou hereckou kariéru začal seriálem Černá země (1985) a Vlak dětství a naděje (1985). Poté následovaly další role například ve filmech Černí baroni (1992), Báječná léta pod psa (1997), Panic je nanic (2006) a seriálech Bylo nás 5 (1994), Náměstíčko (2014) a dalších. Kromě hraní také zpívá a hraje na saxofon. V mládí dělal atletiku, dokonce zkoušel i balet. Ovládá pět světových jazyků, domluví se anglicky, německy, polsky, francouzsky a rusky. Je držitelem Českého lva. V roce 2019 se objevil ve hvězdně obsazeném filmu Skleněný pokoj, letos jsme jej mohli vidět v seriálu Božena a ve filmu Jako letní sníh.

Poručík Milan Bílek – Kamil Halbich

Poručík Bílek je čerstvým absolventem důstojnické školy, když nastupuje k rotě jako politický pracovník a také zástupce nadporučíka Ráže. Je to idealista, ale poctivý a odmítá krýt všechny prohřešky i za cenu toho, že získá horší hodnocení pro celou rotu. Postrádá ale velitelské vystupování.

Kamil Halbich se narodil 30. září 1966 v Liberci. V Praze vystudoval DAMU a již během studií získával obsazení v divadlech. Do povědomí diváků se dostal díky Bílkovi v Chlapci a chlapi a poté následovaly role v několika filmech, ale hlavně v seriálech Ulice (2005), Gympl s ručením omezeným (2012-2013), Modrý kód (2018), Temný kraj (2019), Za oponou (2019), Sestřičky Modrý kód (2021) a mnoho dalších. Také se věnuje dabingu. Loni jsme jej viděli po boku Kryštofa Hádka a Jiřího Mádla v psychologickém dramatu Modelář od režiséra Petra Zelenky.

Tomáš Soukup – Martin Zounar

Tomáš Soukup během trvání vojenské služby prožívá strasti ohledně svého vztahu s maturantkou Hankou Voseckou (Eva Vejmělková). Hanka s Tomášem otěhotní, což velmi špatně nese její matka (Milena Dvorská). Ta chce, aby šla Hanka na potrat a mohla následně nastoupit na vysokou školu. Milenecká dvojice to ale odmítne a rozhodne se vzít. Tomáš vystupuje jako kladný hrdina, až tak nějak „dušínovsky“. Má velký smysl pro čest, spravedlnost a obětavost pro ostatní. Nakonec se rozhodne, že bude vojákem z povolání.

Martin Zounar se narodil 26. května 1967 v Hradci Králové. Představitel Tomáše je českému divákovi znám převážně ze svých seriálových rolí, ale natáčí také filmy. Kromě již zmíněné postavy jsme jej mohli vidět například v seriálech Rodinná pouta (2004), Velmi křehké vztahy (2007), Vyprávěj (2010-2013) nebo nyní jako doktora v Ordinaci v růžové zahradě (2014-2020). Je také velmi aktivní v dabingu a v divadle.

Nadporučík Jiří Ráž – František Kreuzmann

Jiří Ráž je spravedlivý a důrazný velitel roty. Jeho otec byl také důstojníkem armády, takže on sám je vojákem tělem i duší. Je ženatý s překladatelkou Martou (Ivana Andrlová), se kterou má syna Martina (Bohumil Švarc mladší). Jejich manželství je však v neustálé krizi kvůli Jiřího oddanosti práci. To se odráží i na Rážově jednání směrem ke svým podřízeným.

František Kreuzmann se narodil v roce 1963 v Praze. Tento český filmový a divadelní herec se poprvé objevil před kamerou jako dvacetiletý v pohádce O spící princezně, šípkových růžích a uražené víle (1983), kde si zahrál syna jeho vlastní matky Aleny Kreuzmannové. Dále získal role v méně známých filmech a také v několika seriálech, například Četnické humoresky (2007), Vyprávěj (2009), Specialisté (2019) nebo Atentát (2015-2016).

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz

Jiří Kučera
ZAKLADATEL & ŠÉFREDAKTOR