Žijící legenda akčních filmů a také člověk, o kterém je napsáno snad nejvíce vtipů na světě. Nepřekonatelný americký herec a mistr bojových umění Chuck Norris právě slaví jednaosmdesát.

Chuck Norris, vlastním jménem Carlos Ray Norris Jr., se narodil 10. března 1940 v Oklahomě. Má čerokíjské a irské kořeny. Je zbožným evangelikálem a také politickým konzervativcem. Jeho první role přišla v roce 1968 ve snímku Dům sedmi rozkoší, ale proslavil se až v roce 1972 po boku Bruce Lee ve filmu Cesta draka.

V 70. a 80. letech se stal prototypem akčního hrdiny a mistra bojových umění, zahrál si například ve filmech Nezvěstní v boji (1984), Delta Force (1986), Sám proti teroru (1988) nebo Mistr kickboxu (1992). V letech 1993 až 2001 se divákům představil jako Cordell Walker v seriálu Walker, Texas Ranger. V prosinci roku 2010 dokonce získal titul „Čestný Texas Ranger“.

Poslední film natočil v roce 2012, byl to akční snímek Expendables: Postradatelní 2, kde se objevil po boku dalších akčních hereckých hrdinů jako jsou Sylvester Stallone, Jason Statham, Liam Hemsworth, Dolph Lundgren nebo Jean-Claude Van Damme. Od té doby se již herecky neangažuje.

Je dokonce i autorem vlastního bojového umění, které se jmenuje Chun Kuk Do. To vzniklo v roce 1990 a je to kombinace několika bojových stylů. Ve volném překladu z korejštiny „Chun Kuk Do“ znamená „univerzální cesta“. Každoročně se koná v tomto bojovém umění v Las Vegas vzdělávací konference a turnaj mistrovství světa.

Jeho první manželkou byla Dianne Holechek (79 let), která má české kořeny. S ní má dva syny (Eric a Mike). Od roku 1998 je jeho dosavadní manželkou Gena O’Kelly (58 let). S ní má dceru Danilee Kelly a syna jménem Dakota Alan. Celkem má 5 dětí, ještě má totiž nemanželskou dceru Dinu.

Embed from Getty Images

A jak vlastně Carlos Ray přišel ke jménu Chuck? Když byl u letectva, jeden z kolegů v kasárnách, který byl Hispánec, se ho zeptal, jestli ví, jak se řekne Carlos v angličtině. Norris řekl, že je to Charles. A tak mu kolega z armády řekl, že přezdívka pro Charlese je Chuck a že mu tak bude říkat. Od té doby mu neřekl nikdo jinak. V armádě sloužil několik let a za svoji službu vlasti získal několik medailí.

Z bojových umění ovládá Karate, Chun Kuk Do, Tang Soo Do, Taekwondo, Brazilské jiu-jitsu a Judo. Napsal dvě knihy – Jaký je doopravdy Chuck Norris a Tajemná vnitřní síla: zen, bojová umění a duševní rovnováha v každodenním životě. I přes svůj věk si stále užívá života a drží se v dobré kondici i náladě.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz

Jiří Kučera
ZAKLADATEL & ŠÉFREDAKTOR