Americký akční televizní seriál Walker, Texas Ranger měl premiéru v roce 1993 a nové díly se natáčely až do roku 2001. Hlavní roli člena Texas Rangers, Cordella Walkera, ztvárnil kultovní mistr bojových umění Chuck Norris. Po jeho boku coby James Trivette zářil sympatický herec Clarence Gilyard, který právě slaví půlkulaté 65. narozeniny. Jak se dnes oslavenci vede?

Clarence Darnell Gilyard Jr. je americký herec a vysokoškolský profesor, který se narodil 24. prosince 1955. Narodil se v Moses Lakes ve Washingtonu, vychováván ale byl na vojenských základnách na Havaji, v Texasu a na Floridě. Jeho rodiče byli luteráni, Gilyard se v 90. letech stal katolíkem. V roce 1974 vystudoval střední školu Eisenhower v Rialtu v Kalifornii a poté stejně jako jeho otec nastoupil na leteckou akademii. Po roce se však rozhodl z armády odejít a přešel na Sterling College, kde hrál fotbal a získal dokonce stipendium díky tenisu, před dokončením studia však školy zanechal.

Jako mladík dával přednost ženám, alkoholu a občas i drogám, proto s ním rodiče po nedokončení druhé vysoké školy ztratili trpělivost a donutili jej odstěhovat se z domu. Se svým kamarádem se přestěhoval do Long Beach v Kalifornii. Začal navštěvovat Kalifornskou státní univerzitu, obor herectví, a zároveň pracoval jako číšník a hledal herecké příležitosti. Nakonec se mu podařilo dostudovat a získal bakalářský titul. V roce 2003 se Gilyard ke studiím vrátil a získal titul Master of Fine Arts.

Než se stal profesionálním hercem, pracoval se svým spolubydlícím v obchodě s oblečením. Dokonce byl povýšen na manažera prodejny. Před kamerou začínal malými rolemi v seriálech Diff’rent Strokes, CHiPs a The Duck Factory. Známým se stal až v letech 1989 až 1993, kdy hrál v seriálu Matlock. V roce 1993 získal roli Jamese Trivetta, parťáka rangera Walkera, kterou ztvárňoval až do roku 2001. Účastnil se také natáčení filmu Smrtonosná past (1988), kde si zahrál roli Thea, teroristického počítačového experta.

Má pět dětí a od roku 2001 je podruhé ženatý. V současné době působí jako konzultant Komunikačního výboru amerických katolických biskupů a také jako docent na vysoké škole Výtvarných umění v Las Vegas. Po ukončení seriálu Walker, Texas Ranger v roce 2001 pověsil herectví na několik let na hřebík. Dnes je však opět zpátky před kamerou, naposledy jsme jej mohli vidět ve filmu The Perfect Race (2019). Aktuálně natáčí kriminální snímek The Driver (2021), drama Eleanor’s Bench (2021) a sci-fi seriál The Nostradamus Mission (2021). Čeští diváci jej mohou aktuálně vídat v repríze své nejslavnější role Jamese Trivetta v seriálu Walker, Texas Ranger každý všední den po obědě na Primě.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz

Jiří Kučera
ZAKLADATEL & ŠÉFREDAKTOR