O současných vládních nařízeních si mnoho lidí myslí, že jsou nesmyslná, nepřehledná a především nespravedlivá. Neustále se mění a je skutečně náročné se v nich vyznat. Často k tomu přispívají i média, především ta televizní. Mimoděk totiž ukazují, jak rozdílná pravidla platí pro některé skupiny občanů, například umělce a sportovce. Zatímco oni nemusí dodržovat to, co je jiným přísně zapovězeno, obyčejné smrtelníky čekají i za banální prohřešky tvrdé tresty.

Stačí připomenout nedávnou otřesnou kauzu otce, jehož tvrdě „zaklekli“ policisté, protože na ulici neměl nasazenou roušku. Svůj nepřiměřený zákrok nepřerušili, i když si byli vědomí, že je sleduje malý, plačící chlapec. Televizní štáby se předhánějí v natáčení reportáží, zaměřených na policejní kontroly, hlídající, zda náhodou nějaký hříšník nejede za hranice okresu na svoji chatu či při procházce nebo sportování nepřekročí katastr své obce.

Výjimky pro výjimečné

V televizním zpravodajství napříč kanály však lze zároveň spatřit, že někteří vyvolení se mohou i v době tvrdých restrikcí pohybovat bez omezení. Podle potřeby cestují jak mezi hranicemi okresu, tak krajů, patrně v rámci nějaké výjimky. Úterní „Události v kultuře“ ČT art přinesly reportáž z natáčení nového filmu Radka Bajgara „Teorie touhy“, navazující na komedii „Teorie tygra“. Reportáž začíná záběry ze studia, v němž vzniká populární magazín „Sama doma“. Část příběhu se v něm totiž odehrává. „Plac“ je plný filmařů i herců, přičemž někteří mají roušky, jiní nikoliv, protože jim to opět dovoluje výjimka. Další scény tohoto filmu se natáčely v luxusním resortu na Vysočině, kde se filmaři nejspíše také ubytovali, což je většině národa samozřejmě zapovězeno.

Show s výjimkami

Rovněž další zajímavé příklady provokují k otázkám, co je vlastně komu povoleno a co nikoliv. Ve stejném studiu magazínu Sama doma se minulý týden mezi hosty objevil i herec Martin Dejdar. Protože ho navštívil v den, kdy měl narozeniny, moderátorky mu nabídly škubánky s mákem, které přímo ve studiu uvařil hostující kuchař. Upozornily ale, že se v televizním studiu nesmí jíst, a tak Dejdarovi talíř se škubánky věnovaly s prosbou, ať si ho odnese domů.

Zatímco se ve studiu České televize jídlo nesmí konzumovat, při natáčení pořadu „Show Jana Krause“, to je možné, navzdory nutnosti „přísných hygienických opatření“. Jak dalece jsou (ne)dodržována, se může přesvědčit každý z diváků. Můžeme jen spekulovat, zda realizační tým této televizní show nějaké nařízení vědomě či nevědomě porušuje nebo má také nějakou výjimku, třeba od ministra zdravotnictví či hlavní hygieničky.

2. Libor Bouček v SJK 10. 3. 2021; #moderátor — „A začalo jaro. Kolem. Jiřák se zaplnil lidma a i přes chmury kolem…

Posted by Jan Kraus on Wednesday, March 10, 2021

Minishow s Šípem

V této souvislosti je naopak chvályhodné počínání populárního moderátora Karla Šípa. Ten se rozhodl, že svůj populární pořad „Všechnopárty“ nebude s ohledem na současná vládní nařízení prozatím natáčet a namísto toho bude Česká televize od příštího pátku vysílat improvizovanou „Minishow“. Karel Šíp v ní bude bez přítomnosti publika zpovídat pouze jednoho hosta a snažit se, aby dodržel všechna předepsaná pravidla. Jeho první host, Jiří Suchý, tak bude sedět v doporučované vzdálenosti dvou metrů.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz