Po více jak půlročním čekání jsme se konečně dočkali oblíbeného seriálu The Walking Dead (Živí mrtví). Nikoliv však nové série, ale pouze původního finálního dílu 10. řady. Proč původního? Protože zatímco jsme čekali na poslední díl 10. série, tvůrci přišli s nápadem, že 10. řadu natáhnou o šest exkluzivních epizod a 11. řadou, která bude mít celkem 22 epizod, zakončí celý seriál. To vše za předpokladu, že se situace ohledně pandemie nemoci COVID-19 bude vyvíjet dobrým směrem. Ale teď už zpět k prozatímnímu zakončení 10. série.

Čekání na finální díl se krapet protáhlo a diváci jej letos zhlédli s více jak půlročním odstupem. To se podepsalo i na jeho sledovanosti, která byla výrazně nižší, než u epizody patnácté. Mnoho fanoušků od jara totiž zapomnělo, co se vlastně v 10. řadě stalo.

16. díl věrně navazuje na otevřený konec 15. epizody, kde Beta a jeho horda míří směrem na opuštěnou nemocnici, kde se skrývají poslední zbytky přeživších. Byť mají naši hrdinové plán, představují pro ně Šeptači stále velkou hrozbu.

Mnoho diváků 16. epizoda zklamala, neboť měli velká očekávaní, jak to nakonec se Šeptači dopadne. Je pravda, že dlouho obávaný Beta, kterého neporazil ani pád do výtahové šachty, zemřel krapet rychle a pro naše hrdiny „snadno“.

Epizoda „A Certain Doom“ neboli „jistá zkáza“ nese název podle komiksového čísla, kterým se mimo jiné z části také inspiruje. Pomyslné zakončení 10. série sice není tak monumentální, jak mnozí očekávali, přesto jej nelze označit za špatné.

S navýšeným počtem epizod se v zásadě jedná o obyčejný díl, který se tak stal v rámci celé série, značně nadprůměrným. Příběh 16. dílu se totiž hýbe kupředu a otvírá dveře novým příběhům. V závěru epizody můžeme např. vidět záhadnou skupinu, se kterou Eugene komunikoval již dříve přes svou vysílačku. Čtenáři komiksu jistě nepřehlédli do oka bijící podobnost s komiksovou skupinou Commonwealth.

Ano, je tomu skutečně tak. Lidé v bílých uniformách a helmách na konci dílu, patřili skutečně ke Commonwealth. To by nám mělo být blíže představeno v 11. řadě, případně v prodloužených dílech 10. série. Jejich vznik je však stále nejistý. Vše záleží na vývoji situace ohledně šíření nemoci covid-19 ve Spojených státech.

Smrt Bety, víceméně vyvraždění zbylých Šeptačů a konec hordy mrtvých znamená, že naši hrdinové nad Šeptači jednou provždy zvítězili a tento kult by jim neměl dále vrtat hlavou. Další éra seriálu tak končí a je načase, přivítat opět něco nového. Tím by mělo být již zmíněné Commonwealth.

Co je to vlastně Commonwealth? Jde o početnou komunitu lidí (v komiksové předloze hlavní město čítá přibližně 50 tisíc obyvatel), ke které patří několik přilehlých komunit. V čele stojí guvernérka Pamela Milton, která vládne sice dobře, nikoli však úplně spravedlivě. Lidé v Commonwealth totiž žijí ve výrazných třídních nepoměrech, které danou společnost rozdělují.

Zdali bude seriálové Commonwealth takové, jaké je to komiksové, to zatím nevíme. Avšak už jen soudě podle uniforem, které nosí vojáci této skupiny, lze soudit, že se dočkáme výrazných podobností s komiksovou předlohou. Tvůrci si totiž dali záležet, aby uniformy vojáků vypadali téměř identicky s těmi, které jsme mohli vídat v komiksu.

Zápletka točící se kolem Commonwealth je v zásadě poslední v komiksové předloze. Po ní se dočkáme jen závěrečného čísla, které komiksový svět uzavírá. The Walking Dead (Živí mrtví) má skončit 11. řadou. Commonwealth tak bude zároveň i poslední érou seriálu.

Důležité je zmínit i několik podstatných informací vztahujících se k této nové komunitě. Jde především o její spojitost s Rickem Grimesem. Z toho, co zatím víme, tak Rick Grimes byl unesen tzv. Občanskou republikou, kterou nejvíce poznáme v novém seriálu The Walking Dead: World Beyond (2020).

V novém spin-offu se seznámíme také s dalšími třemi komunitami: Omaha, Portland a Univerzitní kolonie. S těmi spolupracuje již zmíněná Občanská republika. Ricka tedy v Commonwealth nečekejte. Stále platí, že by se měl objevit až v připravované trilogii filmů. Commonwealth tak bude ve světě živých mrtvých zcela novou jednotkou.

Rozdíly mezi Občanskou republikou a Commonwealth lze vidět i na jejich uniformách. Zatímco vojáci z Commonwealth nosí bílé uniformy, představitelé Občanské republiky vystupují výhradně v černých barvách a mají ve znaku tři spojené kruhy (ty představují již zmíněnou Alianci tří).

Seriál The Walking Dead (Živí mrtví) tak čeká poslední velká jízda, která zakončí jeho dlouholetou cestu. S novou zápletkou bychom se měli seznámit v nastávajících epizodách, kde budeme zároveň sledovat, jak se naši hrdinové vyrovnají se škodami, které jim Šeptači způsobili.

Do hry se nám vrátila dlouho ztracená Connie a lehce bláznivý Virgil. Opomenout nesmíme ani Negana s Lydií, kteří teď už snad konečně dostanou druhou šanci. Méně zajímavý pak není ani vztah Carol s Darylem. Jejich silné přátelství v poslední sérii totiž značně pokulhávalo.

Jisté je, že se máme na co těšit. Kdy se dočkáme nových dílů, to je však zatím ve hvězdách. Produkce momentálně stojí a vše zatím určuje vývoj pandemie. Čekání si však můžete zkrátit např. 6. řadou spin-off seriálu Fear the Walking Dead (Živí mrtví: Počátek konce), jenž si oproti předešlé 5. řadě značně polepšil, nebo také novým seriálem The Walking Dead: World Beyond.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz