Na televizní obrazovky se každoročně vrací oblíbený český detektivní seriál Malý pitaval z velkého města, který vznikl podle scénáře Jaroslava Dietla. Jeho natáčení probíhalo v 80. letech a bylo doprovázeno na danou dobu obrovským rozpočtem, štědrými odměnami pro herce, ale také se tvůrci nechali inspirovat skutečnými postavami a zločiny. 

Režie se ujal Jaroslav Dudek a v seriálu se objevili tehdy velmi známí a dodnes populární herci. Příběh se točí okolo party pražských kriminalistů, kteří pátrají po pachatelích rozmanitých zločinů. Vedoucím kriminalistického týmu je náčelník Břetislav Kubát (Ladislava Frej) a jeho podřízenými Rudolf Pekař (Vlastimil Hašek), Libor Krejcárek (Jiří Krampol), Kamil Hamřík (Pavel Zedníček) a nejmladší vyšetřovatel Jiří Otradovec (Michal Pešek). Seriál byl natočen v letech 1982 (9 epizod) a 1986 (6 epizod) a našince baví i po třiceti letech od premiéry.

Skutečným policistům vadily dlouhé vlasy a vousy

Pavel Zedníček často vzpomínal, že při natáčení bojoval s odborným poradcem, který po něm chtěl, aby si ostříhal jeho dlouhé vlasy. Byla to totiž doba, kdy policisté museli být ostříhání nakrátko, aby šli příkladem. Zedníček vždy oponoval, že když bude mít dlouhé vlasy, zmate zločince a zůstane v utajení. Tím bude jeho postava věrohodnější. Podobný problém řešil i Ladislav Frej, důstojníci ze skutečné pražské kriminálky byli proti tomu, aby Frej, který hrál náčelníka npor. Břetislava Kubáta, měl během natáčení vousy.

FOTO: reprofoto

Skutečný základ, žádná fikce

Další zajímavostí je, že všech 15 epizod vychází ze skutečných zločinů a nejsou čistě z pera scénáristy. Tvůrci tehdy k produkci přizvali skutečného policejního majora, který vybíral zajímavé náměty z archivu kriminálky.

Obrovský rozpočet

Také je třeba zmínit rozpočet, celkové náklady na seriál se totiž vyšplhaly na tehdy astronomických 14 774 000 Kčs. Bavíme se o počátku 80. let minulého století, pokud bychom to převedli na současné částky, pohybovali bychom se někde okolo 150 000 000 Kč. Na nákladech se nejvíce podepsala stavba ateliérů, honoráře a odměny hlavních herců i komparsistů, nákladní auta na přepravu techniky a rekvizit, autokary a osobní auta pro herce. Paradoxem je, že postava Rudy Pekaře v podání Vlastimila Haška strávila celý seriál v jednom stejném svetru, charakter byl totiž inspirován skutečným kriminalistou, který se právě tímto vyznačoval. Alespoň tady se ušetřilo.

Královské honoráře

Herci si přišli za zhruba dva měsíce natáčení také na pěkné odměny, protože dokázali natáčení dokončit dříve, než udával plán. Jednalo se o částky mezi 10-30 tisíci Kčs. To byl k základním honorářům okolo 80 tisíc Kčs velmi štědrý bonus. V roce 1982 byla přitom průměrná hrubá mzda 2765 Kčs, odměna byla tedy velmi motivační.

I přes natáčení v době hlubokého socialismu má tento kriminální seriál oblibu i u dnešních diváků, nutno říci, že zcela právem.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz