Americká herečka Conchata Ferrell se do povědomí diváků zapsala až ve svých šedesáti letech díky roli hospodyně Berty v sitcomu Dva a půl chlapa, kde sarkastickými poznámkami skvěle doplňovala Johna Cryera, Charlieho Sheena a později i Ashtona Kutchera. Herečka zemřela ve svých sedmasedmdesáti letech po vleklých zdravotních problémech loni 12. října, 28. března by oslavila 78. narozeniny. 

Conchata Galen Ferrell se narodila 28. března 1943 v americkém městě Loudendale. Dva roky studovala Univerzitu v Západní Virginii, kterou však předčasně ukončila a začala se živit manuálně. Poté, co vystřídala několik zaměstnání, se znovu vrátila do školy a na Marshallově univerzitě získala titul z historie. Dějiny ji však nefascinovaly tolik jako divadlo, kterému se začala věnovat již během studií.

Svou hereckou kariéru odstartovala na divadelním jevišti jako členka spolku Circle Repertory Company. Dostala se do menších divadel na Broadwayi, kde si nejprve zahrála ve hře The Hot L Baltimore a poté v Sea Horse, kde excelovala natolik, že získala hned tři prestižní divadelní herecká ocenění.

V televizi se poprvé objevila v roce 1974 v seriálu Maude. Následovalo několik menších rolí v seriálech McClain’s Law, E/R nebo A Peaceable Kingdom a filmech Network, Černá řeka, Příběh Mitche Snydera či Střihoruký Edward.

Opravdový průlom však nastal až v roce 2003, tedy téměř po 30 letech její herecké kariéry, když vyhrála konkurz na vedlejší roli do seriálu Dva a půl chlapa. Zde se mezi roky 2003-2015 objevila ve všech dvanácti sériích a na svém kontě má celkově 212 epizod. Za svůj herecký výkon v tomto seriálu obdržela dvě nominace na Primetime Emmy Award pro vynikající herečku ve vedlejší roli v komediálním seriálu (v letech 2005 a 2007).

V roce 1986 se provdala za Arnieho Andersona. Z předchozího vztahu má dceru Samanthu (ročník 1982) a dvě nevlastní dcery (ročníky 1976 a 1979). Její celoživotní nadváha a oslabená imunita si koncem roku 2019 vybrala svou daň. V prosinci 2019 byla hospitalizována kvůli vážné infekci ledvin, která se rychle šířila krví i do dalších orgánů. Poté byla přesunuta na JIP, kde byla neustále pod kontrolou lékařů. Podle serveru TMZ byla začátkem loňského roku na pokraji smrti.

Začátkem února 2020 byla však z nemocnice propuštěna a zotavovala se ve svém domě v Charlestonu, kde v březnu oslavila své 77. narozeniny. V květnu prodělala infarkt a po dlouhých zdravotních problémech zemřela 12. října 2020. Naposledy jsme ji mohli vidět opět po boku Ashtona Kutchera v seriálu Ranč nebo ve filmu Deported. Fotografie níže je z dubna 2019, je vidět velký úbytek na váze oproti předchozím letem, herečka se během posledního roku snažila žít zdravě.

Embed from Getty Images

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz

Jiří Kučera
ZAKLADATEL & ŠÉFREDAKTOR