Film legendárního italského režiséra Marca Bellocchia První zrádce vstoupí ve čtvrtek 21. listopadu do českých kin. První zrádce vypráví skutečný příběh Tommasa Buscetty, prvního člověka, který zradil organizaci Cosa Nostra a podal soudci Falconemu svědectví, jež vedlo k největšímu soudnímu procesu proti mafii v historii.

Napínavý thriller o zradě a pomstě měl světovou premiéru na MFF v Cannes, stal se italským kandidátem na Oscara a minulý týden získal 4 nominace na ceny Evropské filmové akademie – v kategoriích nejlepší film, nejlepší režie, nejlepší scénář a nejlepší mužský herecký výkon.

O čem film je?

Osmdesátá léta v Itálii. Klany sicilské mafie mezi sebou nelítostně válčí o moc. Vláda si se situací neví rady, dokud se neobjeví první zrádce. Tommaso Buscetta udělá dosud nemyslitelné. Poruší přísahu, popíše praktiky největší mafiánské organizace Cosa Nostra a pomůže soudci Falconemu dostat stovky jejích příslušníků za mříže. Brzy se ale začne schylovat k tvrdé pomstě. Strhující a realitě velmi věrný příběh člověka, který navždy změnil svět mafie, představil legendární režisér Marco Bellocchio v hlavní soutěži festivalu v Cannes.

Ukázka k filmu

Favino v roli osobnosti, která změnila italské dějiny

Tommasa Buscettu ztvárnil padesátiletý Pierfrancesco Favino, který je známým hereckým jménem nejen ve své rodné zemi (snímky Suburra či Román o jednom masakru), ale i v zahraničí – zahrál si například v populárních Rivalech nebo ve filmu Andělé a démoni. Před natáčením filmu První zrádce podstoupil Favino několikaměsíční přípravu, kromě dobových nahrávek a fotografií zkoumal i soudní spisy a hovořil s pamětníky. „Buscetta je ikonou – a před natáčení jsem o něm měl jen povrchní znalosti. Byl jsem fascinován, kolik stránek měla jeho osobnost. Byl to gangster, ale i požitkář a milovník žen, také hluboce miloval svoji rodinu. Pracoval pro mafii, ale měl osobní zásady, ze kterých nebyl ochotný slevit. V něčem mi připomíná třeba Maradonu – minimálně pro Italy je symbolem určité éry,“ prohlásil Favino na tiskové konferenci na festivalu v Cannes, kde měl film světovou premiéru. Portál The Wrap označil Favina po zhlédnutí filmu za „hereckou superstar“, kromě nominace na Evropskou filmovou cenu získal Favino za svůj výkon například cenu italského syndikátu filmových novinářů.

FOTO: Aerofilms

První zrádce (Il Traditore)
■ Itálie / 2019 / premiéra: 21. listopadu 2019
žánr: thriller / životopisný
režie a scénář: Marco Bellocchio
kamera: Vladan Radovic
střih: Francesca Calvelli
hrají: Pierfrancesco Favino, Luigi Lo Cascio, Maria Fernanda Cândido, Alessio Praticò, Fausto Russo Alesi, Fabrizio Ferracane, Patrick Simons, Paolo La Bruna

Mafiánský slovníček

Capo – Don, boss, šéf rodiny. Podle pozice v hierarchii organizace se rozlišují také mocnější tzv. „capomandamento“ či „capocommisione“.

Commisione – Organizovaný zločin na Sicílii koordinují na úrovni provincií „komise“, nejvyšší mocenské útvary tvořené zástupci jednotlivých „mandamenti“.

Cornuto – „Paroháč“ je jedinec, kterému je jeho žena nevěrná. Tento výraz je na Sicílii velkou urážkou. Má vylíčit muže jako neschopného a nemužného.

Cosa Nostra – Zatímco slovo „mafie“ používají především média a veřejnost, sami její členové hovoří o sicilské organizací jako o „naší věci“.

Cosca – Jiný výraz pro rodinu, doslova „artyčok“. Stejně jako ve správné rodině, jednotlivé vrstvy artyčoku drží při sobě a chrání životadárné jádro.

Famiglia – Rodina, jinak též klan, je základní organizační jednotkou mafie.

Infame – Hanlivé označení pro zrádce, který se provinil proti základním principům loajality.

Lupara bianca – Vražda, při které jsou pozůstatky pohřbeny na nepřístupném místě, zality do betonu, rozpuštěny či jinak zlikvidovány, takže se tělo nikdy nenajde.

Mandamento – Organizační jednotka tvořená třemi geograficky nejbližšími rodinami. Jejím šéfem je „capomandamento“.

Mattanza – Doslova „krveprolití“, označuje takzvanou druhou mafiánskou válku, během níž došlo na Sicílii mezi lety 1981 a 1983 k více než 1000 vraždám.

Maxiproces – Velký soudní proces, během něhož bylo v letech 1986 a 1987 obviněno 475 sicilských mafiánů, z nichž více než 300 skončilo za mřížemi.

Omertá – Slib mlčení, který musí složit každý nový člen organizace. Platí do konce života a nedá se odvolat. Porušení se trestá smrtí.

Pentito – Špicl, krysa. Člověk, který poruší slib mlčenlivosti a vynáší informace úřadům, tzv. „kňučí“ nebo „zpívá“.

Soldato – „Voják“ je nejnižší postavení v rámci organizace. Označuje řadové členy rodin.

Uomo D’onore – „Muž cti“ nebo také „jeden z nás“. Každý člověk, který prokázal odvahu a
odhodlanost, přísahal věrnost a stal se členem mafie.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz