Z nejrůznějších anket a výzkumů veřejného mínění je zřejmé, že čeští žáci a dokonce i mnozí studenti mají jen mlhavé představy o sametové revoluci. Do jisté míry je to pochopitelné, protože tuto událost osobně nezažili a nejspíše o ní slyšeli jenom díky vyprávění svých rodičů. Představit si, jak vypadaly dramatické události roku 1989, jim může pomoci vynikající animovaný snímek Fany a pes, který vznikl v koprodukci zahraničních filmařů, mezi nimiž nechybí ani čeští.

Děj napínavého příběhu, natočeného podle knihy „Fany byla přitom“, se odehrává ve východoněmeckém Lipsku v roce 1989. Jeho hrdinkou je desetiletá dívenka Fany, která se ochotně stará o pejska své kamarádky Sofie, protože odjela s maminkou na prázdniny do Maďarska.

FOTO: MAUR film

Jenže se po prázdninách nevrátí a Fany po ní začne pátrat. Díky své odvaze zjistí, že byt její kamarádky je prázdný a brzy pochopí, že Sofie s matkou se rozhodly emigrovat. Na vlastní pěst se proto rozhodne svoji nejlepší kamarádku hledat, aby jí psa vrátila. Pomáhá jí v tom spolužák Béla a společně prožijí historické okamžiky, které zásadně změní jejich život.

Bude Oscar?

Autoři snímku se nijak netají tím, že jeho posláním je mimo jiné pomoci pedagogům, aby si mohli povídat s dětmi o historii formou dobrodružného příběhu, který je téměř jistě zaujme. Ostatně, dokazuje to jeho velký úspěch ve světě, kde získal už řadu ocenění. K těm nejnovějším patří národní nominace na Oscara za Německo, dvě ceny na mezinárodním festivalu v Teheránu, cena Zlatý vrabčák z nejstaršího německého festivalu filmů pro děti či cena Evropské dětské filmové asociace.

Na celovečerním animovaném snímku režisérů Ralfa Kukuly a Mathiase Bruhna se podíleli filmaři ze čtyř evropských zemí: Německa,  České republiky, Lucemburska a Belgie. Českým producentem se stala společnost MAUR film, která zajišťovala pro tento společný projekt klíčovou animaci, na níž spolupracovali animátoři Marek Pokorný, Jan Saska, Jan Bohuslav a Michaela Večerková. V neposlední řadě pak byla v Praze nahrána originální hudba lucemburského skladatele André Dziezuka.

Česká televize odvysílala film Fany a pes 17. listopadu na kanálu ČT déčko.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz