Fenomén Stranger Things se poprvé objevil v roce 2016, když na streamovací platformě Netflix vyšla první řada stejnojmenného seriálu. Ta sklidila velmi pozitivní ohlasy a do tří let jsme tu měli hned další dvě série. Svět Stranger Things se však netočí jen kolem seriálového zpracování. Výrazně jej obohacují i tištěné publikace, které se v posledních letech dostávají i k nám. 

Tři série, tři komiksy a řada knižních titulů, tohle jsou produkty, které zatím tvoří svět Stranger Things. Každým rokem se však tento mysteriozní svět stává větším a větším. V loňském roce se k nám dostala první rozsáhlejší publikace – kniha Stranger Things: Temný experiment.

Příběh Temného experimentu (v originále Stranger Things: Suspicious Minds) se točí kolem Terry Ives, matky Jedenáctky nebo-li Jane. Knižní prequel seriálu nám poodhalí, co se v laboratořích v Hawkinsu dělo dlouho před zmizením Willa Byerse a útěku Jedenáctky.

V letošním roce se můžeme těšit na druhý titul z této knižní série. Tentokrát půjde o Hopperův příběh z dob, kdy ještě působil v New Yorku. Na 417 stranách bychom se měli retrospektivní formou vyprávění dozvědět Hopperův příběh. Oficiální synopse knihy Stranger Things: Temnota na okraji města zní:

Vánoce, Hawkins, 1984. Policejní náčelník Jim Hopper touží po jediném – chce strávit klidné první Vánoce s Eleven, ale jeho adoptivní dcera má jiné plány. Navzdory Hopperovým protestům ze sklepa vytáhne krabici s nápisem „New York“ a vzápětí přijdou těžké otázky. Proč Hopper před všemi těmi lety odjel z Hawkinsu? Co to znamená „Vietnam“? A proč nikdy nezmínil New York? Přestože by raději čelil hromadě nepřátel z jiného světa, než aby mluvil o své minulosti, Hopper ví, že pravdu už nelze dál popírat. A tak začíná příběh o jisté události v New Yorku – posledním velkém případu před tím, než se všechno změnilo… Léto, New York City, 1977. Hopper se vrací z Vietnamu a začíná znovu. Malá dcerka, pečující manželka a zbrusu nová práce detektiva NYPD mu návrat do civilního života značně usnadňují. Když se však znenadání objeví záhadní federální agenti a zmocní se složek o brutálních, nevyřešených vraždách, Hopper vezme věci do vlastních rukou, přičemž riskuje všechno, aby odhalil pravdu.

Autorem titulu je tentokrát Christopher Adam. Přesto, že se jedná o jednu knižní sérii, jednotlivé tituly na sebe nijak nenavazují. Cílem každé knihy je odvyprávět příběh jedné z postav. První kniha se zaměřila na již zmíněnou Terry Ives, zatímco druhá se zaměří na šerifa Jima Hoppera a jeho minulost.

Knižní série, vyprávějící vždy příběh některé z postav, má zatím tři díly. Třetím je kniha Stranger Things: Runaway Max, která, jak už z názvu vyplývá, pojednává o minulosti Maxine – dívky, která se do Hawkinsu přistěhovala před začátkem druhé řady.

Třetí titul u nás zatím není dostupný v českém překladu. S ohledem na stále rostoucí popularitu značky Stranger Things je však pravděpodobné, že příběh Maxine Mayfield si budeme brzy moc přečíst i u nás.

Pokud vás zajímá, co dalšího svět Stranger Things nabízí, tak za zmínku nepochybně stojí komiksová série, která čítá celkem tři kousky. Prvním je Stranger Things – Druhá strana, která pojednává o Willovi a jeho počínání ve světě Vzhůru nohama. Tento komiks je zatím jako jediný oficiálně přeložený do češtiny.

Další dva komiksové kousky jsou poněkud zajímavější a týkají se experimentů v laboratořích v Hawkinsu. Stranger Things: SIX vypráví příběh mladé dívky jménem Francine, která nese označení Šestka. Čtyřdílná série nám přiblíží nelehký život několika experimentů z laboratořích v Hawkinsu.

Na tuto komiksovou sérii poté navazuje právě vycházející Stranger Things: Into the Fire. Zmíněný komiks rozšiřuje příběh postav, které nám byly představeny již v komiksové sérii o Šestce. Aktuálně má nejnovější série za sebou tři čísla.

Pokud vás nebaví komiksy a přesto byste se rádi o světě Stranger Things něco dozvěděli, existuje několik další produktů, např obrazový průvodce světem Stranger Things či triky a nápady, jak v tomto světě přežít. Nutno však zmínit, že českých překladů existuje zatím jen velmi málo. Každým rokem jich však přibývá.

Knihu Stranger Things: Temnota na okraji města lze zatím pouze předobjednat. Cena se pohybuje kolem 289 Kč. Po zahájení prodeje však očekávejte stejnou cenu, jako u prvního titulu, tedy přibližně 350 Kč.

Je vám knižní svět Stranger Things blízký? Který titul máte vůbec nejradši? Čtete komiksy? Dejte nám vědět dolů do komentářů.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz