Prostřednictvím minisérie „Halston“, produkované americkou společností Netflix, se také čeští diváci mohou seznámit s příběhem dnes již zapomenutého módního návrháře, který oblékal nejslavnější celebrity světa, od první dámy Jackie Kennedyové, až po herečku Liz Taylorovou či zpěvačku Lizu Minnelliovou. Kromě zásadních scén z Halstonova života evokuje i bohémskou atmosféru, jež zavládla v Americe v sedmdesátých a osmdesátých letech minulého století. Halstonovy originální oděvní kreace, především nádherné rozevláté róby a kaftany, se výrazně lišily od konzervativních modelů nejslavnějších světových salónů.

Kloboučník první dámy

Přesto není od věci připomenout, že nejdříve začal, podobně jako legendární Coco Chanelová, navrhovat a vyrábět klobouky. Mimochodem, první z nich vytvořil ještě jako malý chlapec své mamince. Po studiu na umělecké škole se výrobě klobouků věnoval naplno a v roce 1957, ve svých pětadvaceti letech, si otevřel první obchod v Chicagu. Mezi jeho zákaznice patřily filmové hvězdy, například Kim Nowaková nebo Gloria Swansonová. Nejvíce se ale proslavil díky malému kloboučku, v němž se na prezidentské inauguraci  předvedla první dáma Jacqueline Kennedyová, avšak brzy mu pověst jejího „kloboučníka“ začala lézt na nervy.

Tajemství pikantní vůně

Měl však větší ambice než propagovat doplňky na „gigantickém háru“ první dámy a postupně dokázal své sny uskutečňovat. Namísto klobouků začal navrhovat dámské oděvy, jak pro vybranou, bohatou klientelu, tak i konfekci pro méně movité zákazníky módních domů nebo praktické uniformy pro letecké společnosti. A podobně jako Coco Chanelová slavil velké úspěchy s parfémem, nesoucím jeho jméno. Režisér Daniel Minahan dopřál složitému vývoji tohoto produktu poměrně značný prostor a v epizodě, věnované tajemství vzniku pikantní vůně, nabídl divákům několik vzrušujících okamžiků, působivějších než Halstonovy kokainové excesy či naštěstí ojedinělé záběry na erotické hrátky.

Halston, FOTO: ATSUSHI NISHIJIMA / Distribuce NETFLIX

Múza Liza

Když se ambiciózní návrhář seznámil s vynikající zpěvačkou a herečkou Lizou Minnelliovou (fantasticky ji hraje Krysta Rodriguezová) přesvědčil ji, aby se namísto dívčích šatů oblékala více rafinovaně a navrhoval jí kostýmy jak na koncertní vystoupení, tak pro filmové role. Scény, věnované jejich spolupráci a celoživotnímu přátelství, patří k nejzajímavějším. Jsou mimochodem důkazem, že i homosexuálně orientovaní muži mohou mít velmi hluboký vztah se ženami. Tím spíše, že Halstonovi intimní partneři, především maskér a malíř Victor Hugo nebo návrhář Luis Estevez, mu způsobili nemálo trápení. Ostatně, Halston se svou sexuální orientací rozhodně nechlubil a stejně tak se snažil do posledního okamžiku utajit fakt, že onemocněl AIDS.

Pětidílná minisérie Netflixu je mimořádně autentická, především díky Ewanovi McGregorovi v hlavní roli extravagantního, nicméně elegantního, svéhlavého a zároveň citlivého módního vizionáře. Divákům nabízí nejen další tragickou story, věnovanou vzestupu a pádu výjimečné osobnosti, ale také atraktivní podívanou s přehlídkou krásných modelů, žen, květin a obrazů.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz