Spisovatelka a scenáristka Tereza Boučková prožívá tak pestrý život, že z něj stále může čerpat náměty pro své knihy a filmové předlohy. Navíc je dcerou jednoho z nejznámějších českých spisovatelů Pavla Kohouta a díky tomu se už od dětství pohybovala mezi mnoha slavnými lidmi. Zblízka například poznala Václava Havla a prostředí českého disentu.

Mnoho zajímavých autobiografických okamžiků využila ve scénáři k úspěšnému filmu režisérky Ireny Pavláskové „Zemský ráj to na pohled“, který nedávno již poněkolikáté reprízovala Česká televize. Terezu evidentně inspiroval příběh její krásné matky Anny Kohoutové, která pracovala v 70. letech jako asistentka režie a díky prostředí, v němž se pohybovala, se seznámila také s Václavem Havlem. Vznikl mezi nimi velmi hluboký citový vztah a právě krásná Anna Kohoutová, kterou v tomto filmu výtečně hraje Vilma Cibulková, byla podle Havlových přátel jedinou ženou, kvůli níž by byl nerozhodný dramatik ochoten opustit svoji manželku Olgu.

Ještě jedna vzpomínka na VH… S Andulkou.

Posted by Tereza Boučková on Friday, December 18, 2020

Velký šok

Tento týden Tereza na Václava Havla zavzpomínala v rozhovoru pro Český rozhlas Plus. Na otázku moderátorky Barbory Tachecí, týkající se bývalého prezidenta, odpověděla: „Já mám k Václavu Havlovi ambivalentní vztah, stejně takové jsou mé vzpomínky, protože když se stal prezidentem, tak vůči mně a mé rodině dělal kroky, které jsem nečekala a které mě strašně zranily. Velmi bránil vydání Indiánského běhu. Já musím říci, že jsem to absolutně nečekala, že mě bude prezident a různí jiní lidé, jako třeba předsedkyně České národní rady Dagmar Burešová, taková obhájkyně lidských práv, nutit k tomu abych vyškrtala některé pasáže Indiánského běhu. Zajímavé je, že můj táta mě také nutil zase k vyškrtání jiných pasáží. Byl to pro mě velký šok. Dva roky jsem nemohla ve svobodných poměrech tuto knížku vydat.“

K této „trapné záležitosti“ se ale již nechtěla blíže vyjadřovat. Na straně druhé přiznává, že to, jaký byl Václav Havel prezident a kam dovedl naši zemi, bylo neuvěřitelné a skvělé a nemá vůbec srovnání s nikým dalším. „Ale i jemu chutnala moc,“ postěžovala si nakonec.

Jiný pohled

Proč se Havlovi a Pavlovi Kohoutovi její literární prvotina Indiánský běh, příliš nelíbila, je jasné. Tereza v ní ani Havla, ani svého otce, příliš nešetří a vyjadřuje se k nim kriticky, byť je, podobně jako ve filmu „Zemský ráj to na pohled“, skrývá za jiné postavy. Čtenáři však mohou aktéry tohoto autobiografického příběhu snadno identifikovat. Sama přiznává, že by Indiánský běh nenapsala, kdyby si nepřečetla knihu svého otce „Kde je zakopán pes.“ „Řekla jsem si, že napíšu příběh naší rodiny ze svého pohledu,“ prohlásila před časem v rozhovoru pro Novinky.cz.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz