Když se řekne Daniel Craig, většině lidí se vybaví James Bond. Ale tento charismatický padesátník z anglického hrabství Cheshire má daleko širší rozsah než chránit Její Veličenstvo.

Ještě předtím, než se stal agentem 007, proslavil se v řadě snímků. Vidět jsme ho mohli v akčním blockbusteru Lara Croft: Tomb Raider, uznávaném dobovém díle Královna Alžběta, popř. temném thrilleru ze současnosti Muži, kteří nenávidí ženy. Připomeňme si pět nejzajímavějších a možná méně známých filmů z jeho bohaté filmografie, které rozhodně stojí za vidění.

Hlasy v hlavě / Some Voices

Tento film z roku 2000 pod režijní taktovkou Simona Cellana Jonese poskytl Craigovi prostor předvést herecký koncert spolu s Kelly Mcdonald o schizofrenních lidech a beznadějnosti života. Kdyby vám náhodou jméno Kelly Mcdonald něco říkalo, tak ano – jedná se o drzou, neplnoletou školačku z legendárního snímku Dannyho Boyla Trainspotting.

Cesta do zatracení / Road to Perdition

Ve filmové adaptaci komiksu Road to Perdition (2002) režiséra Sama Mendese již naplno předvedl svůj talent. Role Connora Rooneyho, slabého a ucukaného syna mafiánského bosse (Paul Newman), jehož nepředvídatelná povaha uvádí celý děj do pohybu, mu vyloženě sedla. Nejprve zpacká jednoduchou schůzku zabitím společníka. Poté se ze žárlivosti a zášti pokusí zabít otcova milovaného vymahače Michaela Sullivana (Tom Hanks) a jeho rodinu. Connor je nezralý, neschopný zmetek a Craig je v této poloze až nebezpečně dobrý.

Po krk v extázi / Layer Cake

Matthew Vaughn debutoval jako režisér filmu „Layer Cake“, ve kterém Craig hraje distributora kokainu známého pouze jako XXXX, který provozuje svůj vlastní kodex cti. I zde Daniel Craig dokazuje, že měl dobře našlápnuto ke slávě s Bondem nebo bez něj.

Mnichov / Munich

Velký Steven Spielberg sáhl v roce 2005 po dalším ze silných témat našich novodobých dějin, a to tragédii na olympijských hrách v roce 1972. Film není ani extra divácky atraktivní, rozhodně nečekejte akční scény či hollywoodský happyend. Ale Daniel Craig opět exceluje v roli perfektně bezcitného nájemného vraha, který vás zastřelí odstřelovací puškou z druhé strany města a následně si vlakem odfrčí na další fušku. Ve filmu se mimo jiné sešel i s izraelskou herečkou Ayelet Zurer, kterou český divák zná jako Miladu ze stejnojmenného filmu o Miladě Horákové.

Na nože / Knives Out

Film Na nože je stylová detektivka ve stylu Agathy Christie. Daniel Craig, detektiv – gentleman Benoit Blanc, který vyšetřuje záhadné úmrtí autora tajemných detektivních příběhů, rozehrává spletitý příběh s originální zápletkou. Velkým plusem je i obsazení, kdy se v grandiózním stylu vrací na plátna Jamie Lee Curtis a Don Johnson. Poirotovky s Kennethem Branaghem jsou out, Benoit Blanc rules!

Tipy navíc:

Moll Flandersová / The Fortunes and Misfortunes of Moll Flanders

Jedna z Craigových prvotin. Zajímavostí tohoto televizního filmu je, že se v něm potkal s jednou z prvních Bond girl a jedinou Bondovou manželkou – Dianou Rigg.

Láska vše překoná / Enduring Love

Minimalistické psychodrama na motivy knihy Iana McEwana. Za zmínku stojí i Craigovi spoluhráči – Rhys Ifans (Notting Hill) a Samatha Morton (Minority Report).

Star Wars: Epizoda VII – Síla se probouzí / Star Wars: The Force Awakens

Tohle je spíš lahůdka pro filmové fanoušky a milovníky detailů. Stormtroopera, který hlídá Rey, hraje právě Daniel Craig. Má jako voják Prvního řádu označení JB-007. Což je odkazem na filmové role, kde ztvárnil agenta Jamese Bonda s označením 007.

Zdroje informací: csfd.cz

-reklama-

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz