O mysteriózním německém seriálu Dark z produkce Netflixu jste už pravděpodobně slyšeli – nedávno totiž vyšla jeho 3. série. Pokud Vás zajímá, co se skrývá za symboly, které se v tomto seriálu vyskytují, nebo máte rádi tajemno a hledáte zajímavý seriál na sledování, čtěte směle dále.

-reklama-


Ariadna

Ariadna je postava z řecké mytologie, dcera krétského krále Mínoa. Je spojená s netvorem Mínotaurem, napůl člověkem a napůl býkem, kterému měl být v labyrintu obětován Theseus – ten však byl rozhodnut obludu zabít. Theseus se s Ariadnou sblížil a ta mu darovala klubko, které postupně při cestě po labyrintu Theseus rozmotával, a tak věděl, kudy se má vrátit. V seriálové jeskyni vede také podobná červená nit, která má dovést člověka, který chce cestovat časem, až do místa, kde se ohýbá časoprostor. Ariadnina nit také může symbolizovat schopnost orientovat se ve spletitostech, které mohou při cestování časem vzniknout. Jedna z hlavních postav – Martha – si dokonce v seriálu Ariadnu zahraje na jevišti.

FOTO: Netflix

Smaragdová deska

Smaragdová deska je soubor hermetických textů, vepsaných nejčastěji do trojúhelníkovitého skalního útvaru, a je to jeden z nejvýznamnějších textů alchymie. V seriálu jste ho mohli vidět jak na kovových dvířkách v chodbičce v jeskyni, tak také jako tetování na zádech jedné postavy. Text je důležitý pro cestovatele časem, poněvadž v něm nacházejí pasáže, co se dají interpretovat právě ve smyslu cestování časem – kupříkladu „Jest pravdivé, jest jisté, jest skutečné, že to, co jest dole, jest jako to, co jest nahoře a to, co jest nahoře, jest jako to, co jest dole, aby dokonány byly divy jediné věci“ odkazuje k tomu, že všechny události, ať jsou v minulosti, současnosti nebo budoucnosti, jsou určitým způsobem spojené. Navíc i samotné intro tohoto seriálu je založené na zrcadlení.

FOTO: Netflix

Sic Mundus Creatus Est

Citát, který se v seriálu často opakuje a pochází z výše zmíněné smaragdové desky. Znamená „Takto byl stvořen vesmír“. V seriálu se objevuje společnost cestovatelů časem s názvem „Sic Mundus“. Vzhledem k tomu, že členové této společnosti cestují časem a snaží se ho kontrolovat, může název implikovat, že ovládají čas a hrají si na bohy a případně stvořitele.

Uroboros

Uroboros je had požírající si svůj vlastní ocas, může tedy symbolizovat cykličnost a spojitost všech událostí na časové lince. V seriálu se Uroboros objevuje jakožto kovový kroužek, ke kterému je připevněn provaz ukazující cestu v jeskyni.

Přívěsek se sv. Kryštofem

Svatý Kryštof je patronem poutníků a cestovatelů, tudíž v seriálu, kde se cestuje časem, má rozhodně své místo. V seriálu se přívěsek s obrázkem tohoto světce střídavě objevuje ve vlastnictví Marthy a Jonase.

Triquetra

Triquetra je trojný uzel, objevující se jak v mytologii germánské, keltské a japonské, tak i kupříkladu křesťanské – vždy symbolizuje trojnost, v každé kultuře však odkazuje k něčemu trochu jinému. A nejen, že symbolizuje trojnost, značí zejména PROVÁZANOST všech tří částí. Může odkazovat k tomu, že události, co se staly v minulosti, dějí se v přítomnosti a stanou se v budoucnosti, jsou neoddělitelně propojené. V seriálu se objevuje jak na kovových dvířkách v systému chodeb v jeskyni, tak i třeba na obalu deníku Jonase.

Jeskyně

Kolem jeskyně ve Windenu se točí víceméně celý děj tohoto seriálu. Jeskyně značí něco skrytého očím a dennímu světlu; tajemství, ke kterému se musí dojít. Nejen, že v seriálové jeskyni se nachází trhlina, kterou se dá cestovat časem – v minulosti se do ní ukládal i nebezpečný jaderný odpad, což opět značí něco, co nemá být jen tak viděno.

-reklama-
FOTO: Netflix