David Duchovny je americký herec, spisovatel, producent, režisér, zpěvák a skladatel. Dal by se definovat jako skutečný umělec a bohém. Nejvíce se proslavil jako agent Fox Mulder z kultovního seriálu Akta X, ale také jako Hank Moody ze seriálu Californication. V těchto dnech slaví 60. narozeniny, čemu se kromě herectví věnuje?

David Duchovny se narodil 7. srpna 1960 v New Yorku. Vystudoval prestižní soukromou Princetonskou univerzitu, kde v roce 1982 získal bakalářský titul z anglické literatury. Poté nastoupil na Yale University, kde se stal Magistrem. Během studií v doktorském programu mu však docházely peníze a začal obcházet konkurzy na malé role do reklam.

V roce 1987 se objevil v reklamě na pivo a rok poté si zahrál ve dvou scénách ve filmu Podnikavá dívka (1988), čímž odstartoval svou hereckou kariéru. První větší roli získal v roce 1990 v seriálu Městečko Twin Peaks a v roce 1992 hrál v erotickém seriálu Deníky červených střevíčků. O rok později přišla osudová role Foxe Muldera, ve které setrval až do roku 2001. Po ukončení seriálu Akta-X se objevil ve filmech Evoluce (2001), Nezapomenutelné dětství (2004) nebo Převtělená (2007). Poté přišla další velká role v seriálu Californication (2007-2014).

Naposledy jsme jej mohli vidět v roce 2018 v nových epizodách seriálu Akta X, aktuálně však na žádném filmu ani seriálu nepracuje. V roce 2017 se rozhodl pověsit svou hereckou kariéru na hřebík, aby se mohl více soustředit na dráhu spisovatele a zpěváka. Jeho první kniha Kráva nebeská vyšla v roce 2015 a stala se bestselerem. V květnu 2015 dokončil také své první studiové album Hell Or Highwater, které bylo přijato poměrně kladně.

Dlouhých 17 let byl ženatý s Téou Leoni, rozvedli se v roce 2014, mají spolu dceru Madelaine (1999) a syna Kyda (2002). Duchovny je nejen umělcem, ale také velkým ekologickým aktivistou a zastáncem elektromobilů.

View this post on Instagram

See you tonight Bucharest #SalaRadio 📷 @sefhial

A post shared by David Duchovny (@davidduchovny) on

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz