Kdykoliv natočí David Ondříček nějaký nový film, jde o mimořádnou událost. Stačí připomenout jeho „Samotáře“, které nedávno reprízovala Česká televize, strhující televizní dvoudílné drama „Dukla 21“ či jeho velkolepý, realizačně nesmírně náročný životopisný snímek „Zátopek“, oceněný osmi Českými lvy. Po legendárním českém olympionikovi se tentokrát zaměřil na neuvěřitelný příběh nepolapitelného převaděče Josefa Hasila, skutečného „Krále Šumavy“. Třídílnou minisérii Král Šumavy uvede Voyo.

-reklama-


I pro mnohé pamětníky může být překvapením, že zemřel teprve nedávno, v roce 2019, když se navzdory tomu, že byl jeho život mnohokrát ohrožen, dožil úžasných pětadevadesáti let. Hasilovy strastiplné osudy jsou další připomínkou neblahých událostí naší historie. Zatímco během války pomáhal partyzánům v boji proti nacismu a po jejím skončení sloužil u pohraničního útvaru Sboru národní bezpečnosti na Šumavě, po únoru 1948 brzy pochopil, že komunistický převrat naší zemi nepřinese změnu k lepšímu. A tak na vlastní pěst pomáhal na česko-bavorské hranici těm lidem, kteří se rozhodli odejít na západ, protože jim hrozilo vězení nebo trest smrti. V říjnu 1948 ale padl do léčky, byl zatčen a nechvalně proslulým prokurátorem Karlem Vašem odsouzen na devět let.

Dramatický útěk

Po půl roce otrocké práce v uhelných dolech v Mostu se mu naštěstí podařilo utéci do západního Německa a začal zde pracovat pro americkou zpravodajskou službu jako tzv. „agent-chodec“. Spolu s dalšími Čechy se pak vrátil k převaděčství, tentokrát ovšem ve velkém. Traduje se, že díky němu se na západ dostaly desítky obyčejných lidí, politických vězňů i vlivných osob. Mnohokrát riskoval při přestřelkách na hranicích svůj život, ale vždy se mu jako zázrakem podařilo uniknout.

V roce 1954 odešel z Bavorska do exilu do amerického Chicaga, kde již žila velká komunita Čechů. Zde zpočátku živořil, pracoval v pomocných profesích a nakonec to dotáhl na kresliče v proslulé automobilce General Motors. Po roce 1989 se sice mohl vrátit do Československa, dočkal se vyznamenání od prezidenta Václava Havla, ale rozhodl se zůstat v Americe. V rozhovoru, který v Chicagu poskytl Lidovým novinám, se nicméně přiznal, že se mu moc stýská po Šumavě. Zároveň s hořkostí připomněl, že generál Vaš, jenž měl na svědomí tolik lidí, byl sice odsouzen, ale kvůli věku nenastoupil do vězení: „Prý by to bylo nelidské,“ postěžoval si Josef Hasil a ještě dodal: „Komunistická strana měla být postavena mimo zákon a měli být potrestáni všichni, kdo mučili, bili a vraždili.“

Všechno je to vymyšlené

Je nasnadě, že David Ondříček se bude snažit zpracovat strhující osudy Josefa Hasila co nejvěrohodněji a napravit tak mýty, jež vznikly kvůli filmu režiséra Karla Kachyni, natočeného v roce 1959. Ideologicky zdeformované kriminální drama, nazvané „Král Šumavy“, totiž Hasilovo jméno zcela ignoruje. Coby Král Šumavy v něm naopak vystupuje německý převaděč Kilian Franz Nowotny, pašující západní agenty do Československa, čemuž se snaží zabránit stateční čeští pohraničníci. Josef Hasil Kachyňův film viděl v Chicagu a vyřkl nad ním jednoznačný ortel: „Je to všechno vymyšlené, jenom autorova fantazie. Jako hodně věcí v těch knížkách o králi Šumavy.“

Zdroje: Wikipedie, ČSFD.cz, Lidovky.cz

-reklama-

Adéla Hofmanová
Adéla Hofmanová vystudovala žurnalistiku a věnuje se především kulturní publicistice. S webem TV guru externě spolupracuje od roku 2020 a za tu dobu publikovala téměř tisíc příspěvků, které si přečetlo přes padesát milionů čtenářů. Snaží se je upozorňovat na kvalitní televizní pořady a naopak si bere na paškál brak, které tuzemské i zahraniční kanály produkují stále víc.