Pětidílná sága o krásné Angelice a její cestě za láskou k hraběti de Peyrac dnes patří mezi světové romantické klasiky. I přesto, že byl první díl natočen již více než před padesáti lety, stále má své kouzlo, které dokáže oslovit i dnešního diváka. Po charismatickém hraběti de Peyrac šílely celé generace žen, jeho představitel, Robert Hossein, zemřel 31. prosince 2020 ve věku třiadevadesáti let. S odvoláním na jeho manželku o tom informovala agentura AFP.

Robert Hossein se narodil 30. prosince 1927 v Paříži. Jeho otec André Hossein byl skladatel perského původu, matka byla ruská klavíristka. Vyrůstal v chudobě, vystřídal mnoho penzionátů v pařížské oblasti – rodiče, kteří neměli vždycky na zaplacení, měli ve zvyku tato zařízení často měnit. Už od malička se tak stal tím, co ve své knize La sentinelle aveugle – Slepá stráž, která vyšla v roce 1978, nazval „kočovník bez kmene“.

Velice záhy začalo hrát v jeho životě význam kino. Navštěvoval kinosály v okolí, do kterých se dostával bez placení, a pak zažíval první herecké pocity, když svým kamarádům vyprávěl a předváděl oblíbené filmy. Jako mladík sbíral fotky svých oblíbených hvězd, nechyběl Gabin, Blanchar, Morgan…

Po válce začal navštěvovat kurzy herectví – školu Vieux Colombier, a hlavně školu Reného Simona Acting School, kterou ve stejnou dobu navštěvoval Pierre Mondy, Jean-Claude Pascal, Philippe Lemaire… Protloukal se bez peněz, brzy se objevil ve filmech Le diable boiteux (Kulhavý ďábel), který režíroval Sacha Guitry, Aux yeux du souvenir (Očima vzpomínek) od Jeana Delannoye a Les souvenirs ne sont pas à vendre (Vzpomínky nejsou na prodej) od Roberta Henniona. Ve filmu Maya od Raymonda Bernarda pronesl svou první větu ve filmu.

Záhy byl představen Jean Genêtovi a dostal jednu z hlavních rolí ve filmu Haute Surveillance (Přísný dozor). V té době také napsal a odehrál svou první divadelní hru Les voyous (Rošťáci), poté režíroval hru L’homme traqué (Štvanec), jejímž autorem je Francis Carco. Po vojenské službě potkal Frédérica Darda a zahrál si hlavní roli v Du plomb pour ces demoiselles (Olovo pro tyto slečny).

V šedesátých letech přišla jeho životní role, kdy se stal představitelem hraběte de Peyrac ve filmech Angelika, markýza andělů, Angelika a král, Nezkrotná Angelika a Angelika a sultán. Tato role jej zapsala do povědomí širokého publika po celém světě. Stále se však ještě věnoval hlavně divadelní tvorbě a režii.

Embed from Getty Images

V roce 1955 potkal svou první manželku, Marinu Vlady, se kterou natočil tři své následující filmy. S herečkou má dvě děti Igora a Pierra.

„Nikdy jsem nebral svou roli herce vážně,“ řekl Robert Hossein později. Už od počátku přijímal i ty nejprůměrnější role. Nespokojený umělec stále hledal svou životní cestu.

Našel ji až v roce 1970 díky divadlu, kdy převzal do péče dům kultury v Remeši, ze kterého se stal Théâtre Populaire de Reims (Lidové divadlo Remeše) a později Centre Dramatique de Reims (Dramatické centrum Remeše). Tehdy se proti němu zvedla vlna nedůvěry. Nikdo, ani jeho blízcí, nevěřili, že bude úspěšný. Jeho cílem bylo „jít vstříc publiku, které nikdy nebylo v divadle“. A podařilo se mu uspět.

Embed from Getty Images

V roce 1978 se Robert Hossein vrátil do Paříže do divadla Porte Saint-Martin se hrou Žádné orchideje pro slečnu Blandishovou. Se stále rostoucím úspěchem uvedl další hry jako Křižník Potěmkin, O myších a lidech, Chrám Matky Boží v Paříži, Danton a Robespierre, Bídníci, Julius Caesar a Případ londýnského kurýra.

Embed from Getty Images

V roce 2009 natočil film s J.-P. Belmondem Un homme et son chien (Muž a jeho pes) režiséra Francise Hustera, což byl zároveň jeho poslední herecký počin. Byl celkem třikrát ženatý a zanechal po sobě 4 syny, z toho dva – Igora a Pierra – s Marinou Vladyovou, Nicolase s Caroline Eliacheffovou a Juliena s Candice Patouovou, s níž byl ženatý od roku 1976 (na snímku níže).

30. prosince oslavil třiadevadesáté narozeniny, zemřel o den později, tedy 31.12.2020. Podle jeho ženy Candice Patouové zemřel v nemocnici, kam byl převezen po problémech s dýcháním.

Embed from Getty Images

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz

Jiří Kučera
ZAKLADATEL & ŠÉFREDAKTOR