Denzel Washington, zkušený herec, který ve filmech ztělesnil spoustu decentních, upravených či respektovaných mužů, tedy ideálních hrdinů, které ženy milují a muži v nich vidí svůj vzor, oslavil 28. prosince své šestašedesáté narozeniny.

Jako malý trávil spoustu času s otcem při jeho přednáškách v kostele, což v něm probudilo vlastní touhu stát se showmanem. Polínko do krbu přidaly též návštěvy jeho matky kadeřnice v práci, kde velmi rád poslouchal hovory zákazníků. A tak se v Denzelovi začal nezadržitelně vytvářet silný vztah k herectví. Ve čtrnácti letech, krátce před rozvodem rodičů, byl kvůli rodinným problémům i se sestrou poslán na středoškolský internát.

Vysokoškolské vzdělání žurnalisty získal v době studií v New Yorku, kde se také začal věnovat herectví. Po získaní bakalářského titulu z umění se v roce 1977 přesunul do San Franciska. Tady se mu podařilo proniknout do slavného American Conservatory Theater. Jeho neobyčejný talent si získal obdiv všech profesorů, a tak si herec velice rychle vybudoval spoustu kontaktů potřebných pro start herecké kariéry.

První zkušenosti před kamerou sbíral v televizních projektech, z nichž největším úspěchem byl seriál z lékařského prostředí St. Elsewhere (1982). Kritici bili nadšení, televizní diváci ho milovali, a tak se z něj stal výhodný obchodný artikl. Ještě v době práce na tomto seriálu si častokrát odskočil k natáčení celovečerních snímků, jichž se mu naskýtala spousta.

Washingtonovým hereckým debutem byl v roce 1977 televizní film Wilma. Odehrával se v prostředí běžců a herec v době jeho natáčení oslavoval osmnácté narozeniny. Prvního většího úspěchu dosáhl v roce 1987 s dramatem Volání svobody režiséra Richarda Attenborougha, za něž byl nominovaný na Oscara za nejlepší vedlejší mužský herecký výkon. Sošku sice nezískal, ale o dva roky později si tento úspěch zopakoval znovu, díky dnes už historické klasice Sláva (1989).

Ačkoliv mu role v dramatech sedly nejlépe, pokusil se prosadit také jako akční hrdina ve filmu Ricochet: Odražená střela (1991). Na základě chladné odezvy u diváků však velmi rychle zjistil, že to přece jen není jeho šálek kávy, a vrátil se tam, kde ho vidí všichni nejradši. Se Spikem Lee natočil životopisné dílo Malcolm X (1992) a za ztvárnění této legendární politické osobnosti byl nominován na dalšího Oscara. Stejně kvalitní herecké výkony odvedl i v mnoha dalších filmech jako např. Philadelphia (1993), Odvaha pod palbou (1996) či Hurikán v ringu (1999).

Zatím největším Washingtonovým hereckým úspěchem je nejspíš Oscar za hlavní roli zkorumpovaného policisty Alonza ve filmu Training Day (2001). Právě Denzel společně se svým kolegou Ethanem Hawkem povýšili tento na první pohled standardní krimi film do roviny vynikajícího dramatu s perfektní psychologizací postav. V poslední dekádě se objevil ve filmech Kniha přežití (2010), Let (2012), Equalizer (2014), Sedm statečných (2016) či Equalizer 2 (2018). V roce 2021 se na něj diváci mohou těšit v historickém dramatu Macbeth a kriminálním thrilleru Střípky.

Vedle Wesleyho Snipese, Foresta Whitakera a Laurence Fishburnea se prosadil jako vůdčí charakterní herec tmavé pleti 90. let. Vlastní produkční společnost Mundy Lane Entertainment, od roku 1984 je ženatý s herečkou a zpěvačkou Paulettou Pearsonovou, mají čtyři děti – Johna Davida, Katiu, Olivii a Malcolma. V roce 1995 manželé obnovili svůj svatební slib před arcibiskupem Desmondem Tutu v jižní Africe. Dnes žijí společně v Los Angeles. Jeho syn John David v roce 2020 ztvárnil hlavní roli ve filmu Tenet a dcera Olivia je také herečkou. Katia a Malcolm se pohybují spíše na opačné straně kamery, zajímají se o produkci a režii.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz

ZDROJ:csfd.cz
Jiří Kučera
ZAKLADATEL & ŠÉFREDAKTOR