Malou roztomilou holčičku, která jako dítě získávala role ve známých a dodnes divácky oblíbených filmech, zná celý národ. Žaneta Fuchsová, která právě slaví devětačtyřicáté narozeniny, měla svoji kariéru slibně rozjetou už od útlého dětství. V dospělosti však již na své úspěšné dětské role nenavázala. Jak se bývalá dětská herečka změnila a čemu se dnes věnuje?

Každý si určitě vzpomene na některý z filmů a seriálů, ve kterých jsme tuto malou pihovatou holku mohli vidět. První konkurz vyhrála již ve svých pěti letech. Byla to rovnou hlavní role Terezky ve filmu Kočičí princ (1978), za kterou získala dokonce ocenění. Mezi její nejúspěšnější herecké počiny patří seriál Lucie, postrach ulice z roku 1980, dále filmy Kaňka do pohádky (1981), …a zase ta Lucie! (1983), Lucie, postrach ulice (1984), Chobotnice z II. patraVeselé Vánoce přejí chobotnice (1986), kde si zahrála Evu, dceru Pavla Zedníčka a Dagmar Havlové. Naposledy jsme ji ve filmu mohli vidět v roce 1989 v Pan Tau. Také stojí za zmínku seriál Létající Čestmír (1983), Bambinot (1984) a Vlak dětství a naděje (1985).

Po roce 1989 přišla opravdu dlouhá pauza, která skončila až v roce 2004 seriálem Rodinná pouta. Zde si zahrála sekretářku ve firmě rodiny Rubešových. Malou roli získala poté ještě v seriálu Ohnivý kuře (2016).

Původně chtěla jít studovat zdravotní školu a stát se zdravotní sestrou. Tak se ale nestalo a podala si přihlášku na DAMU, kde ji ovšem údajně pro nedostatek talentu nepřijali. S tím by určitě dnešní divák nesouhlasil a tehdejší odbornou porotu lze jen stěží pochopit, protože Fuchsová měla ve svém životopise nespočet úspěšných rolí.

Nepřijetí na DAMU mladá herečka nesla velmi těžce a protože to absolutně nečekala, najednou nevěděla co dál. Přijali ji na střední ekonomickou školu. I během studií dostávala nabídky od režisérů, ale žádnou tehdy nemohla přijmout, protože ji škola nechtěla uvolňovat na dlouhá natáčení. V pořadu 13. komnata od České televize prozradila: „Hraní pro mě není o potřebě se zviditelnit, ale spíše ventilovat. Kdyby mě tehdy vzali na konzervatoř, bylo by to zřejmě všechno jinak.“

Po úspěšném ukončení ekonomické školy nastoupila jako sekretářka v hudebním nakladatelství Carmen. Poté si vyzkoušela práci v castingové agentuře a následně se stala asistentkou režie a také pomocnou režisérkou v různých televizních produkcích.

Její první manželství nevydrželo, ale má z něj dvě děti – dceru Michaelu a syna Radka. Po rozvodu se znovu vdala za svou první lásku – Zdeňka Tomáška. Dle jejího sdělení se potkali na diskotéce, ale on šel posléze na vojnu a tak si našla jiného. Ani s ním jí manželství nevydrželo a štěstí nepotkalo, následoval druhý rozvod. Bývalá herečka slaví 31. března devětačtyřicáté narozeniny.

Žaneta Fuchsová, 2006

Posted by ZLÍN FILM FESTIVAL on Wednesday, July 8, 2020

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz

Jiří Kučera
ZAKLADATEL & ŠÉFREDAKTOR