Roman Čada patří mezi takzvané dětské herce, které dodnes vídáme na televizních obrazovkách v oblíbených filmech ze 70. let minulého století. Nejvíce se proslavil jako Martin v komedii Můj brácha má prima bráchu, odkud si jej dodnes pamatuje většina diváků. Když mu bylo 20 let, rozhodl se s herectvím skončit a vydal se jinou cestou. Bývalý herec, který právě slaví devětapadesáté narozeniny, je dnes podnikatelem a začínajícím politikem. 

Roman Čada se narodil 7. března 1962 v Pardubicích. Poprvé se před kamerou objevil v roce 1973 ve filmu Přijela k nám pouť. O dva roky později byl obsazen do filmů Můj brácha má prima bráchu (1975) a Tam, kde hnízdí čápi (1975) a také do seriálu My z konce světa (1975). Následovaly menší role ve filmech „Marečku, podejte mi pero!“ (1976), Léto s kovbojem (1976), Což takhle dát si špenát (1977) nebo Krakonoš a lyžníci (1980). Roli Martina si zopakoval v roce 1978 ve filmu Brácha za všechny peníze.

Jeho poslední role byla v ve filmu Králíci s moudrýma očima z roku 1982. To mu bylo dvacet let a začal mít jiné plány. Přestal chodit na konkurzy a začal studovat elektrotechniku na ČVUT. V rámci svého oboru se zabýval například sluneční plachetnicí.

V devadesátých letech se naplno ponořil do podnikání. Nejprve v roce 1995 otevřel jednu z prvních internetových kaváren ve střední Evropě. V roce 1998 pak založil firmu zabývající se aplikací fotovoltaických systémů, která funguje dodnes. Poslední tři roky se společně s manželkou věnuje další firmě, ve které provádí diagnostiku změny srdeční frekvence pomocí měřících přístrojů.

Jeho koníčkem je cestování, námořní jachting a karate, které také trénuje. Jeho největším snem je údajně plavba lodí kolem světa. Z prvního manželství má dceru a v roce 1998 se oženil podruhé. S nynější ženou má dvě děti. V loňských krajských volbách mu patřilo  27. místo na kandidátce hnutí Trikolóra ve Středočeském kraji. Na snímku z ledna letošního roku je Roman Čada napravo.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz

Jiří Kučera
ZAKLADATEL & ŠÉFREDAKTOR