Pohádka Ať žijí duchové od režiséra Oldřicha Lipského oslavila 1. listopadu již 43 let od své premiéry. Na televizních obrazovkách však baví diváky dodnes. Ve filmu si zahráli herečtí velikáni jako Vlastimil Brodský či Lubomír Lipský, ale také řada začínajících dětských herců. Jaká byla životní cesta představitelů Leontýnku a Jendy? 

Leontýnka – Dana Vávrová (†41 let)

Tato česká herečka a režisérka se poprvé objevila před kamerou jako devítiletá. Hlavní roli získala hned o rok později v pohádce Ať žijí duchové (1977). Po této roli přicházela další  obsazení, zahrála si například ve filmech Kulový blesk (1978), Kluk za dvě pětky (1983), Pan Tau (1989) a seriálech Arabela (1980), My všichni školou povinní (1984) či Bambinot (1984).

Režírovala čtyři filmy, z toho jeden dokumentární. Studovala pražskou konzervatoř, tu ale ve čtvrtém ročníku přerušila. Měla 3 dcery. Bohužel v únoru 2009 zemřela v Mnichově ve věku 41 let na rakovinu. Letos v srpnu by oslavila 53. narozeniny.

FOTO: Profimedia

Jenda Dlouhý – Jiří Procházka (56 let)

Jeho prvním hereckým obsazením byla právě role ve filmu Ať žijí duchové, kde mu bylo třináct let. Jen málokdo však ví, že celý jeden týden za Jirku během natáčení zaskočil z důvodu jeho nemoci jeho spolužák, který mu byl velmi podobný. Jednalo se o scény, kde nemluvil a nebylo mu vidět do obličeje. V dětství se objevil ještě například ve filmech Leť, ptáku, leť! (1978), Kondor létá vysoko (1978) a Velké tajemství (1982), následně se herectví již nevěnoval, až do roku 2012, kdy si zahrál po třiceti letech ve filmu Definice lásky a seriálech Setkání s hvězdou a Vetřelci a lovci.

V mládí hrál závodně fotbal, dokonce dostal a přijal nabídku od Sparty. Zkoušel se dostat na konzervatoř, ale nebyl přijat. Studoval elektro-průmyslovou školu, tu ale nedokončil a vyučil se kadeřníkem. Je členem kapely Repete, kde zpívá a hraje na kytaru. Má i svoji hudební agenturu. Herectví se již nevěnuje.

FOTO: Profimedia
-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz