Pohádka Ať žijí duchové měla premiéru již před dvaačtyřiceti lety, ale baví nás opakovaně každý rok. Blíží se vánoční čas a opět ji budou televizní stanice mít v programu. Jak je to ale s dětskými herci, kteří si zahráli hlavní role v tomto rodinném filmu? Na to se pojďme podívat v našem článku.

Leontýnka – Dana Vávrová (†41 let)

FOTO: Profimedia, Face to Face

Tato česká herečka a občas i režisérka se poprvé objevila před kamerou jako devítiletá. Hlavní roli získala hned o rok později v Ať žijí duchové (1977). Po této roli přicházela další  obsazení jako například ve filmech Kulový blesk (1978), Kluk za dvě pětky (1983), Pan Tau (1989), a později v německých filmech, ale také v seriálech jako Arabela (1980), My všichni školou povinní (1984), či Bambinot (1984). Režírovala čtyři filmy, z toho jeden dokumentární. Studovala pražskou konzervatoř, tu ale ve čtvrtém ročníku přerušila. Měla 3 dcery. Zemřela v Mnichově v únoru 2009 ve věku 41 let na rakovinu.

Jenda Dlouhý – Jiří Procházka (55 let)

FOTO: Profimedia, Česká editoriální fotografie

Jeho prvním obsazením byla právě role v Ať žijí duchové, kde mu bylo třináct let. Co ale málokdo ví je to, že celý jeden týden za Jirku během natáčení zaskočil z důvodu jeho nemoci jeho spolužák, který mu byl velmi podobný. Jednalo se o scény kde nemluvil a nebylo mu vidět do obličeje. V dětství se objevil ještě v dalších filmech – Leť, ptáku, leť! (1978), Kondor létá vysoko (1978) a Velké tajemství (1982), následně se herectví již nevěnoval až do roku 2012 kde si zahrál po třiceti letech ve filmu Definice lásky a seriálech Setkání s hvězdou a Vetřelci a lovci. V mládí hrál závodně fotbal, dokonce dostal a přijal nabídku od Sparty. Zkoušel se i dostat na konzervatoř ale tam jej nepřijali. Studoval elektroprůmyslovou školu a vyučil se i dámským kadeřníkem. Je členem kapely Repete, kde zpívá a hraje na kytaru. Má i svoji hudební agenturu.

-reklama-