Objeven první poklad astronauta Gordona Coopera

Praha, 15. května 2017 – Před 54 lety započal astronaut NASA Gordon Cooper jednu z nejvelkolepějších moderních výprav za pokladem. Tehdy začal v kosmické lodi tvořit unikátní mapu, která by mohla v budoucnu vést k objevení stovek vraků z dob objevitelských výprav. Nyní v expedici za možná největším zlatým bohatstvím na dně oceánu pokračuje dlouholetý Cooperův přítel Darell Miklos, jehož pátrání už přineslo první ovoce – lodní kotvu z dob Kryštofa Kolumba. Díky štábu Discovery Channel mohou nyní toto vzrušující putování v pořadu Cooperův poklad sledovat i čeští diváci.

15. května 1963 odstartoval astronaut Gordon Cooper z mysu Canaveral svůj čtyřiatřicetihodinový let. Jak letecký veterán a nadšenec do ztroskotaných lodí později prozradil svému důvěrníkovi, neměl za úkol se při 22 obletech Země pouze kochat výhledem. Byl pověřen tajnou misí k odhalení sovětských jaderných zbraní. Citlivé detekční zařízení dlouhého dosahu, které s sebou měl k dispozici, však zachycovalo i jisté malé hodnoty na útesech v mělkých vodách Karibiku.

Cooper si tyto anomálie poznamenal na kus papíru a ukázalo se, že souřadnice ukazují na trasu, jíž kdysi brázdily španělské galeony naložené zlatem. Tak v průběhu několika desetiletí tajně vznikla podrobná mapa pokladů včetně obsáhlé složky plné plánů, ilustrací a ručně psaných poznámek, které jak věřil mohou vést k pohádkovému bohatství i historickým objevům.

Nyní je Darell Miklos, Cooperův dlouholetý přítel a profesionální hledač pokladů, připraven vydat se na tuto výpravu a proměnit úsilí svého mentora ve výsledek. Kamery Discovery Channel ho při tom doprovázejí na každém kroku.

„K uskutečnění podobné expedice je třeba hodně – speciální povolení, finanční prostředky, důvěryhodná posádka, výbava a v neposlední řadě spolupráce Matky přírody,“ vypočítává Darrel Miklos. „Většina těchto míst je tak izolována, jste vzdáleni až hodiny od pobřeží. Pokud nemáte potřebné informace, kde přibližně mohou vraky ležet, je to jako hledat jehlu v kupce sena.“

Výsledky práce celého týmu podmořských zlatokopů jsou představeny v novém pětidílném dokumentárním seriálu Cooperův poklad, který bude vysílán v premiéře každou neděli od 28. května 2017 ve 22:00.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz