Srovnání se zahraniční produkcí je pro české televizní stanice většinou velmi nelichotivé. Jedním z příkladů je současná slovenská tvorba, kterou čas od času představí i Česká televize, za což si samozřejmě zaslouží body k dobru. Horší je to ovšem s tím, jak s některými zajímavými díly zachází. Stalo se už špatným „veřejnoprávním“ zvykem, že to nejlepší ČT vysílá mimo hlavní programovou nabídku nebo na nejméně sledovaných kanálech.

Názornou ukázku představuje  mimořádně úspěšný slovenský dramatický seriál „Hnízdo“ z roku 2019. Přes jeho řemeslné kvality, mimořádně napínavý děj (vypráví příběh ženy, jež tají před celou rodinou narození dítěte), herecké tváře, populární i u nás ( v hlavní roli Soňa Norissová), a v neposlední řadě fakt, že jde o českou premiéru, ho Česká televize vysílá odpoledne, kde zaniká mezi neustále recyklovanými pořady.

Programový koncept ČT

Diváci, kteří se zatajeným dechem sledují jednotlivé napínavé epizody a netrpělivě čekají na další, si na webu České televize stěžují na nevhodnou vysílací dobu a přiznávají se, že „Hnízdo“ objevili úplně náhodou, třeba díky tomu že byli právě doma a ne v práci. Odpověď ČT ovšem skutečně stojí za to: „Seriál Hnízdo by si jistě tak, jako i jiné filmy či seriály zasloužil jiný vysílací čas, nicméně skladba programu je výsledkem určitého programového konceptu. Umožňujeme ho zhlédnout v archivu a iVysílání po dobu dvou týdnů.“ Tím ovšem ČT dosáhla akorát toho, že si prozatím neodvysílané díly Češi stahují ze slovenských serverů. Najdou se i tací, co ČT podezírají, že pod záminkou svého „programového konceptu“ nechtěla „Hnízdem“ konkurovat svému novému rodinnému seriálu „Kukačky“.

Mnozí nemilosrdně srovnávají českou televizní seriálovou tvorbu, jejíž úroveň je až na pár čestných výjimek skutečně tristní: „Naši slovenští bratři jsou o několik levelů výše a prostě umí.“ Většina komentářů je stručná a výstižná: „Nemá to chybu.“ „Vynikající“. „Perfektní.“ „Bravo!“ Pro mnohé navíc není Hnízdo jediným příjemným překvapením, vzpomínají například také na vynikající „Tajné životy“, které ČT uvedla v roce 2017, rovněž mimo „prime time“ na ČT art.

Recyklace na všech kanálech

Na nepochopitelné počínání České televize už upozorňují nejen diváci, ale také kritici. Například Jana Machalická z Lidových novin se ve svém komentáři, nazvaném „Recyklace na všech kanálech České televize“ pozastavuje nad tím, že ČT už bez zábran proměnila svůj program ve vysílání pro pamětníky a vše recykluje do bezvědomí. Navíc právem kritizuje, že by ČT měla držet laťku kvality a ne dohánět komerční stanice. Oproti tomu převažují v její letošní tvorbě prozatím průšvihy a kritika po ČT akorát tak klouže.

„Vzala vůbec Česká televize na vědomí, že už dlouho přichází o náročnější diváky a o mladší generace vůbec? A zdaleka nejde jen o Netflix a spol., možností je čím dál víc. První český seriál v historii, který získal cenu Emmy, vznikl na Mall.TV. Úspěšnou Kancelář Blaník na Seznamu vystřídala ostravská internetová recese sKORO NA mizině uváděná na YouTube. Zatímco ČT své diváky krmí Angelikou,“ píše Machalická.

Další díl seriálu Hnízdo mohou diváci sledovat ve středu 27. ledna v 15:00 na ČT1.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz